RolnictwoSklepyŚwiat zwierzątZakupy

Jakie rośliny w sklepach ogrodniczych przyciągają do ogrodu owady zapylające?

Już niedługo kolejny raz – jak co roku – powitamy jesień. Jesienią owady zapylające już nie są tak aktywne, jak latem, jednak już teraz możemy pomyśleć o tym, jakie rośliny umieścimy w swoim ogrodzie za rok, aby przybyło ich jak najwięcej. W końcu ich praca jest niezwykle ważna dla środowiska i przyrody.

Pszczoły i nektar

Roślinami, które przyciągają owady do naszych ogrodów, są np. jeżówki, floksy, czy rozchodniki. Należą one do roślin miododajnych, które zapewniają pożywienie takim owadom jak pszczoły, czy motyle. Chronią przy tym różnorodność biologiczną, jak i również są niezwykle dekoracyjne.

Kolorowe rośliny miododajne, które znajdują się w naszych ogrodach, są bardzo ważne dla wszystkich zapylaczy. Wybierając odmiany i gatunki wieloletnie możemy zapewnić im w sezonie stały dostęp do nektaru.

Oprócz dzikich pszczół i motyli nasze ogrody odwiedzają również inne owady zapylające. Trzmiele, muchówki i węgarniki to kilka ze znanych przykładów. Co ciekawe, nie tylko wspomniane owady przyczyniają się do zapylania roślin, choć ich udział w tym procesie nie został jeszcze do końca określony. Do nich zaliczamy przede wszystkim: chrząszcze, mrówki, muchy i osy.

Gdzie można dostać rośliny dla owadów zapylających?

Rośliny, które przyciągają owady zapylające do ogrodu, możemy nabyć w kilku miejscach. Wybór uzależniony jest od naszych indywidualnych potrzeb i warunków. Wśród najpopularniejszych znalazły się:

  • sklep ogrodniczy;

  • centrum ogrodnicze;

  • szkółka roślin.

Sklep ogrodniczy, który oferuje rośliny miododajne do ogrodu, możemy znaleźć również w Internecie. Wielu odmian bardzo często nie znajdziemy w sklepach stacjonarnych, a jeżeli już, to nie są one w tak dobrym stanie, jak te sprzedawane w sieci. W Internecie możemy natomiast znaleźć odmiany, których aktualnie potrzebujemy. Jeżówka purpurowa? Driakiew Mariposa? Nie ma problemu, wystarczy, że wyszukamy poszczególne nazwy roślin lub wpiszemy w wyszukiwarce frazę „sklep ogrodniczy” czy też „sklep ogrodniczy online„, a reszta pójdzie już z górki.

Wybierając produkty z właściwego i certyfikowanego źródła, możemy liczyć na wysoką jakość i terminową dostawę. Decydując się na zakup roślin do ogrodu online, pamiętajmy o tym, aby uprzednio sprawdzić informację o wysyłce i dostawie, a także rodzajach płatności. Możemy również prześledzić daną firmę pod kątem opinii pozostałych klientów.

Co zrobić, aby owadów zapylających nigdy nie zabrakło?

Rośliny miododajne to jedno, ale aby zatrzymać owady zapylające w ogrodzie na dłużej, warto zapewnić im odpowiednie schronienie. Do tego celu możemy stworzyć własny (bądź kupić w sklepie) hotel dla owadów. Pamiętajmy o tym, aby wszystkie elementy, które wchodzą w skład takiego domku (słoma, siano, cegła dziurawka, drewno, liście, łodygi i gałęzie), były suche, a sama konstrukcja zadaszona.

Polecamy – Wąż do wody jest kluczowym narzędziem w domu, ogrodzie i przemyśle.

Hotel, czy tez domek dla owadów może pomieści setki różnych gatunków. Dlatego ważne jest, aby otwory i gniazda miały różny rozmiar. Gotową konstrukcję możemy umieścić na ziemi, płocie, drzewie lub zawiesić pod zadaszeniem. W akompaniamencie z roślinami miododajnymi, np. tymi ze sklepu ogrodniczego online, stworzą idealne warunki do życia dla naszych małych przyjaciół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *