Ozonowanie ubrań i pomieszczeń, dlaczego warto?

Podczas czynności ozonowania tkanin (z których wytwarzane są obecnie ubrania) wykorzystuje się specjalne urządzenie, jakim jest ozonator. Maszyna tego typu uwalnia gaz, Ozon (O³), który całkowicie niszczy szkodliwe substancje oraz inne niesprzyjające czynniki w postaci patogenów i zarazków, a także usuwa je z pomieszczeń w dość krótkim czasie.

Trochę informacji o ozonie oraz historia jego odkrycia

Ozon (O³) został odkryty i po raz pierwszy wykorzystany przez niemieckiego naukowca, Christiana Friedrich Schönbeina (w latach 40-tych XIX wieku, a dokładnie 1840). Sam gaz ma wpływ na nasze codzienne życie, gdyż jesteśmy poddawani jego nieustającymu wpływowi (ozonu zawartemu w powietrzu) oraz także oddziałuje on na rośliny i zwierzęta. Zresztą ten niewidzialny nasz sprzymierzeniec w postaci warstwy ozonowej znajdującej się w najwyższych poziomach atmosfery ziemskiej chroni nas przed niekorzystnym wpływem i zabójczymi skutkami nadmiaru promieniowania słonecznego (zwłaszcza dla naszej skóry, lecz nie tylko).

Dlaczego ozon jest taki skuteczny?

Sam gaz ozonowy, jakie ma właściwości?
Wykazuje on silne właściwości dezynfekujące i utleniające. Z tych powodów ma on powszechne zastosowanie na całym świecie w zwalczaniu m.in. w procesie ozonowania tkanin (w sterylizacji tkanin , dzianin i nie tylko ich):

a) zabija:
 bakterie;
 wirusy,
 alergeny,
 pleśń,
 grzyby, w tym własnych ich zarodniki,
 roztocza,
 insekty, czy też gryzonie (likwiduje także ich tzw. ścieżki zapachowe).

b) również wykorzystywany jest do usuwania/ neutralizowania nieprzyjemnych zapachów tj.:
 przykre zapachy człowieka,
 dym papierosowy,
 zapachu spalenizny,
 zapachy zwierząt (zwłaszcza psów i kotów), spalenizna,
 stęchlizna,
 np. stosuje się go w odgrzybianiu klimatyzacji samochodowej.

Ważne!: Gaz jako Ozon jest bardzo nietrwały, szybko ulatnia się jako substancja w stanie gazowym.
W czasie krótkiej chwili, w styczności z m.in.: wirusami, bakteriami i brzydkimi zapachami- ten dodatkowy atom tlenu neutralizuje je całkowicie. Jednakże przy tym, on sam tutaj (w tym procesie) ulega całkowitemu zniszczeniu i w ten sposób powstaje już tylko czysty tlen.

Zalety wynikające z przeprowadzonego zachęty ozonowania ubrań czy pomieszczeń, jakie?

Zalety:
 znaczna poprawa naturalnej odporności organizmu człowieka,
 lepsze samopoczucie oraz ogólna kondycja zdrowotna,
 usuwa ciężkie i uciążliwe alergeny, zauważalne jako cofnięcie się objawów uczulenia,
 unicestwia roztocza znajdujące się na powierzchniach dzianin, tkanin, dzięki czemu ubrania po prostu pachną świeżością, jak nowe.

Uwaga!: Przydatność ozonowania została potwierdzona klinicznie, w badaniach wykonanych w czasie poprzedniej epidemii SARS, kiedy za jego pomocą zwalczano wirusy w pomieszczeniach. Autorzy testów laboratoryjnych przeprowadzonych w roku 2008. W tamtym czasie naukowcy dowiedli, czyli potwierdzili skuteczność samego gazu ozonowego , który okazał się obiecującym sposobem inaktywacji wirusów na powierzchniach, zwłaszcza jego skuteczne zabójcze biologiczne działanie na strukturach różnych materiałów. W trakcie badań otrzymane wyniki okazały się zaskakujące. Ich końcowe rezultaty mówiły o: odsetku przeżywalności wirusów na powierzchniach, kiedy ten po przeprowadzonym zabiegu spada wykładniczo wraz ze wzrostem – zwiększonej dawki Ozonu.

Szczególnie warto podkreślić, że główną zaletą gazu, jakim jest Ozon można wyróżnić jego dość łatwe przenikanie przez kolejne materiałowe warstwy ubrań. Natomiast gdy jest on stosowany w pomieszczeniach, to wówczas z łatwością rozchodzi się po wszystkich jego zakątkach. Ten rodzaj gazu również doskonale odkaża samochód, jeżeli zabiegowi sterylizacji zostanie poddany cały pojazd. Jednak najważniejszą zaletą ozonu jest to, iż dociera on w miejsca naprawdę trudno dostępne.

Sprawdź ofertę na ozonowanie pomieszczeń firmy Emrat.pl

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *