Zrównoważona moda – co to takiego?

Coraz częściej w świecie mody słyszy się hasło „zrównoważona moda” albo inaczej „moda ekologiczna”. Co to oznacza i dlaczego to takie ważne, aby kupować świadomie? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Czym charakteryzuje się zrównoważona moda?

Pojęcie zrównoważonej mody jest ściśle związane z ekologią. Jest to nowe podejście do designu i trendów. To, co wyróżnia marki slow fashion od wielkich korporacyjnych brandów, to przede wszystkim pozyskiwanie materiałów i półproduktów ze świadomych źródeł oraz odpowiedzialnej społecznie metody produkcji. Co wpływa więc na to, że definiujemy markę jako ekologiczną?

• źródła włókien – włókna tworzone są z materiałów naturalnych, a surowiec, z którego powstają, uprawiany był w sposób zrównoważony. Materiały pozyskiwane do produkcji ubrań pochodzą z małych hurtowni lub przedsiębiorstw, najczęściej lokalnych, aby ograniczyć ślad węglowy powstający przy transporcie towaru.
• proces produkcji – odzież produkowana w myśl zrównoważonej mody nie powstaje w dużych ilościach, nie mówimy więc o masowej produkcji. Taka firma posiada swoją szwalnię lub korzysta z usług lokalnych przedsiębiorców. Cały proces zużywa jak najmniej surowców nieodnawialnych i w całości przebiega w kraju, w którym funkcjonuje marka.
• warunki pracy – osoby szyjące ubrania, dostarczające materiały i odpowiedzialne za sprzedaż są godnie wynagradzane, a warunki ich pracy mają wysoki standard.
• minimalny ślad węglowy – jest to suma emisji gazów cieplarnianych, jakie pośrednio bądź też bezpośrednio produkowane są przez organizację oraz każdy pojedynczy jej produkt.

Jaka jest różnica?

To, co różni marki slow fashion od ich konkurencji, jaką są wielkie korporacyjne firmy, to przede wszystkim transparentność. Brand, który definiuje się jako ekologiczny, podaje do informacji publicznej szczegółowe informacje na temat procesu produkcji. Dzięki temu wiesz, gdzie zostały wyprodukowane Twoje ubrania, skąd został pozyskany materiał. Często możesz również dowiedzieć się, jaka część ceny detalicznej to wynagrodzenie dla szwaczki czy producenta materiału, a jaka to marża. Dzięki temu wiesz, za co płacisz. Konsekwencją tego, że każda z osób, która była zaangażowana w produkcje danej sztuki odzieży, została godnie wynagrodzona i traktowana, jest dość wysoka cena za ubranie. Wszystko przez to, że wielkie sieciówki znacznie zaniżają cenę swoich produktów, aby być konkurencyjnymi. Traci na tym i jakość oferowanych przez nich produktów, a ich pracownicy w dalekich wschodnich fabrykach dostają głodową płacę za wykonywaną pracę. Jesteśmy przyzwyczajeni do niskich cen, dlatego tak trudno zamienić nam 5 T-shirtów z taniej sieciówki na 1 pochodzący ze zrównoważonej mody.

Gdzie szukać takich marek?

Na szczęście pojawia się coraz więcej firm działających w sposób zrównoważony – również na terenie Polski. Najczęściej ich ubrania możesz znaleźć w sklepach internetowych lub butikach, w których znajdują się produkty różnych marek definiujących siebie jako ekologiczne. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie brandy mówiące o sobie w ten sposób, rzetelnie spełniają wszystkie warunki. Coraz więcej wielkich korporacji wykorzystuje ten trend w modzie, aby przekonać do siebie konsumentów.

Zrównoważona moda jest więc odpowiedzią na fast fashion, która ma ogromny wpływ na zanieczyszczanie środowiska. Kupując T-shirt za 20 złotych, pamiętaj o tym, że w jego cenie mieszczą się procesy produkcji oraz wynagrodzenia zaangażowanych w to osób.

Więcej ciekawych trendów ze świata mody znajdziesz na https://tematmoda.pl/.

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *