Na czym polega robotyzacja procesów biznesowych i czy każda firma może wdrożyć tego typu rozwiązanie

Robotyzacja procesów biznesowych laikom może kojarzyć się z robotem, który chodzi po biurze i spełnia życzenia pracowników. Choć ta druga część w pewnym sensie może być prawdziwa, to pierwsza zdecydowanie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Jest to jednak nic innego jak pewnego rodzaju automatyzacja procesów w firmie, która ma poprawić wydajność całej organizacji. Często te określenia są także używane zamiennie.

Automatyzacja procesów biznesowych – co to w zasadzie oznacza?

Robotyzacja procesów biznesowych w przedsiębiorstwach polega na wykorzystaniu zaawansowanej i skomplikowanej technologii sztucznej inteligencji, której zadaniem jest ułatwienie pracy wszystkim pracownikom w firmie. Takie algorytmy tworzone są na zamówienie i dopasowywane do szczegółowych wymagań danej organizacji. Jednym z powodów, dla których robotyzacja procesów w firmie staje się coraz popularniejszym tematem, jest fakt, że pozwala ona zaoszczędzić wiele godzin pracy ludzkiej, a w konsekwencji doprowadzić do lepszej wydajności całego przedsiębiorstwa. Jej wykorzystanie może stać się jednym z czynników uzyskania przewagi konkurencyjnej na rynku.

Automatyzacja procesów biznesowych dotyczy wielu obszarów pracy, m.in.

  • produkcji
  • spedycji
  • controllingu
  • magazynowania
  • księgowości
  • zarządzania zasobami ludzkimi
  • administracji
  • sprzedaży i dystrybucji

Lista ta oczywiście nie jest zamknięta, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych potrzeb danego biznesu. Wykorzystanie sztucznego oprogramowania pozwala na optymalizację kosztów nawet do 70%. Dzięki temu właściciel przedsiębiorstwa może skupić się na zatrudnianiu tylko najlepszych pracowników, a całą resztę zadań pozostawić do wykonania przez idealnie zaprogramowanego robota.

Robotyzacja procesów biznesowych dla firm – dla kogo?

Robotyzacja procesów w firmach to zdecydowanie nie jest coś, co sprawdzi się w każdym przedsiębiorstwie. Ciężko oczekiwać od niewielkiej, jednoosobowej działalności zajmującej się rękodziełem, że będzie inwestować w zaawansowane oprogramowanie informatyczne. Nie jest to ani potrzebne, ani optymalne z biznesowego punktu widzenia. Automatyzacja procesów w firmach to jednak temat, którym powinien zainteresować się każdy właściciel przedsiębiorstwa, w którym stosuje się stałe procesy. Wykorzystanie do tego celu sztucznej inteligencji nie tylko je przyśpieszy, ale także pomoże wyeliminować nawet 100% błędów, które wcześniej czy później są niestety nieuniknione, kiedy dane zadanie wykonuje człowiek. Perfekcyjnie wykonane zadania z pewnością nie umkną uwadze klientom żadnej firmy.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *