Ashwagandha

Ashwagandha jest rośliną znaną jako żeń-szeń indyjski, witania ospała lub śpioszyn lekarski. Wykorzystywana jest od tysięcy lat w ajurwedyjskiej, tradycyjnej medycynie.

Ma dobroczynny wpływ na funkcjonowanie organizmu i w ostatnich latach zyskała znacznie na popularności. Czym jest dokładnie ashwagandha, jakie ma właściwości, jakie ma działanie i na co się ją stosuje? Zapraszamy do lektury!

Czym jest ashwagandha?

Ashwagandha jest rośliną uprawianą na szeroką skalę głównie w Indiach. To roślina, której wszystkie części, a przede wszystkim jej korzeń jest w ostatnich latach coraz szerzej wykorzystywany do produkcji suplementów diety. Zaliczana jest do roślin adaptogennych, czyli takich, które ułatwiają organizmowi przystosowanie się do niekorzystnych warunków środowiskowych przez pozytywny wpływ na procesy fizjologiczne w nim zachodzące.

Witania ospała na terenach południowo-wschodniej Azji występuje jako krzew z pojedynczymi listkami pokrytymi srebrnoszarymi, krótkimi włoskami. Wydaje niewielkie 5-8 mm owoce w kolorze czerwieni lub nieco jaśniejsze – pomarańczowo-czerwone. Jej korzeń to tak na prawdę obszerne i długie bulwy w kolorze szaro-zielonym.

Właściwości ashwagandhy

Ashwaghanda pomaga zachować homeostazę organizmu. Ma działanie adaptogenne, dzięki czemu jest w stanie wspomóc organizm i jego funkcje fizjologiczne do zmieniających się warunków zewnętrznych. Udowodniono także, że śpioszyn lekarski ma także działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne oraz przeciwnowotworowe (dzięki zawartości witaferyny w korzeniu i liściach).

Wyciąg z ashwagandhy wpływa pozytywnie na zmniejszenie się poziomu stresu, poprawia samopoczucie i wzmacnia odporność. Szerokie spektrum jej właściwości sprawia, że jest rośliną działającą wielotorowo, na kilku płaszczyznach. 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że stosowanie regularnie wyciągów z ashwagandhy wpływa pozytywnie na pracę mózgu zwiększając zdolność koncentracji. Dodaje też energii, redukując zmęczenie, a tym samym wpływa pozytywnie na proces odchudzania.

Działanie ashwagandhy – dla kogo stosowanie ma sens?

  • sportowcy: żeń-szeń indyjski poprawia wydolność fizyczną, co sprawia, że sportowcy coraz częściej sięgają po suplementację bogatą w wyciągi z ashwagandhy. Pośrednio wpływa na zwiększenie masy mięśniowej przez pobudzenie do wydzielania się testosteronu;
  • cukrzycy: ashwagandha obniża poziom glukozy;
  • cierpiący na choroby nowotworowe: związki obecne w korzeniu i liściach witani ospałej mają działanie cytostatyczne i przeciwnowotworowe. Ashwagandha może być z powodzeniem stosowana w profilaktyce antynowotworowej;
  • chorujący na niepłodność: żeń-szeń indyjski wpływa także na libido, zwiększając je zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Wpływa także pozytywnie na poprawę płodności – szczególnie poprawiając parametry nasienia przez zwiększenie ruchliwości plemników;
  • ashwagandha jest bogata w żelazo, dlatego też może być doskonałym suplementem stosowanym przy anemii.

Ashwagandha – opinie

Choć stosowana jest od wieków w medycynie ajurwedyjskiej, dopiero od niedawna przeprowadzane są badania naukowe mające na celu potwierdzenie jej dobroczynnego działania w tak szerokim spektrum. Do tej pory udowodniono, że wpływa pozytywnie na obniżenie poziomu stresu

W związku z tym, że jej działanie nie zostało potwierdzone w całości naukowo, część osób uważa ją za lek homeopatyczny. Jednak z uwagi na jej rosnącą popularność w różnych grupach wiekowych i obarczonych różnymi problemami zdrowotnymi można śmiało stwierdzić, że ashwagandha niesie dużo korzyści dla naszego zdrowia. Pozytywnie o tej roślinie wypowiadają się często lekarze i dietetycy. Opinie na temat adaptogennego działania tej rośliny są niezwykle przychylne. 

Dobroczynne działanie prozdrowotne tej rośliny obserwowane przez tysiące osób stosujących ją jako suplementację w codziennej diecie daje nadzieję, że rzeczywiście niesie ona ze sobą wiele dobrego.

Podsumowanie

Chcąc spróbować poprawić swój stan zdrowia czy zmierzyć się z nękającymi nas problemami związanymi z osłabioną koncentracją czy przewlekłym stresem, warto sięgnąć po suplementy, w których składnikiem aktywnym jest ta dobroczynna roślina. Przed zastosowaniem suplementacji należy zasięgnąć porady lekarza, który określi jaką dawkę suplementu możemy przyjmować. Opinia lekarza jest niezwykle istotna, ponieważ jak każdy suplement, ashwagandha może wchodzić w interakcje z przyjmowanymi dotychczas lekami lub mogą istnieć różnego rodzaju przeciwwskazania do jej stosowania, jak na przykład ciąża czy karmienie piersią.

https://hellogummies.pl/ashwagandha-w-zelkach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *