Wszystko o szkoleniach okresowych dla kierowców

Zawodowy kierowca to niezwykle odpowiedzialna praca. Dotyczy to zarówno tych, którzy prowadzą pojazdy w celach transportowych, jak i tych, którzy przewożą ludzi. W pierwszym przypadku chodzi przede wszystkim o długi czas spędzania „za kółkiem”, w drugim głównie o branie bezpośredniej odpowiedzialności za życie pasażerów. Właśnie dlatego, szkolenie okresowe kierowcy zawodowego jest obowiązkiem, które nakazuje litera prawa.

 

Czym jest szkolenie okresowe kierowcy zawodowego?

Obowiązkowe szkolenie okresowe kierowcy zawodowego to nic innego, jak zajęcia, które mają za zadanie przypomnienie, odświeżenie oraz zaktualizowanie wiedzy z zakresu prawa drogowego, zasad dotyczących prowadzenia pojazdu, udzielania pierwszej pomocy i zachowania w ruchu drogowym. Prymarnym celem szkolenia jest zwiększenie bezpieczeństwa drogowego podczas prowadzenia pojazdu, poprawę jakości i komfortu jazdy, który odczuje zarówno zawodowy kierowca, jak i jego pasażerowie. To także przeciwdziałanie szkodliwej rutynie wkradającej się w nawyki kierowcy oraz nauka organizowania stanowiska pracy.

 

Dla kogo przewidziane są szkolenia?

Szkoleniom podlegają wszyscy zawodowi kierowcy, którzy posiadają uprawnienia do prowadzenia pojazdów kategorii: prawo jazdy kat. D, D + E, D1 i D1 + E wydane przed 10.09.2008 r. oraz prawo jazdy kat. C, C + E, C1 i C1 + E wydane przed 10.09.2009 r. Okresowe szkolenie należy przeprowadzać co pięć lat. Ważne jest jednak, by do zajęć dokształcających przystępować co najmniej dwa miesiące przed wyznaczoną datą. Umożliwi to swobodne zaplanowanie uczestnictwa w szkoleniu, a także ewentualną wymianę prawa jazdy, czyli proces, który zazwyczaj trwa ok. czterech tygodni.

 

Z czego składa się szkolenie?

Szkolenie okresowe kierowcy zawodowego składa się jedynie z bloku zajęć teoretycznych, na których omawiane są aktualne przepisy kodeksu drogowego, które uwzględniają wszystkie zmiany i aktualizacje. Kursanci poznają także zasady dotyczące bezpieczeństwa i wygody pracy oraz współpracy z pasażerami.

Szkolenia okresowe kierowcy zawodowego- trawers.cze.pl


 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *