Polak potrafi, ale nie z komputerem?

Diagnoza społeczna 2013 nie pozostawia wątpliwości: liczba użytkowników komputerów i internetu stale rośnie. Przez ostatnie 10lat odsetek osób korzystających z technologi komunikacyjnych wzrósł prawie trzykrotnie! Niestety, kompetencje użytkowników pozostawiają wiele do życzenia, a nawet… spadają. Czy naprawdę nasze umiejętności sprowadzają się tylko do kopiowania folderów?

Polacy na ogół chętnie adoptują nowe technologie i dziś komputer oraz dostęp do internetu ma ok.70% gospodarstw domowych. Najlepiej jest w dużych miastach, gdzie od setek ten się prawie 80%, na wsiach na sycenie komputerami jest znacznie mniejsze, ale przekracza próg 65%. Interesujący jest tak że sposób w jaki korzystamy z nowych technologii. Szukamy rozrywki, kontaktujemy się ze znajomymi czy może poszerzamy horyzonty? Diagnoza społeczna 2013 wskazuje, że dużo zależy tu od poziomu wykształcenia. Osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym korzystają z komputerów i sieci głównie dla rozrywki lub komunikacji i to w sposób mało zaawansowany. Inaczej jest w przypadku osób z wyższym wykształceniem, które korzystają z technologii w sposób bardziej instrumentalny i świadomy jako np.narzędzie pracy. Takie zachowanie jest w większości domeną mieszkańców miast.

Więcej nas, ale słabszych

lt primesoftKomputerowenasycenie Polski jest powodem do zadowolenia, jednak sprawność obsługi pozostawia wiele do życzenia i jest niepokojąca. Z uwagi na duży przyrost nowych, początkujących użytkowników spadł nieco poziom kompetencji ogółu badanych. Obecnie (2013r.) Większość użytkowników komputerów(66,5%) potrafi kopiować i przenosić pliki lub foldery (w 2007 roku potrafiło to ponad 74% badanych). Umiejętność kopiowania i wklejania fragmentów tekstów edytorze posiada jedynie niecałe 60% osób korzystających z komputera. Jeszcze gorzej jest z korzystaniem z arkuszy kalkulacyjnych35% użytkowników potrafi użyć ich podstawowych funkcji. Podobny odsetek osób potrafi samodzielnie zainstalować w komputerze nowe urządzenie np.drukarkę. Co piąty posiadacz komputera potrafi stworzyć elektroniczną prezentację (źródło:DiagnozaSpołeczna2013). Powyższe kompetencje należą do podstaw, które umożliwiają sprawne choć niezbyt zaawansowane korzystanie z nowoczesnych technologii. Wysoki poziom znajomości komputerów (umiejętność programowania) posiada jedynie 8% badanych, przy czym trzeba zaznaczyć, że w znakomitej większości to mężczyźni.

Praca bez komputera stanie się rzadkim dobrem?

Osoby nieznające się na obsłudze komputera nie mają łatwozwłaszcza na rynku pracy. Według badań przeprowadzonych przez SGH oraz Ernst &Young (2013r), większość pracodawców wysoko ceni umiejętność korzystania z narządzi informatycznych (w 5 stopniowej skali przyznali jej prawie 4,5 punktu). Rozwój technologiczny sprawia, że coraz więcej stanowisk pracy będzie wiązało się z koniecznością obsługi urządzeń i programów.W przedsiębiorstwach wzrasta zainteresowanie wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań informatycznych, które podnoszą efektywność pracymówi Dariusz Jarczyński z PrimeSoft Polska firmy specjalizującej się w zakresie elektronicznego obiegu dokumentówDla nas jako twórców rozwiązań istotny jest też czynnik ludzki, dlatego dbamy aby tworzone programy były przyjazne użytkownikom i intuicyjne w obsłudzezaznacza Jarczyński. Pracownicy powinni być zatem gotowi na przyswajanie nowych kompetencji przydadzą się nie tylko w aktualnym miejscu pracy, ale mogą też stać się mocnym punktem w CV. Wielu pracodawców oferuje załodze specjalne szkolenia przystosowujące do korzystania z funkcjonujących w firmie systemów, jednak wiadomo też, że podstawowa obsługa komputera wymagana jest nastarcie.

 

Jaki procent użytkowników posiada te umiejętności?

 

 

Umiejętność

 

 

Odsetek użytkowników(2007r)

 

Odsetek użytkowników

(2013r)

Kopiowanie/przenoszenie pliku bądź folderu

74,1

66,5

Kopiowanie,wklejanie tekstu w edytorze

67,4

59,3

Wykorzystanie podstawowych funkcji w arkuszu kalkulacyjnym

40,9

35,2

Instalowanie urządzeń np.drukarki

41,5

34,3

Tworzenie prezentacji(elektronicznej)

23,6

22,6

Pisanie programu komputerowego

8,7

8,1

Źródło:DiagnozaSpołeczna2013,oprac.PrimeSoftPolska

PR
AF

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *