Praca w Katowicach – to kandydaci dyktują warunki pracodawcom

Niedobór pracowników o kwalifikacjach zaspokajających potrzeby rynku pracy sprawia, że pracodawcy muszą walczyć o najlepszych kandydatów, jeśli chcą nadal prowadzić działalność. Stawia to potencjalnych pracowników w korzystnej pozycji negocjacyjnej.

W jakich dziedzinach najłatwiej znaleźć pracę w Katowicach?

Rynek pracy w Katowicach obfituje w oferty pochodzące z różnych branż, a zmiany na rynku pracy ogólnopolskim i lokalnym sprawiają, że ze znalezieniem zatrudnienia problemu nie mają zarówno kandydaci o wysokich, jak i niskich kwalifikacjach, doświadczeni i bez doświadczenia.

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę „praca Katowice”, by uzyskać dostęp do ponad tysiąca ofert pracy. Najwięcej pracowników poszukiwanych jest w takich obszarach jak IT (zarówno administratorów, jak i programistów i testerów), inżynieria, produkcja, finanse i ekonomia, administracja biurowa, zasoby ludzkie i budownictwo. Zakres jest bardzo szeroki nie tylko jeśli chodzi o dziedziny, ale też o poziom stanowisk.

Od kandydatów wymaga się najczęściej wykształcenia kierunkowego (również wyższego), doświadczenia w pracy na podobnym stanowisku, znajomości języków obcych (szczególnie angielskiego), a także innych kompetencji potrzebnych do wykonywania określonych obowiązków, np. obsługi pakietów biurowych, znajomości rysunku technicznego czy analitycznego myślenia.

Z drugiej strony wiele ogłoszeń skierowanych jest do osób o niskich kwalifikacjach i bez doświadczenia, za to z dużą motywacją do pracy i gotowością do pracy zmianowej. Także pracownicy fizyczni i do prostych prac poszukiwani są pilnie przez katowickich pracodawców.

Dlaczego to kandydaci mogą dyktować warunki pracodawcom?

Rynek pracy w Katowicach odzwierciedla tendencje ogólnopolskie. Regularny spadek bezrobocia i wzrost wynagrodzeń są efektem deficytu kandydatów o kwalifikacjach zaspokajających potrzeby rynku pracy w Polsce i w poszczególnych miastach lokalnie. Poprzez poprawę oferowanych warunków pracy przedsiębiorcy chcą pozyskać dla siebie najlepszych kandydatów. Braki kadrowe negatywnie odbijają się na efektywności działania całej firmy, dlatego ważne jest ich uzupełnienie.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy są w dobrej pozycji wyjściowej do negocjacji warunków zatrudnienia. Specjaliści w obszarach takich jak produkcja, finanse, ekonomia, zasoby ludzkie oraz IT mogą liczyć na wynagrodzenia zbliżone do średniej płacy w Polsce. Na lepsze warunki zatrudnienia niż rok wcześniej mogą liczyć też pracownicy niższych szczebli i o niskich kwalifikacjach. Także z ich rekrutacją pracodawcy mają problem.

Czytaj także: Praca w Kielcach dla doświadczonych fachowców – kandydaci mogą dyktować warunki

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *