Wkrętarka akumulatorowa – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Spośród wielu urządzeń budowlanych wkrętarka zasługuje na szczególne uznanie, bo przydaje się do wielu zadań podczas domowych remontów, jak i prac w niewielkim warsztacie. Dzięki niej łatwo i szybko wkręcimy śrubę z różnym gwintem, co jest szczególnie niezbędne, gdy skręcamy i rozkręcamy meble czy montujemy sufit podwieszany. Nie ulega więc wątpliwości, że warto ją zawsze mieć pod ręką. Bogata oferta sklepowa zachęca do zakupu – pytanie, na jakie kwestie zwrócić uwagę, aby wybrany sprzęt był naprawdę pomocny i niezawodny?

Akumulatorowa czy sieciowa?

Bardziej popularne są pierwsze z wymienionych – akumulatorowe, których głównym źródłem zasilania jest akumulator. Nie mają kabli, więc są mobilne i komfortowe w pracy. Niestety razi ich dość krótki czas działania i w związku z tym konieczność częstego ładowania akumulatorów. Dotyczy to szczególnie tańszych modeli. Sieciowe muszą być stale podłączone do prądu, co przeszkadza w pracy, lecz mimo tych utrudnień zapewniają dłuższą żywotność. Nie ma tu bowiem obaw o brak zasilania czy spadek mocy. Poza tym cechują się większą mocą i momentem obrotowym. Wnioski? Do małych, okazjonalnych napraw wystarczy model akumulatorowy, wkrętarki sieciowe natomiast są polecane do częstszego użytkowania, zwłaszcza podczas bardziej wymagających prac jak duże remonty.

Zakładamy więc, że w większości przypadków wybierana jest wkrętarka akumulatorowa i to właśnie na niej się skupimy w dalszej części artykułu, wskazując najważniejsze parametry, na które powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem.

Moc – ważny parametr

Moc wpływa zarówno na długość pracy, jak i wykorzystanie wkrętarki do różnego rodzaju materiałów. Oczywiście, im jest większa, tym lepiej, bo z powodzeniem możemy ją wykorzystywać do cięższych, wymagających prac. Wartość ta jest szczególnie istotna, gdy planujemy kupić wiertarko-wkrętarkę. Nie zapominajmy jednocześnie, że duża moc to jednocześnie pewne mankamenty: większe wymiary urządzenia, pobór energii oraz waga akumulatora.

Napięcie – jakie powinno być?

To zależy, do jakich zadań potrzebujemy urządzenia. Wkrętarki i inne elektronarzędzia do 4,8V nadają się na przykład do skręcania mebli, czyli elementów, które mają już nawiercone otwory. Większe napięcie: 6,5-10V jest odpowiednie dla osób wykonujących okazjonalnie drobne prace remontowe, a profesjonalny sprzęt powinien mieć napięcie minimum 10V. Wyspecjalizowane firmy zaś korzystają z urządzeń o napięciu 18V i więcej.

Inne ważne parametry

  • Moment obrotowy – zależy od niego siła, z jaką wkręcane będą śruby, a im większa, tym głębiej będą osadzone;

  • Waga – wkrętarka powinna być w miarę lekka, co sprawi, że nie będzie uciążliwa podczas pracy;

  • Czas pracy i ładowania – ten pierwszy parametr podawany jest w Ah, czyli pojemności akumulatora, drugi – czas ładowania widnieje w specyfikacji;

  • Ilości biegów – profesjonalne powinny mieć co najmniej 2 biegi, co pozwoli na regulację szybkości oraz momentu obrotowego.

Jak widzimy, jest kilka kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę, ale dzięki temu wybierzemy sprzęt możliwe najlepszy. Te same zasady obowiązuje zresztą w przypadku innych elektronarzędzi, bo jedynie analiza poszczególnych parametrów pozwala zyskać prawdziwą wartość, co przekłada się na wyższą jakość pracy.

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.