DomMebleWypoczynek

Jakie drewno na meble ogrodowe wybrać?

Obecnie coraz częściej ogród traktowany jest jako swoisty „letni salon”: w cieplejszych porach roku wiele osób odpoczywa w nim, przyjmuje gości, a nawet organizuje przyjęcia. Aby jednak takie wykorzystanie przestrzeni przy domu było możliwe, konieczne jest wyposażenie jej w odpowiednie meble ogrodowe. Z jakiego drewna powinny być one wykonane?

Jakie czynniki warto brać pod uwagę przy wyborze drewna na meble ogrodowe?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad walorami, jakimi powinno cechować się drewno na meble ogrodowe. Do najważniejszych należą:

  • Wytrzymałość. Jak podkreślają autorzy artykułu „Czym charakteryzuje się drewno konstrukcyjne? Rodzaje, zastosowanie, klasy„, surowiec, który zostanie poddany długotrwałemu oddziaływaniu czynników atmosferycznych, musi być odpowiednio trwały. Liczy się również jego odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz na tarcie (drewno doświadczy go m.in. w czasie czyszczenia mebli).
  • Technologia przygotowania surowca. Zwykle wybór ograniczony jest do produktów z drewna litego lub klejonego warstwowo. Według specjalistów te pierwsze lepiej znoszą upływ czasu.

Oczywiście drewno na meble ogrodowe powinno również cechować się wysoką estetyką.

Drewno na meble ogrodowe — jaki gatunek wybrać?

Wśród gatunków drewna, używanych do produkcji mebli ogrodowych, największą popularnością cieszą się obecnie sosna i świerk. Wynika to przede wszystkim z ich powszechnej dostępności oraz niskiej ceny. Meble ogrodowe z tego surowca oferuje na przykład Sklep z drewnem KoraGil, jeden z najbardziej znanych podmiotów tej branży. Bardzo popularne są również — mimo znacznie wyższej ceny — meble do ogrodu z drewna bukowego, dębowego oraz modrzewiowego.

Meble do ogrodu — z jakiego drewna je wybrać?

Drewno na ławkę, stół lub huśtawkę do ogrodu — jaki gatunek sprawdzi się najlepiej?

Oczywiście meble ogrodowe to grupa bardzo różnorodna. Jakie drewno należy więc wybrać jako surowiec do wykonania poszczególnych ich rodzajów?

  • W przypadku stołu i krzeseł warto postawić na materiał o dużej wytrzymałości. Świetnie sprawdzi się na przykład stosunkowo tania sosna lub świerk, można również pomyśleć o modrzewiu lub akacji. Drewno z dębu, chociaż trwałe, nie jest polecane ze względu na swoją wagę (można spodziewać się, że stół i krzesła będą co jakiś czas przenoszone).
  • Ławkę do ogrodu warto wykonać z twardych gatunków drewna. Dobrym wyborem będzie buk, jesion lub dąb.
  • Drewno na huśtawkę musi być zarówno lekkie, jak i trwałe — tylko wtedy osoby, korzystające z tego typu sprzętu, będą w pełni bezpieczne. Specjaliści polecają w tym wypadku przede wszystkim modrzew.

Obecnie coraz modniejsze stają się też meble ogrodowe z drewna egzotycznego, jednak ich zakup wiąże się zwykle z wysokimi kosztami.

Jakie drewno będzie najlepsze na altanę?

Wiele osób, myśląc o urządzeniu ogrodu, decyduje się również na wzniesienie altany. Do jej budowy najczęściej używa się drewna gatunków iglastych, takich jak sosna i świerk. Charakteryzuje się ono:

  • stosunkowo niską ceną (musimy pamiętać, że budowa altany oznacza konieczność zakupu dużej ilości drewna);
  • wysoką wytrzymałością na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Rzadziej spotykanym wyborem jest buk — drewno to jest co prawda bardzo trwałe, jednak przeszkodą w jego szerszym zastosowaniu jest wysoki koszt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *