Rodzaje zagęszczarek gruntu

Podczas różnego rodzaju prac budowlanych pojawia się problem nierównego gruntu. Uniemożliwia on wyłożenie choćby kostki brukowej, zatem należy taki grunt uprzednio wyrównać. Do tego zadania niezbędne są zagęszczarki gruntu.

Jak działają zagęszczarki?

Zasada działania zagęszczarek gruntu jest stosunkowo prosta. Najważniejsze dwa elementy urządzenia to płyta, najczęściej wykonana z metalu oraz silnik, który poprzez swoje działania wprawia płytę w ruch pionowy, prostopadły do podłoża. Cały proces zagęszczania gruntu opiera się na wibracjach wywoływanych przez maszynę. Zagęszczana ziemia poprzez uderzenia zostaje wyrównywana. W zagęszczarkach występują zazwyczaj silniki spalinowe lub elektryczne. Na https://www.ponako.pl/zageszczarki-gruntu/ znajdziecie więcej informacji o zagęszczarkach gruntu jak i możliwości ich najmu.

Jak rodzaj silnika wpływa na działanie?

W przypadku silników elektrycznych zagęszczarka dysponuje nieco mniejszą mocą, jednak ich eksploatacja nie jest tak intensywna jak w przypadku silników spalinowych. Utrudnieniem w korzystaniu z zagęszczarki elektrycznej jest mus posiadania dostępu do źródła prądu, bowiem większość urządzeń czerpie moc za pomocą kabla. Z uwagi na ten warunek, zagęszczarki elektryczne sprawdzą się doskonale podczas wyrównywania gruntu choćby na działkach, w których dostęp do prądu jest nieograniczony.

Maszyny, które korzystają z napędu spalinowego, narażone są na większą eksploatację z uwagi na większe skomplikowanie całego mechanizmu napędowego. Dysponują jednak większą mocą, ponadto nie są ograniczone źródłem zasilania. Zagęszczarki spalinowe wykorzystywane są podczas budowy dróg czy chodników, gdzie dostęp do prądu jest mocno ograniczony.

Jakie są rodzaje zagęszczarek?

Oprócz podziału na zagęszczarki spalinowe oraz elektryczne, można również podzielić urządzenia te ze względu na rodzaj ich prowadzenia po gruncie:
– Zagęszczarki ręcznie prowadzone: Jak sama nazwa wskazuje, do obsługi urządzenia potrzebny jest człowiek. Zazwyczaj nie są one zbyt duże, aby ich obsługa była stosunkowo łatwa dla jednej osoby.
-Zagęszczarki samoprzesuwne: Działają w zakresie wytyczonej ścieżki. Do ich obsługi nie jest wymagana siła ludzkich rąk.
-Zagęszczarki podczepiane do maszyn: Dysponują największymi gabarytami i wykorzystywane są podczas wyrównywania dużych połaci gruntu.

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *