Książki recenzjeZdrowie i urodaŻywność

Jak Jeść by Zdrowo Żyć?

Do nauki czytania służy elementarz, pomocny też przy nauce pisania. Naukę życia biorą na siebie zwykle świadomi rodzice, wspomagani czasami przez szkołę. Uczy też ulica, podwórko, rówieśnicy, znajomi… I jakoś to idzie albo się toczy – raz lepiej, raz gorzej, na wozie i pod wozem. Do czasu, aż zaczyna się uczyć innych. Człowiek się uczy podobno przez całe życie. To znaczy, na pewno ten, który chce.

Na pewno gorzej jest z nauką jedzenia, bo… czego tu się uczyć?

Wystarczy przecież jeść, kiedy czuje się głód. Akurat to, co jest pod ręką. Błąd. Nauka jedzenia jest tak samo ważna – a nawet ważniejsza – jak nauka czytania i pisania. Mało tego! Może ocalić życie.

Wiele lat temu producenci wyrobów tytoniowych zostali zobligowani do umieszczania na opakowaniach ostrzeżenia: „Palenie zabija”. Jego poprzednikiem było bardziej rozwlekłe i łagodniejsze: „Palenie może być przyczyną wielu groźnych chorób”. Producentów żywności jakoś do tej pory nikt nie zmusił do zamieszczania na opakowaniach tego typu ostrzeżeń, nawet w formie łagodniejszej, mimo że nie od dziś wiadomo o szkodliwości wielu produktów, które śmiało można postawić w jednym rzędzie z papierosami. I wcale nie chodzi tu o kategorię używek, do której zalicza się np. kawę.

Ci, którzy o tym wiedzą (poza producentami oczywiście), omijają je szerokim łukiem. Ci, którzy chcą wiedzieć, szukają informacji, jaka pozwoli wyrobić sobie opinię. Ci zaś, którzy nie wiedzą, różnią się od tych (dość licznych), którzy nie chcą wiedzieć, bo dla nich jest jeszcze nadzieja.

Jak jeść, aby zdrowo żyć – oto jest pytanie?

Jak Jeść by Zdrowo Żyć – Robert Jarząbkiewicz

Poradnik Jak jeść, aby zdrowo żyć śmiało można uznać jeśli nie za elementarz, to za przewodnik nie tylko po świecie żywności, ale i po zdrowym życiu – pytanie: „Jak jeść, aby zdrowo żyć?” w prostej linii prowadzi bowiem do kolejnego: „Jak zdrowo żyć?”.

Autor książki, Robert Jarząbkiewicz, z widoczną troską o czytelników przedstawia wyniki własnych badań i wnioski oparte na tych doświadczeniach i przemyśleniach. Tytułowe pytanie rozwija tak, aby nie tylko szybko zaspokoić ciekawość, ale dostarczyć wiedzy umożliwiającej samodzielne podejmowanie właściwych decyzji w kwestii zdrowej żywności i zdrowego odżywiania: Czy codzienna dieta, oczywiście bez suplementacji, może dostarczyć wszystkich potrzebnych organizmowi znanych obecnie składników spożywczych? I daje jasną odpowiedź: Jest możliwe, aby codzienna dieta dostarczała człowiekowi wszytko, czego potrzebuje organizm.

Wyjaśnia oczywiście, jak to robić, zachowując rozsądek, podejmując właściwe decyzje i nie narażając się na zbędne koszty ponoszone pod wpływem nachalnej reklamy, zwłaszcza telewizyjnej, najróżniejszych suplementów diety, przedstawianych jako niezbędne dla organizmu.

Zobacz gdzie kupić

Rozprawia się zatem z upowszechnianymi przez media i reklamę mitami, a nawet kłamstwami, np. na temat cholesterolu, a także z rozmaitymi, często rygorystycznymi, dietami odchudzającymi mającymi prowadzić do pozbycia się nadmiaru kilogramów, a w rzeczywistości siejącymi spustoszenie pod innymi względami.

W przystępnej formie, jasno, krótko i konkretnie przeprowadza wyraźną granicę pomiędzy tym, co zdrowe, i tym, co niezdrowe. Przy okazji: pomiędzy tym, co potrzebne (dla organizmu), i tym, co zbędne. Jak czytelnik wykorzysta tę wiedzę, zależy wyłącznie od niego, ale można przypuszczać, że bogatszy o nią, wprowadzi ją w życie – w życie swoje i osób, na których mu zależy, jeśli czuje odpowiedzialność nie tylko za swoje zdrowie, ale i zdrowie najbliższych, zwłaszcza dzieci – w okresie kształtowania nawyków, m.in. żywieniowych.

Niezdrowym, szkodliwym produktom dopuszczonym do spożycia, ale całkiem niepotrzebnym do życia, prowadzącym na manowce w postaci np. nowotworów czy innych groźnych chorób, autor przeciwstawia te do życia niezbędne. Propagując zdrową żywność i zdrowe żywienie, omawia podstawowe składniki żywności, takie jak: węglowodany, białka, tłuszcze, minerały, witaminy i fitochemikalia oraz składniki nieprzyswajalne (błonnik itp.). Kładzie nacisk na ich znaczenie dla organizmu człowieka i przeprowadza bilans wartości energetycznej tych składników oraz stopień pokrycia dziennego zapotrzebowania na energię, białko i witaminy przez przykładową dietę.

Wartości zaprezentowane w przystępnej formie pod postacią tabel autor uzupełnia przepisami proponowanej przez siebie zdrowej diety obejmującej 10 dni, podając jednocześnie właściwy sposób przyrządzenia żywności. Idąc za jego przykładem i realizując jego zalecenia, każdy czytelnik po lekturze książki z pewnością sam będzie mógł postępować zgodnie ze zdobytą wiedzą i – co ważniejsze – zgodnie z potrzebami swojego organizmu, i – co najważniejsze – chroniąc swoje zdrowie.

Czytaj –

10 porad dotyczących zdrowego stylu życia

Z elementarza szybko się wyrasta, mimo że z nostalgią czasami jest wspominany po wielu latach. Poradnik zdrowego żywienia (i zdrowego życia) powinien każdemu towarzyszyć przez cały czas – jak niezbędny przewodnik – być zawsze pod ręką, uzupełniany oczywiście o nowe odkrycia, demaskujące kolejne trendy mody, wspierane reklamą, które mają na celu zwiększenie zysków producentów żywności i suplementów diety, ale niewiele wspólnego ze zdrowiem.

—————————–

[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-bottom-right” width=”auto” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Na przedwojenne hasło reklamowe „Cukier krzepi” po lekturze książki Jarząbkiewicza będzie można już odpowiedzieć, nie owijając w bawełnę. – http://www.psychoskok.pl/produkt/jesc-by-zdrowo-zyc-2// [/dropshadowbox]

 —————————–
 

Podobno co cię nie zabije, to cię wzmocni, ale chyba nie warto się o tym przekonywać na każdym kroku.

Zobacz gdzie kupić
[buybox-widget category=”book” ean=”9788381191869″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *