Zatrzaskiwanie palców – leczenie i profilaktyka

Zatrzaskiwanie palców to schorzenie, które w języku medycznym nazywane jest zespołem pochewki ścięgnistej. Objawia się niemożnością otwarcia ręki lub odwiedzenia jednego palca przy otwarciu pozostałych. Siłowej próbie uwolnienia przykurczu przy użyciu drugiej ręki często towarzyszy bardzo nieprzyjemne uczucie, a nierzadko również ból. Zatrzaskiwaniu najczęściej ulegają: palec serdeczny i długi, w dalszej kolejności kciuk i wskaziciel. Rzadko dotyczy to palca małego. Jak wygląda leczenie i na czym polega profilaktyka tzw. trzaskającego palca.

Jaki jest mechanizm zatrzaskiwania palców?

Dokładna przyczyna zatrzaskiwania palców nie jest znana. Schorzenie to prawdopodobnie wynika z przeciążeń albo obrzęków związanych ze zmianami zapalnymi ścięgien. Kiedy w obrębie ścięgna występuje obrzęk, ma ono problem, żeby przecisnąć się przez wąski pierścień u podstawy palca. W nocy, kiedy śpimy, palce dłoni są naturalnie przykurczone przez kilka godzin. W normalnej sytuacji nie stwarza to żadnego problemu, jednak kiedy w obrębie dłoni występuje stan zapalny, przy długotrwałym przykurczu dochodzi do zwiększenia obrzęku i dlatego pojawia się niemożność wyprostowania palców, występująca najczęściej rano. 

Zatrzaskujący palec – leczenie

Zanim podejmiemy leczenie trzaskającego palca, najpierw trzeba sprawdzić, czy rzeczywiście w obrębie rąk nie występują obrzęki. Przyczyną zatrzaskiwania palców może być również nadwaga i otyłość. Może okazać się również, że dolegliwości związane są z zatrzymywaniem nadmiernej ilości wody w organizmie. Jeżeli za trzaskający palec odpowiadają powyższe przyczyny, to pozbycie się wody poprzez przyjmowanie leku odwadniającego lub przeprowadzenie odpowiedniego postępowania dietetycznego, powinny zmniejszyć dolegliwości. 

Najczęściej dochodzi do przewlekłego stanu, w którym zatrzaskiwanie palców przestaje być bolesne, ale nadal stanowi wyraźny dyskomfort. Wielu lekarzy reumatologów i ortopedów decyduje się wówczas na leczenie farmakologiczne, które polega na wstrzyknięciu do pochewki ścięgnistej długo działającego leku sterydowego, który ma zmniejszyć obrzęk i poprawić płynność ruchu ścięgna w pochewce. Niestety bardzo często zdarza się, że po takim zabiegu pojawia się problem niedokrwienia ścięgna, a w skrajnych przypadkach dochodzi do posterydowego uszkodzenia i zerwania ścięgna zginacza. Dlatego, jak podkreśla dr n. med. Tomasz Matuszewski, zamiast podawać leki sterydowe do tkanek miękkich ręki, lepiej jest przeprowadzić zabieg chirurgiczny.

Celem leczenia palca strzelającego jest uwolnienie ścięgna, w czym najlepiej sprawdza się metoda chirurgiczna. Operacja zatrzaskującego palca nie jest obciążająca dla pacjenta. Leczenie trwa do dwóch tygodni i w zasadzie uwalnia od problemu. Oczywiście jest to zabieg, do którego należy się odpowiednio przygotować. Trzeba mieć też na uwadze, że konieczna jest rekonwalescencja, trwająca przez dwa lub nawet trzy tygodnie. Mimo wszystko jest to bardzo skuteczna droga i najszybszy sposób na pozbycie się problemu strzelającego palca.

Palec trzaskający – profilaktyka i rehabilitacja

Udany zabieg chirurgiczny nie gwarantuje, że problem nie powróci w przyszłości, dlatego warto zadbać o odpowiednią profilaktykę. Rehabilitację po operacji trzaskającego palca można przeprowadzić samodzielnie w domu. Jej celem jest rozruszanie palca, co można osiągnąć dzięki specjalnym kąpielom. Zaleca się, aby codziennie rano, zaraz po obudzeniu się, zanurzyć obydwie ręce w ciepłej kąpieli, jednocześnie ściskając gąbkę lub miękką piłeczkę. Podczas ćwiczeń należy dążyć do tego, żeby uzyskać pełen zakres ruchu zgięcia palców oraz ich pełne otwarcie. Kilkanaście powtórzeń rano daje szansę na znacznie lepsze funkcjonowanie w ciągu dnia. Wspomagająco w leczeniu trzaskającego palca stosuje się też zabiegi z zakresu fizykoterapii o działaniu przeciwobrzękowym, np. ultradźwięki czy pole magnetyczne.

Kąpiele rozgrzewające i ćwiczenia zginania prostowników zaleca się wszystkim osobom, które mają za sobą incydent zatrzaskiwania się palców oraz tym, które mają poczucie lekkiej sztywności i niesprawności palców rano.

Więcej na temat leczenia palca trzaskającego dowiesz się od naszych specjalistów – zapraszamy do kontaktu: https://www.modelmed.pl/kontakt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *