Oleje silnikowe do samochodów osobowych: co warto wiedzieć?

Olej silnikowy jest niezbędnym składnikiem każdego pojazdu. Pełni on wiele ważnych funkcji, takich jak smarowanie, chłodzenie, czyszczenie i ochrona silnika przed zużyciem i korozją. Aby zapewnić prawidłową pracę silnika i przedłużyć jego żywotność, należy regularnie sprawdzać i wymieniać olej silnikowy. W tym artykule przedstawimy kilka podstawowych informacji na temat olejów silnikowych do samochodów osobowych, które pomogą Ci wybrać odpowiedni produkt dla Twojego pojazdu.

Rodzaje olejów silnikowych

Oleje silnikowe można podzielić na trzy główne rodzaje: mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze oleju.

– Oleje mineralne są najtańsze i najprostsze w produkcji. Powstają z destylacji ropy naftowej i mają ograniczone właściwości smarujące i ochronne. Szybko się starzeją i tracą swoje parametry. Zalecane są do starszych i mało wymagających silników, które nie pracują w ekstremalnych warunkach.

– Oleje półsyntetyczne są mieszanką olejów mineralnych i syntetycznych. Wykazują lepsze właściwości niż oleje mineralne, jednak są mniej efektywne w porównaniu z olejami syntetycznymi. Są nieco droższe, ale oferują lepszą stabilność termiczną i oksydacyjną, lepsze smarowanie i ochronę silnika. Nadają się do nowszych i bardziej wymagających silników, które pracują w umiarkowanych warunkach.

– Oleje syntetyczne są najdroższe i najbardziej zaawansowane technologicznie. Powstają z syntetycznych składników, które zapewniają najlepsze właściwości smarujące i ochronne. Są bardzo odporne na starzenie i utrzymują swoje parametry przez długi czas. Zalecane są do nowoczesnych i wysokoobrotowych silników, które pracują w trudnych warunkach.

Każdy rodzaj oleju kupisz w sklepie motoryzacyjnym online. Sprawdź ofertę olejów silnikowych w Autobits.

Klasyfikacja olejów silnikowych

Oleje silnikowe są również klasyfikowane według ich lepkości, czyli oporu jaki stawiają przepływowi. Lepkość oleju wpływa na jego zdolność do smarowania i chłodzenia silnika w różnych temperaturach. Zbyt niska lepkość może spowodować zbyt małe ciśnienie oleju i niewystarczające smarowanie, co prowadzi do nadmiernego zużycia i uszkodzenia silnika. Zbyt wysoka lepkość może spowodować zbyt duży opór i zwiększone tarcie, co prowadzi do nadmiernego nagrzewania i spadku mocy silnika.

Lepkość oleju jest oznaczana przez dwie liczby, np. 5W-30. Pierwsza liczba oznacza lepkość oleju w niskiej temperaturze (zimą), a druga w wysokiej temperaturze (latem). Im niższa liczba, tym lepiej olej zachowuje się w zimie, a im wyższa, tym lepiej w lecie. Litera W oznacza winter (zima).

Przy wyborze oleju należy kierować się zaleceniami producenta pojazdu, które znajdują się w instrukcji obsługi lub na naklejce pod maską. Nie należy stosować oleju o innej lepkości niż zalecana, ponieważ może to spowodować nieprawidłową pracę silnika i utratę gwarancji.

Wymiana oleju silnikowego

Wymiana oleju silnikowego jest niezbędnym zabiegiem konserwacyjnym, który należy wykonywać regularnie. Częstotliwość wymiany oleju zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj oleju, rodzaj silnika, sposób eksploatacji pojazdu, warunki atmosferyczne, itp. Zazwyczaj wymiana oleju powinna być wykonywana co 10-15 tysięcy km lub co 12 miesięcy, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Jednak niektóre pojazdy mogą mieć inne interwały wymiany oleju, dlatego należy sprawdzać zalecenia producenta pojazdu.

Wymiana oleju silnikowego polega na spuszczeniu zużytego oleju z miski olejowej, wymianie filtra oleju i uzupełnieniu nowego oleju. Wymianę oleju można wykonać samodzielnie lub zlecić specjalistycznemu warsztatowi. Ważne jest, aby używać oleju o odpowiednim rodzaju i lepkości, zgodnym z zaleceniami producenta pojazdu. Należy również unikać mieszania olejów różnych rodzajów i producentów, ponieważ może to spowodować pogorszenie właściwości oleju i uszkodzenie silnika.

Podsumowanie

Olej silnikowy jest kluczowym elementem prawidłowej pracy i długiej żywotności silnika. Aby wybrać odpowiedni olej silnikowy do samochodu osobowego, należy zwrócić uwagę na jego rodzaj, lepkość i zalecenia producenta pojazdu. Należy również regularnie sprawdzać i wymieniać olej silnikowy, aby zapewnić optymalne smarowanie i ochronę silnika. Pamiętaj, że dobry olej silnikowy to inwestycja w bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *