LEGALIZACJA DOKUMENTÓW I APOSTILLE W POLSCE

W dzisiejszych czasach, coraz łatwiej jest wyjechać za granicę, a co dopiero przeprowadzić się do innego kraju. Nie mówiąc już o podjęciu tam pracy, rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej, czy założeniu rodziny.

W dzisiejszych czasach, coraz łatwiej jest wyjechać za granicę, a co dopiero przeprowadzić się do innego kraju. Nie mówiąc już o podjęciu tam pracy, rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej, czy założeniu rodziny. Można odnieść wrażenie, że w wyniku postępującej globalizacji zacierają się granicę między państwami. Jednak nie od dzisiaj wiadomo, że naszym światem rządzi biurokracja. Chcąc mieć pewność, że dokumenty, którymi zamierzamy posługiwać się w innym państwie będą respektowane przez zagraniczne władze, należy je uwierzytelnić. Aby ułatwić ten proces, niektóre kraje podpisały konwencję haską. Tym samym została wprowadzona klauzula apostille, dzięki której wszelkie formalności związane z legalizacją dokumentów można załatwić sprawniej. Warto dodać, że apostille dotyczy tylko i wyłącznie krajów sygnatariuszy wspomnianej konwencji.

 

Jak uzyskać legalizację dokumentów?

Legalizacją dokumentów zajmuje się Referat ds. Legalizacji MSZ. Można zrobić to osobiście, za pomocą osób trzecich lub w formie korespondencyjnej. W każdym przypadku, konieczne jest wypełnienie specjalnego wniosku oraz dokonanie opłaty – koszt legalizacji każdego dokumentu wynosi 26 zł. Po uzyskaniu poświadczenia dokumentów przez MSZ, należy udać się do placówki dyplomatycznej danego kraju, aby uwierzytelnić je po raz kolejny. Należy również pamiętać, że niektóre dokumenty wymagają uwierzytelnienia przez specjalny urząd przed tym jak zrobi to Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Są to akty stanu cywilnego, dokumenty notarialne, sądowe, handlowe, dokumenty wydawane przez uczelnie wyższe. Jak również dokumenty wydawane przez okręgowe komisje egzaminacyjne lub PAN, zaświadczenia o niekaralności, odpisy z KRS oraz odpisy z CEIDG. Co więcej, należy dołączyć tłumaczenie przysięgłe, które mogą wykonać wyłącznie tłumacze przysięgli współpracujące również z biurami tłumaczeń.

 

Jak załatwić apostille?

Zasadniczą różnicą między legalizacją dokumentów, a nadaniem apostille jest brak konieczności ponownego uwierzytelnienia dokumentów w placówce dyplomatycznej danego kraju. Reszta formalności pozostaje niezmienna. To znaczy, że o apostille można ubiegać się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Do dokumentów należy dołączyć wypełniony wniosek oraz dowód wpłaty – koszt nadania apostille dla jednego dokumentu wynosi 60 zł. Nie można zapomnieć o dokumentach wymagających wcześniejszego uwierzytelnienia w przeznaczonej do tego instytucji oraz dołączeniu tłumaczenia przysięgłego. Można je nabyć poprzez biuro tłumaczeń współpracujące z tłumaczami przysięgłymi angielskiego, hiszpańskiego lub innych języków.

Dzięki legalizacji dokumentów, zyskuje się pewność, że będą one respektowane w innym państwie. Dlatego dopełnienie wyżej opisanych formalności, powinno być jedną z ważniejszych czynności na liście rzeczy do zrobienia przed wyjazdem za granicę.

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *