ChorobyLeczenieRodzinaSpołeczeństwoZdrowie i uroda

Ćwiczenia bierne na turnusach rehabilitacyjnych dla seniorów

Turnusy rehabilitacyjne dla seniorów obejmują różnego rodzaju zabiegi, których celem jest poprawa stanu zdrowia. Do często stosowanych zabiegów zaliczamy ćwiczenia bierne, należące do działu kinezyterapii. Na czym polegają turnusy rehabilitacyjne z tymi ćwiczeniami, w jakich schorzeniach się je stosuje, oraz jakie są wskazania i przeciw wskazania do ćwiczeń biernych dowiesz się z tego artykułu.

Turnusy rehabilitacyjne dla seniorów obejmują różnego rodzaju zabiegi, których celem jest poprawa stanu zdrowia. Do często stosowanych zabiegów zaliczamy ćwiczenia bierne, należące do działu kinezyterapii. Na czym polegają turnusy rehabilitacyjne z tymi ćwiczeniami, w jakich schorzeniach się je stosuje, oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania do ćwiczeń biernych dowiesz się z tego artykułu. 

Turnusy-rehabilitacyjne_7.jpg

 

Turnusy rehabilitacyjne – na czym polegają ćwiczenia bierne?

Ćwiczenia bierne podczas turnusów rehabilitacyjnych polegają na biernym udziale w nich pacjenta. Ruchy w stawach wykonuje rehabilitant lub pielęgniarka, zaś sam pacjent ma za zadanie rozluźnić mięśnie i pozwolić specjaliście się prowadzić. Cel wykonywania ćwiczeń biernych podczas turnusów rehabilitacyjnych to między innymi: zachowanie w stawach zakresu ruchu, który już istnieje, zapobieganie tworzeniu się zrostów i pojawianiu się przykurczów mięśni. Ćwiczenia bierne pobudzają krążenie krwi i limfy w organizmie.

Turnusy-rehabilitacyjne_5.jpg

Wskazania do ćwiczeń biernych

Turnusy rehabilitacyjne z ćwiczeniami biernymi przeznaczone są dla pacjentów z osłabieniem siły mięśniowej, długotrwale unieruchomionych oraz sparaliżowanych, cierpiących na porażenie wiotkie lub spastyczne. Poza tym ćwiczenia bierne podczas turnusów rehabilitacyjnych stosuje się w celu usprawniania stawu po zabiegu albo w sytuacjach, kiedy ruch czynny jest niewskazany lub wręcz niemożliwy. Ćwiczenia bierne są wskazane u osób, u których siła mięśni nie pozwala na samodzielne wykonywanie ruchów w stawie oraz przy częściowym lub całkowitym odnerwieniu mięśni.

Przeciwwskazania do ćwiczeń biernych?

Turnusy rehabilitacyjne z ćwiczeniami biernymi nie są przeznaczone dla wszystkich pacjentów. Ćwiczeń biernych nie wykonuje się u osób gorączkujących, mających stan zapalny żył, zakrzepowe zapalenie żył głębokich w kończynach czy ostry stan zapalny stawu lub tkanek okołostawowych. Brak pełnego zrostu kości po złamaniach, ból podczas ćwiczeń oraz urazy skóry mięśni i tkanek miękkich tuż przed zdjęciem szwów również są przeciwwskazaniami do ćwiczeń. I wreszcie ciężki stan ogólny pacjenta nie pozwala na wykonywanie takich ćwiczeń podczas turnusów rehabilitacyjnych.

Turnusy-rehabilitacyjne_4.jpg

 

Turnusy rehabilitacyjne – jak się przygotować do ćwiczeń biernych?

Turnusy rehabilitacyjne z ćwiczeniami biernymi wymagają wcześniejszego przeprowadzenia wywiadu z pacjentem w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do terapii oraz oceny ogólnego stanu chorego. Należy pamiętać o wygodnym ubraniu, które nie będzie krępować ciała podczas ćwiczeń. Przed rozpoczęciem ćwiczeń rehabilitant zawsze informuje pacjenta o tym, jakie ruchy będzie wykonywał oraz jaki będzie przebieg ćwiczeń. Dzięki temu pacjent wie czego się spodziewać.

Turnusy rehabilitacyjne z ćwiczeniami biernymi poprawiają chorym zakres ruchu w stawach, co zwiększa komfort i zmniejsza poziom odczuwania bólu. Fizjoterapeuci z dużym doświadczeniem wiedzą jakie ćwiczenia bierne są najbardziej skuteczne w danych schorzeniach, dlatego warto wybrać się na turnusy rehabilitacyjne w sprawdzone lub polecane przez innych pacjentów miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *