Ciekawe poradyFinanse i ekonomiaHistoriaHobbyInwestycjePolecane wiadomościSpołeczeństwoZakupy

Czy można podjąć się czyszczenia monet na własną rękę?

Początkujący numizmatycy przykładają dużą wagę do odpowiedniej konserwacji posiadanych monet. W ich przekonaniu najbardziej wartościowy egzemplarz to taki, który został dokładnie wyczyszczony. Wiadomo jednak, że czyszczenie monet musi być przeprowadzane z dużą ostrożnością. Czy mycie numizmatów na własną rękę jest bezpieczne? Odpowiadamy.

Czyszczenie monet — kiedy jest konieczne?

Jak się okazuje, według ekspertów z dziedziny numizmatyki czyszczenie powinno mieć miejsce tylko wtedy, kiedy brud może negatywnie wpłynąć na żywotność monety. Dlaczego? Jest to spowodowane faktem, że na rynku numizmatycznym ślady użytkowania podwyższają wartość egzemplarza. Jest to szczególnie istotne w starszych monetach, które zostały wydane w niskich nakładach. Nie jest jednak jedyna zaleta zanieczyszczeń na pieniądzach.

Praktycznie każda moneta po jakimś czasie pokrywa się korozją patyną. Powstaje ona w trakcie ekspozycji monety na oddziaływanie atmosfery. Początkujący numizmatycy mogą być przekonani, że jest ona szkodliwa dla monet. Jednakże wielu znawców zaznacza, że patyna spełnia funkcję ochronną i  jej celowe zmywanie może odkryć zniszczoną powierzchnię monety. Co gorsze, wyczyszczenie monety wystawia ją na ponowne utlenienie, przez co jej stan jeszcze bardziej się pogarsza. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o oddziaływaniu patyny i czyszczeniu monet, koniecznie odwiedź tę stronę: https://aukcje.numimarket.pl/czyszczenie-monet/

Czyszczenie monet — czego należy unikać?
Czyszczenie monet — czego należy unikać?

Czy czyszczenie monet może wyrządzić szkody?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, samodzielne usuwanie patyny może doprowadzić do nieodwracalnych zniszczeń. Doświadczeni kolekcjonerzy przestrzegają przed myciem monet bez wcześniejszej praktyki użycie nieodpowiednich materiałów i detergentów może pozostawić na metalowej powierzchni mikroskopijne rysy. Może się wydawać, że nie powinno wpłynąć to znacząco na cenę danego egzemplarza, jednak w rzeczywistości ich wartość może drastycznie się obniżyć. W konsekwencji egzemplarz nie będzie cieszył się zainteresowaniem innych kolekcjonerów i najprawdopodobniej zostanie bardzo nisko wyceniony. Dlatego, zanim zdecydujesz się na samodzielne czyszczenie monet, zasięgnij porady eksperta w zaufanym sklepie numizmatycznym.

Czyszczenie monet — czego należy unikać?

W przypadku samodzielnego czyszczenia monet warto kierować się jedną zasadą “jeśli nie jest to konieczne, lepiej tego nie robić”. Oprócz konsultacji z doświadczonymi numizmatykami warto zapoznać się z literaturą dotyczącą konserwacji monet. Ponadto zaleca się wcześniejsze ćwiczenie i testowanie produktów myjących na bardzo tanich monetach. Dzięki temu nie ryzykujemy stratami finansowymi w przypadku zniszczenia ich powierzchni. Lepiej unikać takich sposobów czyszczenia monet jak:

  • Mycie mechaniczne stanowczo zabrania się stosowania wszystkich form jak szorowanie, skrobanie, mycie piaskiem, polerowanie i pocieranie.
  • Wycieranie po myciu zamiast wycierania, które niszczy powierzchnię monet, lepiej jest wyłożyć je na delikatnej ściereczce do okularów i bardzo ostrożnie docisnąć.
  • Mycie monet razem każda moneta powinna zostać wyczyszczona osobno, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko powstania zarysowań.

Warto zaznaczyć, że nie ma uniwersalnego sposobu na czyszczenie monet każda z nich różni się rodzajem stopu, wiekiem i stopniem zabrudzenia. Ponadto przeprowadzenie bezpiecznego czyszczenia wymaga bardzo dużej ekspertyzy. Dlatego nawet jeśli masz drobne wątpliwości co do tego, jak umyć dany numizmat, o wiele lepiej będzie oddać egzemplarz w ręce doświadczonego specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *