InneKsiążki recenzjeRozrywkaTurystykaWypoczynekZakupy

Książkowe inspiracje podróżnicze

Czasem warto oderwać się od codzienności i wyruszyć w nieznane. Książkowe inspiracje podróżnicze wskażą nam kierunek. Może  dzięki temu czeka nas podróż jak z powieści?

Wszyscy doskonale wiemy, że na świecie są tysiące miejsc, które warto byłoby odwiedzić. Niestety proza dnia codziennego stawia przed nami ograniczenia. Nie sposób przecież porzucić obowiązków, by w dowolnym momencie wybyć na spotkanie z przygodą. Czasem warto jednak byłoby, choć na chwile zapomnieć o wszystkim i wyruszyć w nieznane. Podróże, te bliskie i dalekie to przecież kształcący, poszerzający horyzonty relaks.

Z książką w podróżyhttp://www.psychoskok.pl/aktualnosci/z-ksiazka-w-podrozy/

Podróż jak z powieści – inspiracje literackie w podróży to pomysł na przygodę życia. Książki mogą zabrać nas w dowolne miejsce, umilić czas wędrówki, a nawet wskazać kierunek, którym warto podążyć. Sposób, w jaki je wykorzystamy, zależy tylko od nas. Najważniejsze byśmy wyśmienicie się bawili, poznając nowe tereny i żyjących tam ludzi. Każdy czas spędzony na zgłębianiu nieznanego wzbogaci nas, dostarczając nowych wspomnień.

Książkowe inspiracje podróżnicze pora więc zacząć poznawać. Kto wie, może czeka nas podróż jak z powieści? Wyjątkowych propozycji jest całkiem sporo i każda zasługuje na uwagę.

Irkuck – Kolej Transsyberyjska

Literackie, podróżnicze inspiracje odnajdziemy w reportażach Karoliny Kozioł

Autorka, jako zaangażowana aktywistka na rzecz UNICEF i podróżniczka od zawsze stara się docierać do ludzi żyjących nawet w najodleglejszych i najniebezpieczniejszych zakątkach świata. „Moja dzika Syberia” to relacja z podróży transsyberyjską koleją, której trasa liczy, aż 9000 kilometrów. Eskapada z Moskwy do Władywostoku pełna jest wyzwań. Dzięki książce poznamy je wszystkie. Zrozumiemy, że daleko od nas toczy się zupełnie inne życie. Najpewniej nigdy nie zdecydujemy się, by wyruszyć w podobną wędrówkę, ale dzięki tej publikacji poznamy jej ciecie i blaski. Każda stancja na trasie to zupełnie nowe realia i fascynujący ludzie. Poznamy autentyczne historie, refleksyjne przemyślenia autorki oraz techniczne uwagi. Podróż transsyberyjską koleją naprawdę warto odbyć. Czekają nas atrakcje i przeżycia, których nie sposób opisać.

Moja dzika Syberia – http://www.psychoskok.pl/produkt/moja-dzika-syberia/

Karolina Kozioł z wizytą w Iranie

„Poszukiwacz marzeń. Z kamerą wśród kobiet Iranu” to kolejny tytuł, który może nas zaintrygować. Będzie nam dane poznawać realia życia w Islamskiej Republice Iranu. Dla Europejczyków różnice kulturowe będą znaczące i wielokrotnie trudne do zrozumienia. Równość płci na tamtym terenie zdaje się nie istnieć. System patriarchalny i obowiązujące wierzenia pozwalają traktować kobiety jako obywateli drugiej kategorii. Według Islamu wina zawsze leży po stronie kobiet, dlatego doświadczają one przemocy fizycznej i psychicznej, gwałtów i poniżania. Na pomoc i wsparcie nie mogą liczyć, bo prawo stoi po stronie mężczyzn. Zonami mogą zostawać już 13-letnie dziewczynki, a o ich prawach i obowiązkach zawsze będzie decydował ich maż. Iranki odważyły się opowiedzieć o swym dramacie. Ich poruszające historie znajdziemy w książce. Z pewnością dzięki temu na nowo docenimy własne życie.

Poszukiwacz marzeń. Z kamerą wśród kobiet Iranu –http://www.psychoskok.pl/produkt/poszukiwacz-marzen-kamera-wsrod-kobiet-iranu/

Favele, brazylijskie dzielnice nędzy

„Poszukiwacz marzeń. Z kamerą na wojnie w Brazylii” to następna książkowa inspiracja podróżnicza. W dowolnej chwili będziemy mogli wybrać się do jednego z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie, czyli faveli, brazylijskich dzielnic nędzy. Bajeczna Brazylia najczęściej przywodzi na myśl malownicze krajobrazy, piękną przyrodę i unikalny klimat. Słynne są również brazylijskie karnawały i miejsca pielgrzymek. Nie wspomina się jednak o przykrej tajemnicy tych terenów. Na obrzeżach wielkich aglomeracji rozciągają się slumsy. Żyją w nich tysiące osób pozbawionych dostępu do bieżącej wody, urządzeń sanitarnych, czy opieki medycznej. Wszystkie te osoby pragną odmiany swego losu, ale niw mogą liczyć na wsparcie rządu. Brazylijskie favele to miejsce, w którym narkotykowe gangi wciąż toczą ze sobą boje. Zabójstwa są na porządku dziennym podobnie jak głód i choroby niosące ze sobą śmierć. Pomimo niemożności odmiany tego stanu rzeczy nadzieja zdaje się nienaruszona. Przekonamy się, że mieszkańcy slumsów majką marzenia podobne do naszych. Niestety ich rzeczywistość jest dramatyczna.

Poszukiwacz marzeń. Z kamerą na wojnie w Brazylii – http://www.psychoskok.pl/produkt/poszukiwacz-marzen-kamera-wojnie/

Książkowe inspiracje podróżnicze, przynajmniej niektóre, na pewno będziemy mogli spełnić. Wystarczy obrać kierunek i trasę, którą zdołamy pokonać.

Szwecja – Stockholm

„Przepustka do raju” to zbiór reportaży, z którymi wybierzemy się do  Szwecji. Ten pozbawiony tradycji martyrologicznej kraj w przeciwności do Polski nie przywiązuje nadmiernej uwagi do historii. Różnic pomiędzy naszymi kulturami jest o wiele więcej. Warto je Poznać, bo z pewnością nie spodziewamy się, jak bardzo Szwedzi różnią się od Polaków. Książka pozwoli nam poznać Polaków, którzy swego czasu przeprowadzili się do Szwecji i musieli dostosować do tamtejszej mentalności. Nie wszystkim od razu było łatwo, ale ostatecznie każdy sobie poradził, bo przecież Szwecja daje równe szanse wszystkim. Pozycja napisana została z dużą dawką humoru i nie pominięto w niej intrygujących ciekawostek. Zrozumiemy choćby, dlaczego według Polek, Szwedzi są dobrym materiałem na męża, choć nie słyną z wierności.

Przepustka do raju – http://www.psychoskok.pl/produkt/przepustka-do-raju/

Paryż, Wieża Eiffla

Do Francji zabierze nas „Polak w krainie d’Artagnana”. Tamtejsza kultura wyda nam się przyjazna, choć nieznajomość pewnych zasad może stać się powodem komicznych nieporozumień. Wszystkiego, co najważniejsze dowiemy się z relacji  głównego bohatera. Jest nim, Wojciech Szczygieł, który miał okazję odbyć roczny staż zawodowy w jednej z francuskich gazet. Jako dziennikarz Szczygieł szybko zrozumiał, że pisanie felietonów o różnicach kulturowych, społecznych i ekonomicznych pomiędzy Polakami a Francuzami zainteresuje czytelników. Ciekawostki lubią bowiem wszyscy. Poznawanie nowej kultury dla tego bohatera okazało się cennym życiowym doświadczeniem. Nie spodziewał się przecież, że cokolwiek prócz porozumiewania się w innym języku sprawi mu problem. Szybko dowiedział się jednak, że nawet zamawianie ślimaków w restauracji zdradza, że jest obcokrajowcem.

Polak w krainie d’Artagnana – http://www.psychoskok.pl/produkt/polak-krainie-dartagnana/

Podróż jak z powieści – inspiracje literackie w podróży, mogą zaoferować nam także książkowe wspomnienia. Przekonamy się, jak wiele zmienia upływający czas.

Piła

„Piła mojego dzieciństwa” to napisana przez publicystę książka, która pozwoli nam przemierzyć dawną Piłę. To piękne miasto dziś prezentuje się zupełnie inaczej niż kiedyś. Autor nie stroni od autobiograficznych wspomnień i zarysowywania portretów osób, które było dane mu poznać. Wiele z ukazanych, dawnych chwil pełnych jest nostalgii i smutku, ale natrafimy także na te zabawne i intrygujące. W pozycji odnajdziemy też szczere komentarze do niektórych kwestii. Niektóre z poruszanych spraw zasłużyło na jawną krytykę. To, co boli i czego w swej rzeczywistości nie sposób zaakceptować, należy bowiem nazwać. Historyczny rys dawnej Piły wznoszącej się w tle tej wspomnieniowej publikacji nie rozczaruje nikogo.

PREMIERA JUŻ W CZERWCU

Zaprezentowane pozycje to polecane książkowe inspiracje, które na pewno uatrakcyjnią nam wolny czas. Miejsce, do którego zechcemy się wybrać, zależy tylko od nas.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *