Jak nie bać się bólu porodowego?

Ból porodowy przeraża wiele przyszłych mam. Lęk i obawy ciężarnej mogą sprawić, że stanie się on natężony i ciężki do zniesienia. By tego uniknąć, warto sprawdzić, jak nie bać się bólu porodowego?

Na temat cierpienia kobiet w trakcie porodu krąży mnóstwo historii. Wiele kobiet tak bardzo boi się bólu porodowego, że jest w stanie zapłacić każdą cenę za wykonanie cesarskiego cięcia, czy podanie znieczulenia. Sytuacji tej nie można się dziwić. W przypadku, gdy przyszła mama zapoznaje się z niepokojącymi doniesieniami trudno jej zachować spokój.

 

 

Książka do kupienia na stronie http://tylkorelaks.pl/725-porod-w-hipnozie-szkola-rodzenia-9788381191425.html

 

 

Według obiegowych opinii i dokonywanych porównań ból porodowy może być krańcowym doświadczeniem. Podobno można porównać go do łamania wielu kości w jednym momencie. Rozrywania wnętrzności, wewnętrznego wybuchu, czy otwierania parasola wewnątrz narządów rodnych kobiety. Jak wiadomo, odczucia każdej osoby są jednak subiektywne. Może więc nie warto bezkrytycznie ufać podobnym sloganom? Dostęp do informacji miał być pomocny, ale w tym przypadku nadmiar niesprawdzonych danych zdaje się szkodzić.

„Emocje nierozerwalnie związane są z bólem porodowym, który spędza sen z powiek większości rodzących zapoznanych z różnymi informacjami, nie zawsze prawdziwymi, a pochodzącymi z przekazów rodzinnych, koleżeńskich czy medialnych. Wszechwiedzący dr Google potrafił nieźle namieszać w głowach swoich czytelniczek, które namiętnie serfują po stronach internetu w poszukiwaniu wskazówek”. – dr Jerzy Lech Piechnik, „Poród w hipnozie. Szkoła rodzenia”.

Dlaczego poród boli?

Przyjście na świat dziecka budzi pozytywne skojarzenia. Rodzi się przecież nowy człowiek. Dla rodziców to wyjątkowy i jeden z najważniejszych momentów w życiu. Budzi się więc pytanie. Dlaczego jest tak nieprzyjemny, jeśli chodzi o odczucia fizyczne matki. Ból porodowy nie jest jednak niczym złym. To cena, jaką matka płaci za mózg swojego dziecka. W trakcie akcji porodowej malec musi przebyć pierwszą i najważniejszą podróż. Wydostawanie się na świat powoduje szereg dolegliwości. Rozciągają się mięśnie, następuje niedokrwienie mocno kurczącej się macicy, następuje ucisk nerwów w dolnej okolicy kręgosłupa rodzącej. Wszystko to na skutek dużej głowy dziecka, która skrywa cenny mózg. To ona musi przecisnąć się przez kanał rodny.

Jak bardzo boli poród?

Na to pytanie nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć. Każda kobieta, która wydała na świat potomka, opisuje odczuwany dyskomfort inaczej. Można usłyszeć o najgorszym z możliwych odczuć lub wręcz przeciwnie o nieprzyjemnym, choć znośnym doświadczeniu. Skąd tak duże rozbieżności. Okazuje się, że o tym, jak bardzo boli poród, decyduje stres i lęk w czasie ciąży i porodu. Faktyczny stopień rozciągania, czy uszkodzenia tkanek nie ma tu większego znaczenia. O wszystkim decyduje nastawienie i postawa matki.

Strach a ból porodowy

Emocje odczuwane przez ciężarną mają kluczowe znaczenie. To dlatego przyszła mama zawsze powinna móc liczyć na wsparcie i właściwą opiekę. Kobiety zalęknione mocniej odczuwają ból. Zjawisko to dotyczy zresztą wszystkich bez względu na płeć. Kobieta nieprzygotowana do porodu czuje się zagrożona. W jej organizmie wydziela się adrenalina, a hormon ten może wpłynąć na przebieg i tempo porodu. Stąd waga utrzymywania atmosfery spokoju i poczucia bezpieczeństwa u rodzącej. Kobieta właściwie przygotowana do porodu odczuwa mniejszy ból. Jej organizm wydziela oksytocynę, a hormon ten podnosi odporność na ból i przyśpiesza rozwarcie szyjki macicy. W ten sposób cały proces staje się bardziej komfortowy i szybszy.

Ciąża sama w sobie poprzez przestrojenie hormonalne powoduje zwiększoną labilność emocjonalną. Lęk przed nieznanym jest przyczyną rozdrażnienia, zaburzeń snu oraz braku apetytu, nudności i wymiotów, zwłaszcza w I trymestrze ciąży”. – dr Jerzy Lech Piechnik, „Poród w hipnozie. Szkoła rodzenia”.

Jak nie bać się bólu porodowego?

Wiedząc, jak ważne jest właściwe nastawienie i opanowanie matki, warto stosownie wcześnie rozpocząć przygotowania. Metod mających eliminować strach jest wiele. Za najlepsze uznaje się hipnozę i medytację w ciąży. Wyuczenie metod relaksacyjnych jest bardzo proste. Może korzystać z nich każda przyszła mama.

„Ciąża, a szczególnie poród, jest ogromnym obciążeniem psychicznym wymagającym odpowiedniego postępowania zmniejszającego stres […] Medytacja i hipnoza są dobrymi metodami regulowania stanów emocjonalnych, prostymi w opanowaniu i stosowaniu oraz bezpiecznymi, zarówno dla matki, jak i dziecka”. – dr Jerzy Lech Piechnik, „Poród w hipnozie. Szkoła rodzenia”.

Korzyści płynące z medytacji i hipnozy są nieocenione. Właśnie dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszy się hipnoporód.

Głównym celem tej książki jest przygotowanie ciężarnej kobiety do porodu pozbawionego lęku i bóluhttp://www.psychoskok.pl/produkt/porod-hipnozie-szkola-rodzenia/  Poród w hipnozie. Szkoła rodzenia” to książka mająca spełniać rolę podręcznika. Kobiety w ciąży, chcące przygotować się do porodu znajdą w niej praktyczne, najważniejsze informacje opracowane przez cenionego lekarza.

 

Poznaj również inne poradniki – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/poradniki-ktore-warto-przeczytac/

No votes yet.
Please wait...
Ebooki123

Księgarnia internetowa z e-bookami http://www.ebooki123.pl

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *