BiznesGospodarkaInternetŚwiat technologii

Czym jest Shopify Liquid i co warto o tym wiedzieć?

Większość sklepów internetowych tworzonych jest dzięki platformie Shopify. Zanim zaczniemy na niej sprzedawać, musimy wybrać interesujący nas szablon. Definiuje on układ sklepu, działanie, a także jego wygląd. Z pewnością każdy przedsiębiorca wie, że odpowiedni szablon będzie miał spory wpływ na postrzeganie sklepu przez klientów. Jeśli chodzi o szablony Shopify, zbudowane są z pomocą specjalistycznych technologi webowych, wśród których wyróżniają się CSS, HTML, JavaScript, a także przy użyciu języka szablonów Shopify Liquid.

  1. Co to jest język szablonów?
  2. Czym jest język szablonów Shopify Liquid?
  3. Jakie korzyści płyną z wykorzystania Shopify Liquid?

Co to jest język szablonów?

Standardowy użytkownik strony internetowej nie jest w stanie odróżnić treści dynamicznej od statycznej. Ta pierwsza treść pochodzi z bazy danych, zaś druga jest na stałe zakodowana na stronie. Osoby tworzące witryny internetowe wykorzystują dostępne języki szablonów do tego, aby łączyć ze sobą zawartości dynamiczne i statyczne. W połączeniu z HTML, język szablonów pozwala na tworzenie komponentów strony internetowej oraz wstawianie bezpośrednio do nich treści dynamicznych. Wiele zależy od tego, w którym miejscu na stronie ten element jest renderowany. Najprostszym przykładem treści dynamicznych są zdjęcia, opisy produktów czy nazwy produktów. W sklepie są one na porządku dziennym. Opisy muszą się zmieniać w zależności od tego, jaki typ produktu przegląda użytkownik. I właśnie za to odpowiada Shopify Liquid.

Czym jest język szablonów Shopify Liquid?

Język szablonów Liquid został stworzony przez Shopify. Istnieje od 2006 roku w sklepach i wielu aplikacjach internetowych. Napisany został w języku programowania Ruby. Stanowi podstawę wszystkich szablonów sklepów, które tworzone są na bazie Shopify. Liquid wykorzystuje tagi, filtry oraz obiekty do renderowania treści dynamicznych. Shopify Liquid to język szablonów dostępny w serwisie GitHub jako projekt open-source. Zawiera obiekty reprezentujące informacje o produkcie, sklepie, kliencie oraz wiele rozmaitych filtrów. 

Jakie korzyści płyną z wykorzystania Shopify Liquid?

Shopify Liquid może pochwalić się prostymi w edytowaniu szablonami. Wystarczy zapoznać się z podstawami języka Shopify, aby móc działać w pełni samodzielnie na stronie swojego sklepu. Jeżyk ten jest łatwy do zrozumienia oraz odczytania. Jest to świetna opcja nawet wtedy, kiedy nie jesteś programistą. Shopify Liquid to idealny sposób na oszczędność czasu oraz pieniędzy na programistach. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, koniecznie skorzystaj z artykułu znajdującego się na stronie https://brandactive.pl/shopify-liquid-informacje-dla-poczatkujacych/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *