Klimatyzator przenośny – czy warto go kupić?

Klimatyzatory przenośne to urządzenia, które sprawdzają się nie tylko podczas upałów. Z uwagi na funkcjonalność mają przewagę nad wentylatorami domowymi. Z kolei pod względem mobilności są lepsze od tradycyjnych, montowanych na ścianie. Czy warto wybrać właśnie je?

Klimatyzator przenośny czy wentylator?

Najpopularniejszym, bo najatrakcyjniejszym cenowo i powszechnie dostępnym urządzeniem do schładzania powietrza podczas upałów jest wentylator. W sklepach znajdziesz go w dwóch podstawowych wariantach: stojącym i biurkowym. Po podłączeniu do sieci działa natychmiastowo, ale także doraźnie – gdy wyłączysz wentylator, w pokoju na powrót będzie gorąco. Jest praca wiąże się z jednostajnym, choć niedużym hałasem. Zużycie energii zależne jest od modelu, jednak w porównaniu do innych urządzeń chłodzących niskie.

Wentylatory nie kosztują dużo, a ich eksploatacja nie wiąże się z wysokimi opłatami. W zależności od modelu mogą mieć kilka trybów wiania – od lekkiego do mocne – obrotową głowicę, regulację wysokości, a nawet opcję sterowania pilotem. Wydajniejsze są modele stojące, za to oszczędniejsze i dedykowane pojedynczej osobie biurkowe. Wentylatory to niewątpliwie rozwiązanie najprostsze i skuteczne, ale tylko na chwilę.

Konkurencję dla doraźnych wentylatorów stanowią przynoszące trwałe efekty i niezwykle wydajne klimatyzatory przenośne. W przeciwieństwie do swych naściennych pierwowzorów pozwalają na postawienie w dowolnym pokoju, pod warunkiem, że znajduje się w nim okno (lub istnieje inny otwór w ścianie łączący wnętrze z zewnętrzem. Działanie tego urządzenia bowiem polega na zasysaniu gorącego powietrza z pokoju i wydalanie go na zewnątrz. Dzięki klimatyzatorowi przenośnemu temperatura w pokoju rzeczywiście spada, a nawet utrzymuje się po wyłączeniu go. Jeśli zatem zależy Ci na rozwiązaniu profesjonalnym i kompleksowym, odpowiedzi będzie właśnie klimatyzator przenośny.

Rozwiązanie nie tylko na lato

Ale klimatyzator przenośny sprawdzi się nie tylko w lecie! Podczas gdy tradycyjny wentylator bądź klimatyzer – urządzenie chłodzące i jednocześnie nawilżające powietrze – nada się na letnie upały, a następnie będziesz musiał schować go do piwnicy, gdzie przeleży do kolejnego sezonu upałów, z pracy klimatyzatora skorzystasz także jesienią i zimą, gdy zacznie się robić chłodno. Wystarczy ustawić na nim temperaturę wyższą niż panująca w pokoju, by ogrzał trwale powietrze.

Klimatyzatory – choć częściej naścienne – stanowią alternatywę dla tradycyjnego ogrzewania gazowego. Przyczyniają się do niższych opłat za ogrzewanie, choć zaleta ta ma swój koszt: ich wydajność jest niższa względem grzejników. By ocieplić cały dom, należałoby stworzyć system klimatyzacji. Klimatyzator ścienny sprawdzi się w pojedynczym pokoju, a przenośny trzeba by co jakiś czas przemieszczać pomiędzy pokojami – gra niewarta świeczki.

Klimatyzator przenośny – koszty i obowiązki

Klimatyzatory przenośne są tańsze od naściennych, ale także głośniejsze. Korzystanie z nich wymaga regularnej pielęgnacji, konserwacji, a w przypadku usterek również wizyty w serwisie. Z tymi wymogami nie wiąże się posiadanie wentylatora. Gdy się zepsuje, najczęściej kupujemy nowy. Pamiętaj jednak o różnicach pomiędzy urządzeniami: klimatyzator przenośny pozwala na o wiele więcej.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wygląda pielęgnacja i konserwacja klimatyzatora przenośnego, przeczytaj poradnik: Konserwacja klimatyzatora przenośnego. Konserwacja to łatwe zadanie, z którym na pewno poradzisz sobie sam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *