Jak korzystać z patelni wok?

Wok wdarł się do polskich kuchni z impetem, stając się często nieodłączną częścią gotowania, nie tylko w gastronomii, ale również w gospodarstwach domowych. Jaki jest fenomen tej chińskiej patelni, która przecież była wymyślona już setki lat temu? Jak się okazało, patelnie wok doskonale wpisują się w potrzeby dzisiejszych, nowoczesnych kucharzy. W jednym naczyniu można przygotować zróżnicowaną smakowo potrawę i to nie jedną, można smażyć, dusić i gotować na parze!

Jak wygląda patelnia wok?

Patelnia wok z kształtu przypomina miskę z rączką lub z dwoma uszkami. Pierwotnie smażenie w woku polegało przede wszystkim na przyrządzaniu potraw na ogniu w ciągłym ruchu. Dania w naczyniu były podrzucane do góry. Teraz spokojnie wystarczy drewniana szpatułka, a woki mają spłaszczone dno, dzięki czemu dostosowane są do kuchenek indukcyjnych. Ścianki w woku zwykle są wysokie i pochyłe, dając możliwość zepchnięcia jedzenia na boki patelni. Dodatkowo mała średnica dna sprawia, że wystarczy niewielka ilość tłuszczu, aby danie ładnie przyrumieniło się bez przypalania.

Jak wybrać dobrą patelnię wok?

Szukając odpowiedniej patelni wok należy kierować się kilkoma zasadami, które pomogą nam podjąć dobrą decyzję. Przede wszystkim patelnia musi być dostosowana do rodzaju kuchenki jaki posiadamy. Jeśli mamy indukcję, wok musi być z nią kompatybilny. Ważne też aby średnica patelni była dostosowana do rozmiarów pola grzewczego kuchenki.

Dobrze również, aby patelnia wok którą wybierzemy posiadała „chropowatą powłokę”, jest to ważne w przypadku, kiedy smażymy kilka elementów dania na jednej patelni i pierwsze przesuwamy na brzegi patelni, wrzucając kolejne.

Chropowatą powłokę posiada wok żeliwny, który dodatkowo jest doskonały do smażenia za pomocą techniki stir-fry, czyli mieszaj i smaż. Solidna patelnia poddana odpowiedniej pielęgnacji sprawdzi się na długie lata smażenia.

Trzeba brać jednak pod uwagę także wagę patelni. Wok żeliwny to doskonały produkt, ale jest bardzo ciężki. Może się okazać to dużym problemem dla osób starszych i osłabionych. W takim przypadku polecamy zdecydowanie bardziej woki stalowe lub z powłokami nieprzywierającymi.

Jak używać woka?

Smażąc w woku, nie musimy wcale wlewać do naczynia dużo oleju, wręcz przeciwnie, mała średnica dna sprawia, że wystarczy niewielka ilość tłuszczu. Smażenie dania na patelni jest proste i przyjemne. Wystarczy jeden wok, do przyrządzenia wieloskładnikowego posiłku. Przykładowo, na początek smażymy mięso, które po obsmażeniu odsuwamy na brzegi patelni, a na dno wrzucamy twarde warzywa. Następnie warzywa odsuwamy do mięsa i wrzucamy miękkie warzywa, później makaron ryżowy i sosy. To tylko przykładowe składniki, ale dobrze obrazują sposób przyrządzania potrawy w woku. Na koniec smażenia wszystkie składniki zrzucamy na środek patelni i przesmażamy razem.

 

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.