Jakie korzyści przynosi Integracja online dla firm?

Szerokie zastosowanie Internetu do przesyłania na odległość zintegrowanych treści, oraz różne formy komunikacji online spowodowały, że wiele firm organizuje systemy pracy zdalnej. Osoby realizujące większą część swoich zadań w domu, nie mają na co dzień bezpośredniego kontaktu z współpracownikami. Wpływa to negatywnie na całokształt relacji interpersonalnych w zespole i skuteczność komunikacji. Jak można temu zapobiec?

Jak wzmocnić pozytywne relacje pomiędzy zdalnymi pracownikami?

W ślad za rozwojem home office powstało nowoczesne rozwiązanie umożliwiające wykorzystanie sieci internetowej do budowania relacji pracowniczych na odległość. Taka  integracja pracowników online może przybierać różne formy. Z jednej strony służy do realizowania jej głównego celu, a jednocześnie jest atrakcyjnym rodzajem rozrywki dla osób pozostających na co dzień w pewnej izolacji od swojego środowiska zawodowego. Dobrze sprawdzają się imprezy integracyjne online, w czasie których odbywają się:

– quizy,

– gry z elementami rywalizacji,

– eventy tematyczne,

– seanse filmowe połączone z dyskusją,

– występy artystów.

Pomysłowe zabawy integracyjne online rozluźniają atmosferę, często wiążą się z też elementami zadań ruchowych, więc dodatkowo zaspokajają potrzebę aktywnego wypoczynku. Gry zespołowe przez Internet doskonalą zdolność do konsolidacji zespołu wobec wyznaczonych zadań. Każdy pracownik czuje się doceniany i potrzebny, co wzmacnia jego motywację i stopień identyfikacji z misją firmy.

Czytaj również – Integracja online, jako nowe rozwiązanie na wzmacnianie i budowanie relacji na home office.

Budowanie zaufania i określanie pozycji w grupie

Jeśli w firmie dominuje  praca zdalna integracja załogi jest podstawowym warunkiem dobrej komunikacji, a co za tym idzie uzyskiwania pozytywnych wyników działalności przedsiębiorstwa. Zdalne budowanie zgranego zespołu czyli  wirtualny team building to formuła zakrojona na jeszcze szersze wzajemne poznawanie się pracowników. Ponieważ zakłada ona wyższy stopień wkraczania w sferę prywatności, zajęcia tego typu powierza się specjalistom od prowadzenia warsztatów interaktywnych. Tego typu integracja zespołu przez Internet jest okazją do zdefiniowania przez każdego pracownika swoich mocnych i słabych stron. Otrzymuje on od kolegów informację zwrotną, która pomaga mu ukształtować na właściwym poziomie swoją samoocenę. Zdalna integracja pracowników odbywająca się pod kontrolą doświadczonego trenera daje gwarancję optymalizacji pracy zespołu w oparciu o przyjacielskie relacje i wzajemne zaufanie.

Korzyści dla pracowników i firmy

Osoby uczestniczące online w zajęciach integracyjnych bardzo sobie cenią tę formułę. Zmniejsza ona emocjonalny dystans spowodowany przez fizyczne oddalenie od grupy. Często nawiązują się przyjaźnie lub zacieśniają się więzi towarzyskie, później kontynuowane w realu. Imprezy firmowe online urozmaicają im czas i dostarczają sporo atrakcyjnej rozrywki. W kontekście relacji służbowych, integracja na odległość ułatwia wzajemne doprecyzowanie oczekiwań załogi i kadry menedżerskiej. Zdalna integracja pracowników poprawia ich wydajność, co generuje wyższe zyski zapewniające firmie wzrastające powodzenie w działalności biznesowej.

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.