Powrót do korzeni – styl zakopiański

Wystrój hoteli i restauracji od dawna nie jest czymś przypadkowym. Każde wnętrze powinno opowiadać historię i zapraszać do rozgoszczenia się. Przez kilkanaście lat polscy wnętrzarze byli zawładnięci nowoczesnością i wolnością, czyli wszystkim tym, co pochodziło z zewnątrz. Na szczęście coraz chętniej wracamy do korzeni, czyli do stylów, które łączą się z polską ludowością i regionalizacją. Jednym z takich stylów, które przeżywają renesans, jest styl zakopiański.

Skąd się wziął i czym się charakteryzuje?

Styl zakopiański jest nazywany także style witkiewiczowskim, ponieważ to właśnie ten artysta jest uważany za prekursora tego właśnie stylu architektonicznego. Jego celem było stworzenie nowoczesnej – lata 90. XIX wieku – polskiej architektury narodowej, która czerpać miała ze sztuki Podhala. Witkiewicz bardzo mocno inspirował się sztuką i tradycyjnym budownictwem góralskim, który wzbogacał o elementy secesji. Tworzone przez niego projekty zakładały budowę willi, które służyć miały w głównej mierze bogatym przybyszom, pragnącym zaznać góralskiej atmosfery i luksusu. W konsekwencji powstawały jedno bądź dwutraktowe domy ze spadzistymi dachami, których piętro ustawione było w kierunku prostopadłym do części parterowej. Podmurówki budowane z łamanego kamienia stanowiły podstawę. Dachy zdobione były pazdurami, szczyty okien i drzwi słonecznikami. Natomiast wystające poza obrys domu płazy pokrywano motywami roślinnymi. Domy te po dziś dzień ozdabiają Zakopane i stanowią nie lada atrakcję dla turystów. Są bowiem pięknymi dziełami architektury.

 

Wykorzystanie stylu zakopiańskiego w przestrzeni użytkowej

Obecnie styl zakopiański rzadziej jest używany do budowy całych domów, częściej jako element wystroju hoteli i restauracji. Gospodarze, którym marzy się stworzenie wnętrza, w którym goście będą mogli poczuć się jak bohema międzywojnia, decydują się na zaaranżowanie wnętrz hoteli lub pensjonatów, na styl witkiewiczowski. Oczywiście rzeźbiarz w drewnie to osoba, bez której takie przedsięwzięcie nie ma prawa się uda.

 

Podobnie jest w przypadku restauracji, które serwują dania góralskie, ale nie tylko, i wraz z daniami, chcą przemycić charakter czasów prawdziwego rozkwitu życia towarzyskiego Zakopanego, które za życia Witkacego było jednym z głównych ośrodków spotkań pisarzy, poetów, malarzy i całego światka artystycznego polski. Wykorzystywanie stylów, których czas wydawało się, że przeminął to nie tylko nowe życie dla nich samych, ale także możliwość nadania nowego życia wnętrzu lokalów.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *