Wizy do Arabii Saudyjskiej – czy są potrzebne?

Arabia Saudyjska to kraj, w którym zasady postępowania i dogmaty religijne są ze sobą nierozerwalnie splecione. Islam ma zestaw zasad prawnych, których przestrzegają muzułmanie, o których warto wiedzieć wybierając się do tego kraju. Zasady te nazywane są szariatem. Przestrzeganie tych zasad jest monitorowane przez policję religijną Mutavva.

Granice państwa zostały otwarte dla turystów stosunkowo niedawno i nie-muzułmanie nadal nie mają wstępu do wielu miejsc. Wchodzenia do świętych miejsc islamu, są nadal bardzo ograniczone. Wcześniej można było uzyskać tylko wizę biznesową, pracowniczą lub pielgrzymkową. Przy wsparciu obecnie rządzącego sułtana rozwija się infrastruktura turystyczna. Uzyskanie wizy turystycznej stało się możliwe, ale tylko za pośrednictwem agencji i dla grupy turystów.

Przed wyjazdem do Arabii Saudyjskiej, warto dowiedzieć się, czego nie wolno w tym kraju. Kobiety powinny nosić odzież zakrywającą ciało, a mężczyźni nie powinni odsłaniać rąk i nóg powyżej łokci i kolan.

Czy trzeba wyrobić wizę do Arabii Saudyjskiej?

TAK, należy wyrobić wizę wybierając się do Arabii Saudyjskiej. Obywatele polscy są zobowiązani do uzyskania wizy uprawniającej do wjazdu i pobytu na terenie Arabii Saudyjskiej. Wizy turystyczne można uzyskać online – szczegóły znajdziemy na stronie – https://www.serwiskonsularny.pl/wizy-do-arabii-saudyjskiej/. Zaleca się bezpośredni kontakt z Ambasadą Arabii Saudyjskiej w Warszawie w przypadku przyjazdu w celu innym niż turystyczny.

RODZAJE WIZ DO KRÓLESTWA ARABII SAUDYJSKIEJ (KSA):

Wiza elektroniczna (e-wiza)

  • wiza turystyczna – wydawane w formie elektronicznej, zezwala na wielokrotne przekraczanie granicy i pobyty przez 90 dni podczas jednego pobytu i do 180 dni w ciągu roku. Z e-wizy turystycznej możesz także skorzystać, jeśli w celu prowadzenia rozmów handlowych, ale jeśli nie będzie pobierane wynagrodzenie ani nie zostaną podpisane żadne umowy.

Wizy wydawane w w konsulacie Arabii Saudyjskiej:

  • wiza biznesowa – wklejona w konsulacie, więc potrzebny jest paszport. Wiza wydawana w trybie: Jednorazowo, przy jednokrotnym przekroczeniu granicy oraz w trybie wielokrotnym. Pozwalają na maksymalny 30 dniowy pobytu w Arabii Saudyjskiej. Wiza biznesowa wydawana tylko na wizyty biznesowe dla dyrektorów, menedżerów wyższego szczebla.
  • wiza pracownicza – podobnie wklejana do paszportu w konsulacie. Wiza wydawana w trybie: Jednorazowo, przy jednokrotnym przekroczeniu granicy oraz w trybie wielokrotnym. Długość pobytu w Arabii Saudyjskiej uzależniona jest od terminu zaproszenia.
  • wiza marynarska – jest przeznaczona dla pracowników statków.
  • wiza rodzinna – przeznaczona dla rodzin, których członkowie mieszkają w Arabii Saudyjskiej, a celem podróży jest ich odwiedzenie.
  • wiza pobytowa – jest przeznaczony dla członków najbliższej rodziny, którzy chcą dołączyć do osoby zatrudnionej w Arabii Saudyjskiej. Na przykład rodzina ubiega się o taką wizę, aby dołączyć do pracującego tam ojca lub męża.
  • Hajj i umrah – wizy dla pielgrzymów. Ten rodzaj wizy jest przeznaczony wyłącznie dla muzułmanów. Wiza dla podróżujących muzułmanów odwiedzających miejsca kultu religijnego.

Informacje, godziny przyjmowania w konsulacie Arabii Saudyjskiej

Konsulat Arabii Saudyjskiej czynny jest od poniedziałku do piątku: składanie dokumentów 9.00 – 12.00, odbiór dokumentów 13.00 – 15.00. Należy pamiętać, że w piątek konsulat może być zamknięty wcześniej ze względu na wolne w krajach arabskich. Konsulat może być otwarty również w skróconych godzinach w miesiącu postu Ramadan, o czym co roku informuje się wcześniej.

Miesiące postu Ramadan

Święty miesiąc postu zwany Ramadanem obchodzony jest w dziewiątym miesiącu kalendarza muzułmańskiego, w oparciu o zmieniające się fazy księżyca. Zmienia się co roku i dlatego jest świętem ruchomym. Ramadan Bayram oficjalnie się kończy ten okres.

  • Ramadan w 2023 roku – od 23 marca do 20 kwietnia.
  • Ramadan w 2024 roku – od 11 marca do 9 kwietnia.

Czy warto jechać do Arabii Saudyjskiej?

Arabia Saudyjska to kraj na Bliskim Wschodzie. Znane jest ze swoich wartości religijnych i kulturowych, a także bogatej historii. Chociaż jest celem podróży od początku XX wieku, dopiero niedawno pojawił się na turystycznej mapie.

To pytanie zadaje sobie wiele osób, zanim zdecydują się tam pojechać. Odpowiedź zależy od tego, czego szukasz na wakacjach i ile jesteś skłonny wydać. Jeśli szukasz luksusu, Arabia Saudyjska może nie być dla Ciebie najlepszą opcją ze względu na surowe przepisy dotyczące alkoholu i innych rzeczy. Ale jeśli chcesz spróbować najlepszego jedzenia na świecie i poznać niektóre z najstarszych istniejących kultur, być może warto odwiedzić Arabię Saudyjską!

Arabia Saudyjska to jedno z najpopularniejszych miejsc na świecie. Ma piękne plaże i pustynie, ale ma też sporo problemów. Niektóre osoby mogą bać się tych ich, ale inne mogą uznać je za interesujące do poznania i doświadczenia z pierwszej ręki.

Jeśli zdecydujesz się wyjechać na wakacje do Arabii Saudyjskiej, upewnij się, że wcześniej przeczytałeś o historii i kulturze tego kraju, abyś wiedział, czego się spodziewać.

Polecamy serwis, stronę – https://www.serwiskonsularny.pl

Arabia Saudyjska to kraj położony w Azji Zachodniej na Półwyspie Arabskim. Stolicą tego kraju jest Rijad. Ustrój polityczny to unitarna islamska monarchia absolutna, a głową państwa jest król.

Najważniejsze miasta w Arabii Saudyjskiej to: Rijad, Dżudda, Mekka i Medyna. Arabia Saudyjska jest podzielona na 13 prowincji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *