Jak oszczędzać i następnie inwestować własne oszczędności?

Żeby móc realizować swoje nawet najbardziej ambitne plany, musimy umieć oszczędzać pieniądze, ale też inwestować, bo tym łatwym sposobem możemy zwiększyć ich ilość. Jak to zrobić? Jak oszczędzać i tę nadwyżkę wykorzystać do podwyższenia dochodów?

Czy każdy może oszczędzać?

Nie ma co zaklinać rzeczywistości, twierdząc, że każdy może oszczędzać. To tak naprawdę trudne zadanie, a głównym powodem problemów z tym związanych są zbyt małe zarobki. Przez to – nawet jakbyśmy chcieli – ciężko coś odłożyć. Szczególnie że przecież mamy stałe comiesięczne opłaty (czynsz, woda, prąd itp.), a często dochodzą kolejne i te najgorsze, czyli niespodziewane. Z drugiej strony, nawet z niedużej pensji da się coś odłożyć – kluczem do sukcesu jest tutaj dyscyplina finansowa, czyli dokładnie liczenie, na co przeznaczamy środki pieniężne. Jak się okazuje, czasem na zupełnie niepotrzebne rzeczy…

 

Czy mamy szansę, aby oszczędzać?

Oczywiście nie mówimy tu o sytuacji osób, które mają naprawdę niską pensję: samotnych z minimalnym dochodem, na rencie, zasiłku itd. Większość z nas jednak może odłożyć około 100-200 złotych z każdej wypłaty. I ta mała wydawałoby się kwota, po pewnym czasie urasta do większej. Idealnie pasuje tu powiedzenie, które wszyscy znamy, że ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka.

Żeby jednak było to możliwe, powinniśmy zmienić sposób gospodarowania pieniędzmi – nie jak dotychczas, wydając je bezrefleksyjnie, ale zapisując poszczególne płatności. Zaraz po wypłacie oddzielmy to, co i tak musimy każdego miesiąc zapłacić – za mieszkanie, internet czy przedszkole dla dzieci. Starajmy się też zostawić awaryjne środki na nieoczekiwane wydatki, a reszta powinna zostać przeznaczona na codziennie potrzeby (zakupy), ale także odłożona na poczet przyszłych oszczędności. Starajmy się tak działać, by przekonać się, czy faktycznie zdaje to egzamin w naszym przypadku. Więcej o informacji jak mądrze i pewnie inwestować, znajdziemy pod adresem open.pl/oszczedzanie-i-inwestowanie.

 

Lokaty – oszczędzanie dla każdego

Inwestycją w lokaty może zainteresować się praktycznie każdy oszczędzający, bo nie potrzeba tu dużych środków, by zacząć działać. Wiadomo, że im więcej, tym lepiej, ale mając jakieś nadmiarowe pieniądze, można już zacząć poważnie myśleć, by dzięki lokatom je zainwestować. Są one szczególnie popularne wśród osób nieprzepadających za ryzykiem.

Jeśli chcemy powoli, acz bezpiecznie pomnażać swoje finanse, warto o tym pomyśleć, bo nawet w sytuacji totalnie kryzysowej, np. jak bank zbankrutuje, możemy liczyć na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dzięki niemu nie tylko odzyskamy tak zainwestowane pieniądze, ale i należne odsetki.

Brak ryzyka to więc największa zaleta lokat, ale żeby zobaczyć cały obraz musimy też wspomnieć o wadach. Główną i niektórych oszczędzających zniechęcającą jest to, że lokaty nie należą do najlepiej oprocentowanych produktów finansowych.

 

Nieruchomości – wyższa szkoła jazdy

Jeśli możemy odłożyć więcej albo już mamy uzbieraną pokaźną sumę pieniędzy, warto zainteresować się inwestycjami w nieruchomości. Mamy tu bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że uzyskana stopa zwrotu będzie o wiele wyższa niż w przypadku lokat oraz podobnych form lokowania kapitału. Mając wystarczające środki na zakup mieszkania, postarajmy się wybrać je mądrze, czyli w atrakcyjnej lokalizacji, aby później nie zabrakło chętnych na wynajem. Poza tym istotne są inne czynniki, jak metraż, standard wyposażenia, typ kuchni – jasna, ciemna – jak również to, na jakim piętrze znajduje się nasze lokum.

Duże dochody to zaleta tego rozwiązania, ale trzeba też pamiętać o wadach: po pierwsze koszt zakupu mieszkania, po drugie – ogromna konkurencja na rynku, a więc nie mamy pewności, czy przez cały czas nasze mieszkanie będzie wynajęte. I wreszcie po trzecie – cykliczne remonty, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *