Jaką farbę elewacyjna wybrać?

Jakie są najlepsze farby elewacyjne? Wybór nie jest łatwy, ponieważ na rynku dostępne są różnego rodzaju produkty, które cechują się różnymi właściwościami, kolorami i ceną. Dobra farba elewacyjna nie powinna blaknąć, brudzić się i łuszczyć. Jeśli wybierze się markowy produkt, to z pewnością uzyska się najwyższą jakość malowania i efekt końcowy, który będzie ozdabiał budynek przez wiele lat. Farba elewacyjna w puszce ma być gęsta, a gdy się ją zamiesza, powinna stać się bardziej płynna, aby się ją łatwo rozprowadzało. Oczywiście, to nie oznacza, że ma ona skapywać z wałka. Wręcz przeciwnie, powinna się go dobrze trzymać i zapewniać łatwą aplikację. Co ważne, dobrej jakości farba elewacyjna nie będzie najtańszym produktem.

Niebrudzące się nowoczesne farby elewacyjne

Właściciele domów jednorodzinnych bardzo często skarżą się na to, że elewacja nieruchomości już po kilku miesiącach zaczyna się robić brudna. Dlatego też szukają oni produktów, które byłyby odporne na zanieczyszczenia. Nie ma jednak farb elewacyjnych, na których nie osiada brud, ale w https://www.bricoman.pl/ są takie, do których się nie przyczepia, co pozwala go łatwo zmyć. Tworzą one powłoki hydrofobowe, które mają właściwości samoczyszczące. W takich przypadkach brud i wilgoć nie wnikają w ścianę, ale osiadają na jej powierzchni. Można je łatwo usunąć wodą. Z reguły są zmywane przez deszcz. Stopień odporności na zabrudzenia takiej farby elewacyjnej zależy od jej składu. Najlepiej radzą sobie z brudem produkty silikonowe, akrylowe i i silikatowe, które są modyfikowane polimerami. 

Paroprzepuszczalne farby do elewacji

Na opakowaniu farby elewacyjnej praktycznie każdy producent podaje informację, że jest ona paroprzepuszczalna. Wynika to przede wszystkim z oczekiwań klientów, ponieważ wszyscy chcą, aby ich nieruchomość była zdrowa i oddychała. Można wymienić jeszcze jeden powód, dla którego farby elewacyjne muszą być paroprzepuszczalne. Im bardziej szczelna będzie zewnętrzna powłoka, tym łatwiej będzie następować pod nią kondensacja pary wodnej przedostającej się z wnętrza domu na zewnątrz. W skrajnych przypadkach farba może zacząć odchodzić od podłoża, a takie zjawisko często występuje, gdy przed malowaniem podłoże nie zostało odpowiednio zagruntowane. 

Jak przechowywać farby elewacyjne?

Temperatura w pomieszczeniu nie powinna być niższa niż 5 stopni Celsjusza. Bezwzględnie należy je ochraniać przed mrozem i bezpośrednim nasłonecznieniem. W innym przypadku farba zmieni swoje właściwości fizyczne. Nie będzie ona miała jednolitej konsystencji, pojawią się grudki i nie będzie się do niczego nadawać. arby nawet po terminie ważności mogą się nadawać do użytku, jeśli były właściwie przechowywane. Bardzo istotne jest to, aby opakowanie było cały czas szczelnie zamknięte, żeby jego zawartość nie wyschła. Może się zdarzyć tak, że w puszce, która stała przez dłuższy czas stała nieruchomo, na wierzchniej warstwie farby pojawi się cienka warstwa, potocznie nazywany kożuch. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *