Warszawa, Katowice, a może Poznań – w którym mieście najłatwiej o pracę?

Już od kilku dekad to właśnie największe miasta są najlepszym miejscem do znalezienia pracy, a zjawisko to w ostatnich latach przybiera na sile. Bezrobocie w Warszawie, Poznaniu oraz innych aglomeracjach spadło do rekordowych minimów, choć liczba ich mieszkańców znacząco wzrosła. W którym mieście najłatwiej o pracę? Co na ten temat mówią dane ekonomiczne?

Poznań – najniższe bezrobocie w Polsce

Okazuje się, że to nie Warszawa czy Kraków, a Poznań może pochwalić się najniższą stopą bezrobocia w Polsce. Wynosi ona jedynie 1,2 proc. i jest ponad dwukrotnie niższa od wskaźnika dla całego województwa wielkopolskiego, który zatrzymał się na poziomie 2,8 proc. To fenomenalny wynik oraz historyczny rekord, szczególnie jeśli porównać go z latami dziewięćdziesiątymi i dwutysięcznymi, gdy bezrobocie w mieście wynosiło nawet kilkanaście procent.

Eksperci oraz specjalistyczne strony internetowe takie jak ofertypracy-poznan.pl jednoznacznie wskazują, że poznański rynek pracy jest doskonale rozwinięty. Niedobory pracowników występują właściwie w niemal wszystkich zawodach – dotyczą zarówno pracowników niewykwalifikowanych, jak i specjalistów. Co ciekawe, w województwie wielkopolskim bezrobotnymi są częściej osoby z wyższym wykształceniem, choć dużo krócej czekają one na znalezienie nowej pracy od osób z wykształceniem średnim lub podstawowym.

Warszawa, czyli bezrobocie w stolicy

W 2022 roku bezrobocie w stolicy wyniosło 1,5 proc., a więc o 0,3 punktu procentowego więcej niż w Poznaniu. W Warszawie jest nieco więcej bezrobotnych, ale zarobki w największym mieście Polski są też dużo wyższe niż w pozostałych regionach kraju. Ta dysproporcja wynika głównie z bardzo wysokich kosztów utrzymania się, których najważniejszym składnikiem jest cena wynajmu mieszkania.

Warto jednak pamiętać, że rynek pracy w Warszawie jest nawet bardziej rozwinięty, niż w Poznaniu. Stolica jest po prostu dużo większa, a więc znajduje się tutaj więcej pracodawców. To ważna zaleta dla najbardziej doświadczonych specjalistów – ich wartość na rynku pracownika jest ogromna, dzięki czemu znalezienie ciekawej oferty nie powinno być trudne.

Co istotne, również w stolicy jest deficyt przedstawicieli niemal wszystkich zawodów. To dobre miejsce na znalezienie dobrze płatnego, stabilnego zatrudnienia, choć nie wolno zapominać o wysokich kosztach życia w Warszawie, które mogą zmniejszyć siłę nabywczą znacznej części wynagrodzenia.

Katowice – bezrobocie na Śląsku

Bezrobocie na Śląsku jest bardzo niskie – to 3,8 proc., a więc naprawdę niewiele. Jest jednak jeden wyjątek. Pod koniec 2022 roku stopa bezrobocia w Katowicach wyniosła jedynie 1,5 proc., a więc tyle samo, co w Warszawie. To świetny wynik, szczególnie na tle pozostałych miast konurbacji śląskiej, gdzie bezrobocie jest często dużo wyższe.

To właśnie w Katowicach znajduje się dużo dobrze płatnych miejsc pracy. Duże i średnie przedsiębiorstwa chętnie zakładają tutaj oddziały – wybierają stolicę Śląska dlatego, że to największe i najlepiej rozwinięte miasto regionu. Na niskie bezrobocie ma też wpływ korzystne położenie miejscowości. Katowice leżą niemal w samym środku konurbacji i są świetnie skomunikowane z sąsiednimi miastami, co pozwala na codzienne dojazdy do pracy.

Gdańsk, czyli bezrobocie w Trójmieście

Choć w Gdańsku bezrobocie jest dużo wyższe, niż w Poznaniu, Katowicach i Warszawie (wynosi 2,4 proc.), to wciąż jest to miejsce, w którym można łatwo znaleźć pracę. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, niską stopą bezrobocia może pochwalić się Gdynia (2,1 proc.) oraz Sopot (1,4 proc.), co ułatwia znalezienie zatrudnienia. Po drugie, Gdańsk od lat jest w czołówce najszybciej rozwijających się polskich miast. Po trzecie, to właśnie do Trójmiasta przenosi się wiele średnich i dużych firm, szczególnie związanych z handlem morskim. Duża w tym zasługa portu, którego znaczenie na arenie międzynarodowej wzrosło.

W zestawieniu opisaliśmy cztery polskie miasta, w których można łatwo znaleźć pracę. To prawda, że Poznań, Warszawa, Katowice i Gdańsk to świetnie miejsca to poszukiwania zatrudnienia, ale warto pamiętać, że dobrze płatna praca czeka na nas też w innych regionach Polski!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *