KomputeryRTV i AGDSklepyŚwiat technologiiTechnikaZakupy

Jaki monitor używany wybrać?

Podczas kupowania komputera stacjonarnego, oprócz jednostki centralnej, musimy także zaopatrzyć się w odpowiednie dodatkowe akcesoria. Jednym z nich z pewnością jest monitor, bez którego właściwie PC byłby bezużyteczny, bowiem nie mielibyśmy możliwości odtwarzania obrazu pomimo obecności karty graficznej. Jednak jego wybór powinien być przemyślany, ponieważ na rynku znaleźć można wiele modeli. Czym kierować się podczas kupowania używanego monitora? Na jakie parametry powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do przeczytania którego serdecznie zachęcamy.

Istotność rozdzielczości

Jeśli chodzi o monitory używane, jednym z wyznaczników, którym należy się kierować, jest liczba pikseli na ekranie. Aktualnie standardem jest 1080p, która to powinna satysfakcjonować zarówno podczas wykonywania podstawowych czynności, jak i tych bardziej zaawansowanych. Jednak jeśli jesteśmy trochę bardziej wymagający, warto wybrać monitory używane o rozdzielczości 1440p. Nie zagłębiając się w szczegóły, jest to świetny kompromis pomiędzy atrakcyjną ceną, a dobrą jakością. Oferowany jest wówczas ostrzejszy obraz. Oczywiście w dzisiejszych czasach znaleźć można komputery z monitorami 4k, które w dzisiejszych czasach są przede wszystkim są pożądane przez grafików lub miłośników gier.

Odświeżanie obrazu – dlaczego jest to takie ważne?

Zakupujesz monitor używany? Zwróć uwagę na odświeżanie obrazu. Jest to po prostu ilość obrazów, które zostaną wyświetlone w ciągu jednej sekundy. Aby zobrazować na jakiej zasadzie to działa, warto przytoczyć przykład monitora, który posiada częstotliwość odświeżania obrazu 60Hz. Co to oznacza w rzeczywistości? Jest w stanie wyświetlić 60 klatek na sekundę. Jest to szczególnie ważne dla osób, które szukają monitora używanego do gier, ponieważ jest to pewien wyznacznik komfortowej gry i ma istotny wpływ na szybkość reagowania.

Jaka przekątna ekranu?

Rozmiar monitora ściśle związany jest z jego rozdzielczością. Jego wielkość określa się za pomocą przekątnej ekranu w calach. Zdecydowanie najpopularniejsze rozmiary to 24 i 27 cali, ale bez problemu na rynku znaleźć można zarówno mniejsze, jak i większe urządzenia, dzięki czemu możemy wybrać wielkość zgodnie z własnymi preferencjami. Z reguły z 24 cal korzystają osoby, które potrzebują monitora do użytku domowego lub do biura, natomiast większe egzemplarze wydają się być najbardziej optymalne dla graczy komputerowych. W każdym przypadku możliwe jest przeliczenie jednostek, bowiem 1cm=0,3937 cala.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *