Jak przygotować samochód do zimy

Okres wypełniony opadami śniegu i ujemnymi temperaturami możne niekorzystnie oddziaływać na posiadany pojazd mechaniczny. Przed tym sezonem należy zatem dobrze zabezpieczyć swój samochód, by niespodziewane awarie nie uniemożliwiły swobodnego użytkowania auta. Zatem, jakie działania podjąć, by pojazd był dobrze przygotowany do zimy?

Zadbaj o układ mechaniczny

Amortyzatory samochodowe stanowią elementy zawieszania, których zużycie jest długim procesem, nie objawiającym się zazwyczaj zewnętrznymi oznakami. Zdarza się jednak, że nieprawidłowości tych komponentów układu mechanicznego oddziałują na pracę pojazdu oraz komfort jazdy. Oznakami zużycia amortyzatorów są m.in. kołysanie samochodem na nierównościach, silne przechylenie na zakrętach oraz znaczące przeniesienie środka ciężkości na przednią część auta. Zdarza się również, że mocne podmuchy wiatru niekorzystnie oddziałują na pojazd, wpływając na jego niestabilną pozycję. Wielu kierowców wymienia swoje amortyzatory co trzy lata. Jest to jednak nieprawidłowe podejście, mogące prowadzić do uszkodzeń pojazdu. Kontrola amortyzatorów powinna odbywać się co 20 tysięcy przejechanych kilometrów. Sprawdzenie ich stanu jest szczególnie ważne przed zimą.

Sprawdź poziom płynów

Częsta eksploatacja samochodu wiąże się ze zużyciem cieczy, wspomagających pracę silnika, spryskiwaczy itd. Przed zimą należy zatem sprawdzić poziom wszystkich płynów swojego auta. W przypadku konieczności zakupu środka do spryskiwaczy nie warto decydować się na zakup najtańszego produktu. Może on bowiem powodować uszkodzenia karoserii. Przy wyborze odpowiedniego płynu należy wziąć pod uwagę jego skład. Należy również pamiętać, że zamarznięta w układzie chłodzenia ciecz może zniszczyć silnik. Do pomiaru temperatury płynu warto użyć specjalnego glikometru. Przed zimą zaleca się również sprawdzić wszystkie oleje samochodowe. Zużyty płyn może bowiem prowadzić do zacierania się silnika. W przypadku niskich temperatur świetnie sprawdza się olej o niskiej lepkości. Jeśli producent silnika nie wskazał zastrzeżeń do stosowania takiej cieczy, warto zdecydować się na jej zakup.

Przed zimą należy dobrze sprawdzić stan swojego pojazdu, uwzględniając poziom płynów, zużycie amortyzatorów oraz stan karoserii. W przypadku konieczności wymiany uszkodzonego elementu warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, specjalizującej się w naprawie aut.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *