Co to są pigtaile?

Do zakańczania kabli światłowodowych wykorzystuje się specjalne akcesoria, które są rodzajem jednowłóknowego światłowodu z jednej strony zakończonego specyficznym rodzajem wtyku. Złącza światłowodowe, czyli pigtaile może wykorzystywać do mechanicznego łączenia światłowodów poprzez ich spawanie lub połączenie dwóch złączy poprzez zastosowanie odpowiedniego adaptera, standardowego lub hybrydowego.

Rodzaje pigtaili

Na rynku, w specjalistycznych sklepach i hurtowniach zajmujących się dystrybucją akcesoriów do światłowodów znaleźć można pigtaile zakończone różnymi rodzajami wtyków. W zależności od standardu polerowania końcówek złącza światłowodowe mają różne właściwości i zastosowania. Podstawowym rozróżnieniem tego typu akcesoriów jest ich podział na jednomodowe i wielomodowe oraz stykowe i stykowo-kątowe. Co ważne, niezależnie od standardu wykonania, złącze światłowodowe ma zapewniać nieprzerwaną transmisję światła, a tym samym płynny przesył danych, umożliwiając wykonanie połączenia z kablem liniowym. Dlatego wszystkie dostępne na rynku pigtaile są produktami wykonanymi zgodnie z określoną normą, przystosowanymi do spawania z kablem liniowym lub łączenia przy pomocy specjalnych adapterów.

Spawanie i łączenie przy pomocy adapterów

Istnieją dwie metody łączenia ze sobą światłowodów. W obu wykorzystuje się tzw. pigtaile uzupełnione w różne rodzaje złączy światłowodowych. Pierwszą z nich jest spawanie mechaniczne przy pomocy szybkozłączek lub łuku elektrycznego. Spawanie mechaniczne przy pomocy szybkozłączek nadaje się do łączenia krótkich odcinków światłowodu. Spawanie przy pomocy łuku elektrycznego wykonywane jest przy pomocy specjalnego rodzaju spawarek. Jest formą skuteczniejszą, zapewniającą lepszy i trwalszy efekt. Drugą metodą łączenia światłowodów jest użycie specjalnych adapterów będących elementem toru światłowodowego łączącego dwa takie same lub różne złącza światłowodowe. W sprzedaży dostępne są adaptery standardowe, które umożliwiają łączenie ze sobą dwóch takich samych złączy oraz adaptery hybrydowe, które pozwalają tworzyć tory światłowodowe z wykorzystaniem złączy wykonanych w różnych standardach polerowania końcówek.

Pigtaile to specyficzny rodzaj złącza światłowodowego wykorzystywanego przy budowie systemów szerokopasmowego internetu, przeznaczonego do łączenia ze sobą światłowodów, gwarantującego zachowanie wysokiej przepustowości i minimalizującego ewentualne zakłócenia w przesyle danych. Pigtaile są odcinkami światłowodów, które z jednej strony zakończone są specjalnym złączem w określonym standardzie polerowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *