BiznesFinanse i ekonomiaGospodarkaSpołeczeństwoŚwiat technologiiWiadomości budowlane

Jak powinno wyglądać stanowisko pracy z maszyną stolarską?

Prowadząc stolarnię czy planując jej otwarcie musimy zdawać sobie sprawę z kilku rzeczy. Jednym z największych wyzwań, z którym przyjdzie nam się mierzyć, będzie organizacja warsztatu stolarskiego pod kątem swobodnego i prawidłowego użytkowania maszyn stolarskich. Pod względem wyposażenia stolarnie będą się od siebie różniły, na co często wpływa specjalizacja danego zakładu. Jeśli w takim miejscu często wykonuje się np. formatowanie płyt meblowych, konieczne będzie zadbanie nie tylko o obszar roboczy, ale również o ciągi komunikacyjne wokół maszyny, ponieważ obrabiane elementy są wielkoformatowe. Istnieje jednak zbiór uniwersalnych zasad, które wdrożymy w każdym warsztacie, bez względu na jego metraż. Przełoży się to z pewnością na komfort pracy przy maszynie stolarskiej oraz wpłynie na jej ergonomię.

Organizacja warsztatu stolarskiego – parametry pomieszczenia

Podstawowym kryterium powinien być dobór pomieszczenia. Warsztat stolarski nie powinien być urządzany w piwnicy czy na strychach budynków. Kluczową kwestią dla naszego zdrowia będzie wentylacja takiego pomieszczenia. W przypadku jej braku, konieczne będzie zaopatrzenie zakładu w odciąg trocin, który zminimalizuje poziom zapylenia wewnątrz pomieszczenia. Wysokość warsztatu powinna oscylować w okolicach 3.3 m. Wpłynie ona na swobodę pracy podczas rozcinania długiej tarcicy. Przyjęło się, że na pracownika powinno przypadać 2.2 m2 wolnej powierzchni oraz 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia. Warto pamiętać o profesjonalnych i bezpiecznych maszynach stolarskich, można je znaleźć np. na stronie https://maszyny-stolarskie.com.pl/czopiarki/

Warsztat stolarski jest miejscem, w którym pracownik jest narażony na wiele niebezpieczeństw. Aby ich unikać warto dbać o to, aby ciągi komunikacyjne między stanowiskami były przejezdne. Podłoga w takim miejscu powinna być być równa i mieć dobrą przyczepność. Warto w tym miejscu pochylić się nad kwestią komfortu pracy operatora przy danej maszynie. W celu uniknięcia bolesności stóp spowodowanej wielogodzinnym poruszaniem się na ograniczonej powierzchni, podłogę często pokrywa się gąbkami amortyzacyjnymi. Należy też pamiętać o tym, aby przed przystąpieniem do obróbki materiału, usunąć wszelkie niezwiązane z wykonywaną czynnością rzeczy. Większość warsztatów stolarskich posiada instalacje elektryczne trójfazowe – zespoły gniazd powinny być ulokowane na odpowiedniej wysokości i systematycznie sprawdzane.

Warsztat stolarski – bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

W miejscach, w których przebywa wiele osób konieczne jest również zadbanie o drogi ewakuacyjne w przypadku zagrożeń. Środki gaśnicze i ich posiadanie określają przepisy – na każde 100 m2 przypadać powinny 2 kg środka gaśniczego. W widocznym miejscu powinna znajdować się również instrukcja przeciwpożarowa. Temperatura panująca w warsztacie stolarskim powinna mieć określoną wartość i utrzymywać się w okolicach 18o. Wilgotność powietrza to kluczowy parametr w przypadku przechowywania i pracy z drewnem, związany z jego higroskopijnością.

Organizacja warsztatu stolarskiego wymaga od nas często dostosowania się do panujących w danym lokalu warunków. Kierując się wymienionymi zasadami nie będzie ona stanowić dla nas żadnego problemu i sprawi, że stanowisko pracy z maszyną stolarską będzie komfortowe i przemyślane.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *