Ciekawe poradyPrawoŚwiat

Wymiana prawo jazdy na polskie- jak przebiega i kiedy jest konieczna?

Prawo do kierowania pojazdami mechanicznymi znacząco poszerza możliwości, jest ważne także w kontekście pracy zawodowej. Warto jednak wiedzieć, że prawo jazdy wydane poza granicami Polski niekoniecznie będzie w Polsce uznawane. W wielu przypadkach konieczna jest jego wymiana na polskie. Jak przebiega ten proces i kiedy konieczne jest tłumaczenie dokumentu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

 

Wymiana prawo jazdy na polskie- czy jest konieczna?

Wielu kierowców posiadających zagraniczne prawo jazdy zastanawia się, czy konieczna jest jego wymiana na polskie. Odpowiedź jest prosta. Jeżeli prawo jazdy zostało wydane w kraju z Unii Europejskiej, nie ma konieczności jego wymiany na polskie. Inaczej jednak sprawa wygląda w sytuacji dokumentu wydanego poza UE. W takim przypadku wymiana jest konieczna dla kierowców, którzy planują osiedlić się w Polsce i tutaj korzystać z prawa do prowadzenia pojazdów. Procedura wymiany prawa jazdy nie jest trudna, ale może różnić się ze względu na kraj wydania dokumentu. 

Z obowiązku wymiany zagranicznego prawa jazdy na polskie mogą być zwolnieni studenci i osoby pracujące na terytorium Polski, o ile ich pobyt nie przekracza określonego czasu. Zwykle jest to 6 miesięcy, jednak zależy to od wielu czynników.

Wymiana zagranicznego prawa jazdy na polskie- jak przebiega?

Pierwszym krokiem do wymiany zagranicznego prawa jazdy na polskie jest zgłoszenie się do Wydziału Komunikacji. Konieczne jest posiadanie wymaganych dokumentów, a więc zagranicznego prawa jazdy, paszportu oraz zaświadczenia o zameldowaniu. W zależności od kraju, w jakim wydane zostało prawo jazdy, konieczne może być także tłumaczenie dokumentu na język polski. Kiedy wszystkie dokumenty zostaną dostarczone do wydziału, urząd wydaje decyzję o wymianie prawa jazdy na polskie. Proces ten może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Wiele zależy od tego, czy urząd będzie weryfikował zagraniczne prawo jazdy, czy dostarczone dokumenty będą kompletne. Koszty procedury nie są wysokie. Sama wymiana to koszt około 100zł. Więcej do zapłaty będzie, jeżeli istnieje konieczność tłumaczenia dokumentu. 

Jakie dokumenty są potrzebne, by wymienić zagraniczne prawo jazdy na polskie?

Przed zgłoszeniem się do wydziału komunikacji, należy skompletować wszystkie potrzebne dokumenty. Należy do nich zagraniczne prawo jazdy, dokument tożsamości, czyli dowód osobisty lub paszport oraz zaświadczenie o zameldowaniu. Do dokumentów należy dołączyć zdjęcie do prawa jazdy w wymiarach 35x45mm, a jeżeli istnieje taka konieczność, również tłumaczenie prawa jazdy na język polski. 

Jednym z najważniejszych warunków, które należy spełnić, by zyskać prawo do wymiany zagranicznego prawa jazdy na polskie jest posiadanie prawa pobytu. Cudzoziemiec musi posiadać ważne prawo pobytu na terytorium Polski. Może to być zezwolenie na pobyt czasowy, stały bądź wiza. Jeżeli mówimy o obywatelach państw należących do UE, muszą oni posiadać zameldowanie na pobyt czasowy bądź stały. 

Wymiana na polskie prawo jazdy- kiedy konieczne jest tłumaczenie?

Tłumaczenie zagranicznego prawa jazdy na polskie jest wymagane w sytuacji, gdy dokument został wydany w kraju spoza UE. Tłumaczenie wymagane jest np. w przypadku prawa jazdy wydanego na Białorusi. W niektórych przypadkach oprócz tłumaczenia przez tłumacza przysięgłego, konieczna jest także weryfikacja dokumentu w kraju jego wydania. W przypadku wymiany prawa jazdy brytyjskiego nie ma konieczności jego tłumaczenia. 

Jak wygląda polskie prawo jazdy?

Polskie prawy jazdy ma formę plastikowej karty o standardowych wymiarach 85,6×53,98mm. Te wymiary są zbliżone do wymiarów karty kredytowej. Awers wypełniony jest danymi osobowymi, znajduje się tu także zdjęcie i podpis właściciela, informacje o kategoriach prawa jazdy i okresy ich ważności. Rewers natomiast zawiera informacje dotyczące ograniczeń lub warunków dotyczących posiadanych uprawnień. Polskie prawo jazdy zawiera tłumaczenia niektórych informacji na oficjalne języki państw należących do UE. Dzięki temu detalowi polskie prawo jazdy jest uznawane w większości krajów na świecie. 

Odbiór dokumentu

Proces wymiany prawa jazdy na polskie trwa zwykle kilka tygodni. Nowy dokument należy odebrać w wydziale komunikacji osobiście. Wyjątkiem są osoby niepełnoletnie- w tym wypadku dokument odbiera rodzic lub prawny opiekun. Polskie prawo jazdy ma 15 lat ważności liczonych od daty nadania. Po tym okresie dokument należy wymienić na nowy. 

Aby móc złożyć wniosek o wymianę zagranicznego prawa jazdy na polskie, konieczne jest posiadanie numeru PKK. W celu jego uzyskania należy zarejestrować się na portalu obywatel.gov.pl. Znajduje się tam krótki formularz do wypełnienia swoimi danymi osobowymi- imieniem, nazwiskiem, datą urodzenia, numerem PESEL i adresem zamieszkania. Po rejestracji w portalu i uzyskaniu numeru PKK można już złożyć wniosek o wymianę prawa jazdy na polskie. Numer PKK jest ważny przez 6 miesięcy od dnia wygenerowania. Po tym okresie należy go odnowić, jeśli nie wymieniono prawa jazdy. 

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: https://karta-pobytu.pl/baza-wiedzy/wymiana-zagranicznego-prawa-jazdy-na-polskie/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *