Ciekawe poradyEdukacjaWiadomości budowlane

Uprawnienia na f-gazy – jak je zdobyć?

Obecnie, jednym z kluczowych obszarów działań ochrony środowiska jest kontrola emisji gazów cieplarnianych, w tym fluorowanych gazów cieplarnianych, znanych jako F-gazy. Dla wielu przedsiębiorstw oraz fachowców uzyskanie uprawnień f-gazowych stało się konieczne, by spełnić rygorystyczne przepisy.

Co daje certyfikat f-gazy w konserwacji urządzeń technicznych?

Otrzymanie uprawnień f-gazowych umożliwia osobom wykonywanie prac związanych z instalacją, konserwacją, naprawą oraz demontażem urządzeń i systemów zawierających fluorowane gazy cieplarniane. Uprawnienia te są ważne w kontekście przestrzegania przepisów dotyczących ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa pracy. Osoby posiadające te uprawnienia mogą legalnie pracować na urządzeniach i systemach chłodniczych, przy pompach ciepła i klimatyzacji samochodowej. Obowiązek posiadania certyfikatu f-gazy spoczywa na każdym, kto chce profesjonalnie zajmować się eksploatacją, obsługą, konserwacją, remontem czy montażem stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych czy posiadającymi przewody czynnika chłodniczego, jak systemy ochrony przeciwpożarowej.

Obowiązki według ustaw – np o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych

Bez względu na to, czy zamierzasz zająć się serwisem pomp ciepła, czy agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych, ustawodawca nakłada obowiązek posiadania szkolenia do pracy przy gazach zubożających warstwę ozonową. Po pierwsze, pomaga to w zapewnieniu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników. Po drugie, jest ważnym krokiem w kierunku ochrony środowiska, ograniczając emisję f-gazów do atmosfery.

Jak zdobyć zaświadczenie ukończenia szkolenia f-gaz?

Na stronie https://grupasilesia.com.pl/oferta/f-gazy/ możesz zapisać się na jednodniowy kurs, organizowany przez cały rok kalendarzowy. Cena zależy od ilości zgłoszonych uczestników, więc jeśli planujesz szkolenie w swojej firmie, warto postarać się dla całej grupy o całodniowe szkolenie organizowane przez Grupę Silesia. Po ukończeniu kursu każdy uczestnik otrzymuje świadectwa kwalifikacyjne ważne bezterminowo, potwierdzające kwalifikacje na f-gazy. Certyfikat wydawany jest bezterminowo przez Urząd Dozoru Technicznego.

Gazy fluorowane – dlaczego kontrola nad nimi jest tak istotna? 

Uzyskanie uprawnień F-gazowych jest nie tylko obowiązkowe z punktu widzenia przepisów prawnych, ale także kluczowe z perspektywy bezpieczeństwa, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Dlatego też warto inwestować czas i zasoby w zdobycie tych kwalifikacji, aby przyczynić się do tworzenia bardziej ekologicznej i bezpiecznej przyszłości dla nas wszystkich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *