Czy wiesz od czego zależy smak Twojej kawy?

Kawa jest napojem, który spożywa się na całym świecie w bardzo dużych ilościach. Jednak niektórzy tak przyzwyczaili się do jej smaku i zapachu, a także do codziennego nawyku jej parzenia, że już przestali zastanawiać się nad tym, od czego zależy smak ich kawy. A może nigdy się nad tym nie zastanawiali? Poniżej w skrócie przedstawimy Ci czynniki, które mają wpływ na końcową jakość naparu. Powszechnie ludzie kochają kawę przede wszystkim za jej smak, aromat oraz właściwości pobudzające. Niektórzy parzą ten napój z niezwykłą dokładnością, na wiele skomplikowanych sposobów. Inni wsypują granulki kawy rozpuszczalnej, zalewają je wodą i na tym kończy się ich codzienny rytuał. Niezależnie od tego, do której grupy należysz oraz jaki sposób parzenia kawy odpowiada Ci najbardziej, warto poznać czynniki, które wpływają na końcowy smak tego aromatycznego napoju.

Czym może różnić się od siebie kawa?

Najbardziej cenionym gatunkiem kawy jest arabika. Zaparzona z tych ziaren kawa charakteryzuje się łagodnym smakiem oraz bogatym aromatem. Uprawia się ją na zboczach gór na wysokości 800-2000 m n.p.m. Arabika uznawana jest za najszlachetniejszy gatunek kawy. Co ciekawe, ziarna tego gatunku mają w sobie dużo mniejszą ilość kofeiny, niż ziarna popularnej również robusty.

Kawa zaparzona ze zmielonym ziaren robusty jest dużo bardziej intensywna niż ta zaparzona z arabiki. Z reguły jest również bardziej kwaśna. Uprawia się ją również na mniejszych wysokościach 200-900 m n.p.m. Jej uprawa jest znacznie łatwiejsza niż uprawa robusty, ponieważ jest bardziej odporna na choroby.

Kolejnym gatunkiem kawy jest mało popularna liberika. Jest uprawiana w Afryce, na Cejlonie, na Jawie oraz Madagaskarze. Jej światowa produkcja stanowi zaledwie około 1%. Jaki jest smak liberiki? Bliżej jest jej na pewno do robusty niż arabiki. Charakteryzuje się gorzkim smakiem. Niektórzy wyczuwają w nim drzewną bądź orzechową nutę.

Sposób parzenia kawy a jej smak

Smak zaparzonej przez Ciebie kawy zależy przede wszystkim od sposobu jej parzenia. Czynnikami, które bardzo wpływają na końcową jakość tego aromatycznego napoju, są m.in. grubość zmielonych ziaren, sposób ich zmielenia, a także jakość samych ziaren kawowych.

Bardzo ważna jest również temperatura wody, w jakiej parzy się kawę. Najczęściej przyjmuje się, że powinna wynosić 90 stopni Celsjusza. W wielu ekspresach istnieje możliwość wyboru dokładnej temperatury wody. Najlepsze ekspresy do kawy w sklepie Świat Ekspresów mają sporo dodatkowych funkcji takich jak np. moc kawy, specjalne systemy spieniające mleko i wiele, wiele innych.

Jeżeli nie masz obecnie ekspresu do kawy, możesz zaopatrzyć się w czajnik z możliwością ustawienia dokładnej temperatury wody. Jeżeli Twój czajnik nie ma takiej możliwości, zalej kawę minutę po zagotowaniu się wody. Nie bez znaczenia jest również jakość wody, której używasz do zaparzenia swojego ulubionego napoju. Im więcej jonów magnezowych zawiera woda, tym lepsza będzie Twoja kawa! Natomiast niekorzystnie oddziałują na smak kawy jony sodu i dwuwęglanów.

Na smak kawy wpływają również oczywiście różne dodatki, takie jak rodzaj mleka, przyprawy czy syropy. Jeżeli jeszcze nie udało Ci się odnaleźć idealnego smaku kawy, nie poddawaj się! Warto eksperymentować z różnymi mieszankami kaw, sposobem ich parzenia, a także dodatkami do kawy. Idealnie zaparzona kawa o wymarzonym smaku jest tego warta!

źródło zdjęcia: freepik.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *