Łączenie płytek z panelami, jak wykonać efektowne przejście na podłodze?

W nowocześnie urządzonych wnętrzach często występują otwarte przestrzenie, np. salon połączony z kuchnią. Jeżeli w obu pomieszczeniach chcemy położyć różne posadzki, należy zadbać o to, aby przejście między nimi wyglądało estetycznie. Łączenie płytek z panelami można wykonać na kilka sposobów.

Przejście między płytkami a panelami – podstawowe zasady

Chcąc efektownie i trwale połączyć płytki z panelami, należy kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Przede wszystkim obie posadzki powinny być wykonane z materiałów o podobnej klasie ścieralności – dzięki temu będą one starzeć się w podobnym tempie. Wszystko należy zaplanować już na etapie wybierania produktów wykończeniowych. Najlepiej kupować materiały w sprawdzonych sklepach, gdzie można skorzystać z porady fachowców. W wielu z nich można też liczyć na zniżki. Rabaty budowlane dostępne są również w internecie, np. na stronie https://building-companion.pl/promocje.

Poza doborem odpowiedniego materiału, z jakiego wykonane są płytki i panele, warto zwrócić uwagę na ich wzory. Należy unikać kolorów, które do siebie nie pasują, a także wystrzegać się łączenia dwóch mocno dekoracyjnych posadzek. Istotna jest także kolejność układania podłóg. Najlepiej najpierw położyć płytki, a dopiero w drugiej kolejności panele, ponieważ o wiele łatwiej je przyciąć i dopasować do danej przestrzeni.

Listwy ‒ popularny sposób na połączenie płytek z panelami

Przejście między płytkami i panelami najczęściej wykonuje się przy pomocy specjalnych listew. Na rynku dostępne są różne rodzaje takich listew (m.in. progowe, dylatacyjne, wyrównujące), które występują w rozmaitych kolorach. W zależności od potrzeb i własnych preferencji można wybrać produkty wykonane z różnych materiałów. W ofercie sklepów znajdują się listwy aluminiowe, drewnopodobne, anodowe, mosiężne, a także wykonane ze stali nierdzewnej lub tworzyw sztucznych.

Często stosowanym rozwiązaniem są listwy połączeniowe ‒ tzw. teowniki, czyli płaskie listwy, które doskonale sprawdzą się nawet w sytuacji, gdy posadzki są ułożone na różnej wysokości. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest optyczne wyrównanie powierzchni oraz ukrycie ewentualnych mankamentów powstałych na styku paneli i płytek. Gwarantuje to uzyskanie niezwykle estetycznego przejścia.

Jak połączyć płytki z panelami przy pomocy akrylu?

Innym sprawdzonym sposobem na połączenie płytek z panelami jest zastosowanie specjalnej masy akrylowej do paneli, czyli tzw. pafudimy. Stosuje się ją m.in. do wypełniania szczelin powstałych w parkiecie. Występuje ona w wielu kolorach, co ułatwia dostosowanie jej do łączonych materiałów. Po wyschnięciu można ją malować oraz szlifować, co również jest jej zaletą. Masę akrylową najlepiej zastosować w przypadku łączenia paneli, desek lub parkietu z płytkami heksagonalnymi. Warto wiedzieć, że mimo korzyści płynących z wykorzystania pafudimy, jest to rozwiązanie mniej trwałe od położenia listew.

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *