Ciekawe poradyOgrodnictwoPolecamyPolecane wiadomościRolnictwoSpołeczeństwoZdrowie i urodaŻywność

Dezynfekcja warzyw i owoców dwutlenkiem chloru

Owoce i warzywa są bogatym źródłem witamin, minerałów, antyoksydantów czy innych korzystnych dla zdrowie człowieka składników. Niestety poza bogatym składem mogą zawierać również metale ciężkie, azotany, pozostałości środków ochrony roślin oraz przeróżne zanieczyszczenia mikrobiologiczne (np. Escherichia coli, Salmonella, Listeria). Są to między innymi bakterie, wirusy czy zarodniki grzybów. Niezwykle istotna jest więc dezynfekcja warzyw i owoców.

Metodą powszechnie stosowana do dezynfekcji wody pitnej czy ciepłej wody użytkowej jest dwutlenek chloru (ClO2). Jego zaletą jest przede wszystkim bezpieczeństwo w użytkowaniu oraz niski koszt. Jest to również skuteczna metoda w usuwaniu rotawirusów, w przeciwieństwie do dezynfekcji światłem UV. Powyższe właściwości sprawiają, że dwutlenek chloru znalazł zastosowanie w przemyśle przetwórczym warzyw i owoców. Generatory dwutlenku chloru OXCL od lat są wybierane oraz stosowane w wielu technologiach przemysłu spożywczo – przetwórczego.

Przeprowadzono liczne badania potwierdzające skuteczność dezynfekcji dwutlenkiem chloru owoców i warzyw. Udowodniono również, że znacznie więcej mikroorganizmów zostało usuniętych za pomocą tej metody, niż podczas mycia owoców pod bieżącą wodą. Nawet użycie kwasowych środków, przeznaczonych do dezynfekcji owoców i warzyw, nie przyniosło takie efektu jak dezynfekcji dwutlenkiem chloru. Przeprowadzone badania pozwoliły na usunięcie bakterii takich jak Escherichia coli, z rodzaju Salmonella czy laseczkę woskową (łac. Bacillus cereus) ze znakomitym rezultatem.

Dwutlenek chloru znakomicie zmniejsza liczbę patogenów, co pozwala na zabezpieczenie mikrobiologiczne produktów. Dwutlenek chloru jest również stosowany w produkcji żywności mrożonej. Jest to szczególnie istotne w przypadku bakterii, które przeżywają nawet w niskich temperaturach np. bakterie z rodzaju Listeria.

Generatory dwutlenku chloru OXCL są z powodzeniem stosowane w wielu zakładach przetwórstwa warzyw i owoców w Polsce. Dwutlenek chloru jest zarejestrowanym środkiem biobójczym do dezynfekcji wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, posiada również atest Państwowego Zakładu Higienicznego. Zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *