Zabieraj pasażerów, a nie puste powietrze

W samochodzie zazwyczaj jest pięć miejsc. Zwykle tylko jedno z nich jest zajęte – miejsce kierowcy. Resztę auta zajmuje puste powietrze. Rozpoczynający się 16 września Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jest okazją do uważniejszego przyjrzenia się sposobom korzystania z samochodu. Nasz styl podróżowania może stać się bardziej przyjazny środowisku.

Celem Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest zachęcenie do zmiany niekorzystnych przyzwyczajeń i wybierania ekologicznych rozwiązań, takich jak jazda na rowerze, korzystanie z publicznych środków transportu, czy – przy dłuższych trasach – ze wspólnych przejazdów.

Nie wszędzie dojedziemy rowerem i nie zawsze możemy zrezygnować z podróży autem, ale istnieją sposoby na to, by podróżować samochodem mądrze, bardziej ekologicznie i ekonomicznie. Idea wspólnych przejazdów (zwanych też ride-sharingiem lub niezbyt precyzyjnie car-poolingiem) nie jest nowa. „Zapełnianie” wolnych miejsc w samochodach pasażerami to pomysł racjonalny, a przy tym ekologiczny. – Policzyliśmy, że w całej Europie w samochodach kierowców korzystających z BlaBlaCar podróżuje średnio 2,8 osoby. To wkład naszej społeczności w optymalizację transportu drogowego – mówi Michał Pawelec, współzarządzający polską wersją serwisu BlaBlaCar. – BlaBlaCar jest pierwszym serwisem, który kojarzy pasażerów z kierowcami na tak dużą skalę, dlatego w ostatnich miesiącach obserwujemy bardzo szybki wzrost popularności tego typu podróżowania. Z tych obserwacji wynika, że znaczenie wspólnych przejazdów w zrównoważonym transporcie będzie z roku na rok coraz większe – dodaje Pawelec.

To się opłaca!

Wspólne przejazdy, dzięki współdzieleniu samochodu, to sposób na lepsze wykorzystanie naszych zasobów. Za tym, by zamiast wozić powietrze, zabierać ze sobą pasażerów, przemawiają względy nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne. Koszt podróży rozkłada się na wszystkich podróżujących przez proporcjonalną składkę na benzynę. Oszczędności mogą być spore, bo na przykładowej trasie z Warszawy do Gdańska wydatek kierowcy podróżującego samotnie to około 113 złotych. W przypadku wspólnego przejazdu koszt przejazdu na osobę wynosi średnio 35 złotych1. W czasie, gdy ceny benzyny pozostają wysokie, podział kosztów ma znaczenie.

Jak to działa?

Aby zgłosić wolne miejsce lub z niego skorzystać, wystarczy zalogować się na platformie wspólnych przejazdów BlaBlaCar, podać swoje dane, które dla bezpieczeństwa użytkowników są przez serwis weryfikowane i już można dodawać oferty przejazdów, a także wyszukiwać interesujące nas połączenia. Kierowca może zadecydować kogo i kiedy chce zabrać i… w drogę – komfortowo, niedrogo i do tego ekologicznie!

BlaBlaCar – fakty

BlaBlaCar w Europie

Od początku działalności serwisu, czyli od 2008 r., do społeczności dołączyło ponad 3 miliony osób, które obecnie realizują miesięcznie ponad 600 tysięcy wspólnych przejazdów. W sumie pokonali oni dotąd przeszło 3 miliardy kilometrów, średnia długość trasy wynosiła 342 km, a łącznie na wspólnych przejazdach kierowcy zaoszczędzili ponad 250 milionów euro.

BlaBlaCar w Polsce

BlaBlaCar swoją działalność w Polsce rozpoczął w listopadzie 2012 i w ciągu zaledwie kilku miesięcy stał się największym tego typu serwisem w Polsce. Miesięcznie przejeżdżają oni wspólnie około 1,6 miliona km, a właściciele samochodów oszczędzają łącznie ponad milion złotych. W każdy weekend kierowcy oferują pasażerom średnio 10 tysięcy miejsc w swoich samochodach, a przeciętna długość trasy wynosi 255 km.

Założenia serwisu

Kierowcy określają szczegóły podróży, którą zamierzają odbyć oraz sugerowaną cenę. Automatyczny kalkulator cen pomaga im ustalić kwotę, jaką pasażer ma zapłacić za skorzystanie z przejazdu. Ceny ograniczone są tak, żeby kierowca mógł pokryć wyłącznie koszty związane z przejazdem, bez osiągania zysku. Ustalona przez niego cena nie podlega negocjacjom, więc pasażerowi łatwiej zaplanować wydatki, a sama transakcja jest przejrzysta dla obu stron. Pasażerowie mogą szukać konkretnego przejazdu i sami zadecydować, ile chcą za niego zapłacić. Dzięki szczegółowemu formularzowi, już na etapie przygotowań do podróży, wybierają osobę o podobnych zainteresowaniach i nawykach.

Pewność i bezpieczeństwo

Zbudowanie wzajemnego zaufania użytkowników jest możliwe dzięki systemowi wzajemnej weryfikacji. Zarówno kierowcy, jak i pasażerowie po zakończonej podróży wystawiają sobie oceny. Od października 2011 r. do października 2012 r. o 253 proc. wrosła liczba publikowanych ocen. Nic zatem dziwnego, że według badań przeprowadzonych we Francji w 2012 r., 63 proc. badanych chętnie dzieliłoby podróż samochodem, gdyby miało taką możliwość. Z kolei 81 proc. badanych podkreśla, że dzielenie się polepsza im samopoczucie. W te wyniki dobrze wpisują się odpowiedzi uczestników dużego festiwalu muzycznego w Polsce, uzyskane w 2011 r. Otóż, 80 proc. ankietowanych chętnie podwiozłoby lub dałoby się podwieźć na festiwal  samochodem, jeśli byłaby taka możliwość.

1 Przy wyliczaniu cen przejazdu samochodem osobowym oraz wspólnego przejazdu BlaBlaCar założono spalanie samochodu na poziomie 6 litrów przy cenie benzyny 5,40 zł.

PR
LA

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *