Polecane wiadomościPolityka - wiadomości

Skazana za przestępstwo jak Wąsik i Kamiński – działaczka PiS Elżbieta Rahnefeld próbuje dostać się do Rady Powiatu Wschowskiego

Skazana prawomocnie za wielokrotne przekraczanie uprawnień była burmistrz Miasta i Gminy Szlichtyngowa, pełnomocnik PiS okręgu Zielona Góra, kandyduje w wyborach do Rady Powiatu Wschowskiego. Przestępstwo nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, jakiego się dopuściła, to czyn karalny, ten sam, za który skazani zostali jej partyjni koledzy, byli szefowie CBA Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. Swoimi działaniami Rahnefeld doprowadziła do narażenia gminy Szlichtyngowa na co najmniej kilkanaście milionów złotych.

Czy lokalna polityczka z wyrokiem celowo ukrywa powiązania z partią Jarosława Kaczyńskiego?

Rehnefeld, co w kontekście opisywanej sprawy szokuje tym bardziej, jest absolwentką wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, była radną, a następnie burmistrzem Miasta i Gminy Szlichtyngowa. Zasiadała już w Radzie Powiatu Wschowskiego, do której próbuje dostać się ponownie w tegorocznych wyborach samorządowych. Co ciekawe w kampanii ukrywa nie tylko swój wyrok, ale także powiązania z Prawem i Sprawiedliwością. Oficjalnie startuje z Komitetu Wyborczego Wyborców Otwarty Ruch Pokoleń, jednak jej związki z PiS są silne i wieloletnie. Pełniła, między innymi funkcję partyjnego pełnomocnika okręgu Zielona Góra i powiatu wschowskiego.

Znajomości lokalnej funkcjonariuszki PiS sięgają jednak znacznie wyżej. To poseł Marek Ast promował Rahnefeld na najwyższe stanowiska w regionie, między innymi w wyborach burmistrza Wschowy. Ast nigdy nie ukrywał znajomości z Rahnefeld. „Znamy się od lat. Kończyliśmy tę samą uczelnię i współpracowaliśmy w zarządzie gminy Szlichtyngowa” – mówił Marek Ast przedstawiając kandydatkę mieszkańcom. Nie wspomniał jednak o przestępstwie, które popełniła i za które została prawomocnie skazana. Próbowaliśmy skontaktować się z posłem oraz z jego biurem pytając o wyrok i kandydaturę lokalnej polityczki. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Podobieństw strategii działania Elżbiety Rahnefeld z innymi politykami Prawa i Sprawiedliwości jest więcej. To chociażby powiązania z prawicowymi, katolickimi mediami. Rahnefeld była częstym gościem Radia Maryja i Telewizji Trwam Tadeusza Rydzyka. Sama przedstawiała stanowisko popierające starania Telewizji Trwam w uzyskaniu koncesji na cyfrowym multipleksie, kiedy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odmówiła Rydzykowi ze względu na niespełnienie wymogów techniczno-prawnych. O relacji Rahnefeld z toruńskimi mediami pisał również portal Onet, wskazując na działania na szkodę interesu prywatnego i wykorzystywanie relacji z Rydzykiem i politykami PiSu, między innymi do przyspieszania działań prokuratury w sprawach, na których zależało polityczce.

Wszyscy mają wyrok. Mam i ja

Rahnefeld aspiruje wysoko za wzór stawiając sobie prominentnych polityków PiS, na przykład byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego i byłego ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego oraz jego byłego zastępcy Maciej Wąsika. To oni 20 grudnia 2023 roku zostali skazani prawomocnym wyrokiem za nadużycia władzy. W ich sprawie podobnie jak z Rahnefeld uderza brak samokrytycyzmu i wyjątkowa arogancja. Rahnefeld w kwietniu 2021 roku została prawomocnie skazana przez Sąd Okręgowy w Zielonej Górze za to samo, co Wąsik i Kamińskim – przestępstwo z artykułu 231 par. 1 kodeksu karnego za wielokrotne przekraczanie swoich uprawnień od marca 2015 roku co najmniej do października 2016 roku. Rahnefeld nie została jednak ułaskawiona przez prezydenta Andrzeja Dudę.

„Czy można ufać osobie, która naraziła lokalny samorząd na co najmniej kilkanaście milionów złotych, a w swoim programie wyborczym w 2024 roku pisze, że dba o publiczne pieniądze i roztropnie nimi zarządza?” – pyta w sondzie ulicznej zastrzegająca anonimowość mieszkanka Wschowy.

Wyborcy mają prawo wiedzieć kto kandyduje i kto chce ich reprezentować w samorządzie. W sprawie Rahnefeld uderza ukrywanie prawomocnego wyroku za przestępstwo, które powinno eliminować z życia publicznego, powiązania z politykami PiS czy prawicowymi mediami. Czy wiemy o wszystkim?

Super Express i Instytut Badań Pollster postanowił sprawdzić co Polacy sądzą o ewentualnym starcie Wąsika i Kamińskiego w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Aż 79 proc. ankietowanych jest przeciwnych temu żeby kandydowali. Czy mieszkańcy Powiatu Wschowskiego chcą, aby Rahnefeld kandydowała w wyborach do Rady Powiatu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *