Studia medyczne na Słowacji – czy warto?

Maj to miesiąc w którym tysiące maturzystów z całej Polski staje przed w istocie trudnym zadaniem zdania egzaminu dojrzałości. Jedni stawiają sobie poprzeczkę niżej i chcą jak najszybciej mieć to za sobą, inni dążą do tego, by osiągnąć wynik, gwarantujący dostanie się na wymarzony kierunek studiów. Jednym z kierunków najczęściej pożądanych w Polsce jest medycyna i stomatologia. Wykonywanie zawodu lekarza to nie przelewki, tutaj najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta. Jeden błąd może spowodować nieodwracalne w skutkach następstwa, mające ogromny wpływ na życie i zdrowie pacjenta. Powołanie jest ważne ale decydującą kwestią są lata nauki i ciężkiej pracy także nad samym sobą, praktyka i doświadczenie. Jak się okazuje coraz więcej osób decyduje się na podjęcie nauki w Koszycach lub Bratysławie gdzie pod okiem czujnych specjalistów kształtują swoje umiejętności i wzbogacają wiedzę medyczną. Zobacz jak dostać się na studia medyczne na Słowacji i czy warto studiować na uniwersytetach za granicą.

 

Gdzie studiować medycynę?

Każdy kto próbował dostać się na studia medyczne w Polsce doskonale wie jak trudne jest to zadanie. Wymogi rekrutacyjne są wysokie, kandydatów wielu a szanse na przyjęcie masz tylko wtedy jeżeli Twój wynik z matury będzie naprawdę wysoki, im wyższy wynik tym większe szanse, że Ci się uda. Często zwykły pech decyduje o tym czy Twoje marzenie o studiowaniu medycyny się spełni czy też nie. Jeżeli nie dostałeś się na studia państwowe nie załamuj rąk, zawsze pozostaje Ci opcja nauki prywatnej. Nie jest to jednak wariant tani i wielu przypadkach przewyższa możliwości statystycznej polskiej rodziny. Studia medyczne są obecnie ok. 4 razy droższe w porównaniu do innych kierunków. Kolejną opcją, zyskującą na popularności w ostatnim czasie jest możliwość studiowania na Słowacji a dokładniej w Bratysławie i Koszycach. Czy jednak warto zdecydować się na podjęcie nauki za naszą południową granicą? Przekonajcie się sami.

Możliwość studiowania w Bratysławie i Koszycach

Rekrutacja na Słowacji nie jest tak restrykcyjna jak w Polsce, a możliwości podjęcia studiów na kierunku medycznym znacznie wyższe. Tutaj liczy się egzamin wstępny, który osoba kandydująca zdaje jako pierwszy. Wynik uzyskany z egzaminu jest decydującym czynnikiem wpływającym na decyzję komisji rekrutacyjnej. Tak więc, jeżeli odpowiednio przygotujesz się do egzaminu i zdasz go dobrze automatycznie jesteś przyjęty na wymarzony kierunek jakim jest medycyna lub stomatologia. Podjęcie studiów w Bratysławie lub Koszycach niesie za sobą wiele zalet. Aby rozpocząć starania o przyjęcie na medycynę lub stomatologię w Koszycach potrzebny jest:

 • wniosek elektroniczny,
 • akt urodzenia – przyjmowany jest tylko oryginał lub podpisana przez notariusza kopia z tłumaczeniem na język słowacki,
 • ksero dowodu osobistego lub paszportu,
 • zaświadczenie wydane przez lekarza o możliwości podjęcia studiów na danym kierunku,
 • świadectwo ukończenia szkoły średniej i zdania matury,
 • 2 zdjęcia wymiaru paszportowego,
 • potwierdzenie wpłaty pieniężnej za egzamin,
 • CV przygotowane w języku angielski.

Jak wygląda egzamin?

Egzamin wstępny składa się z dokładnie 200 pytań zamkniętych, wielokrotnego wyboru – jest to dokładnie 100 pytań z chemii oraz 100 z biologii. Przed przystąpieniem do niego masz możliwość weryfikacji i nauki bazy pytań, takie działanie zwiększa szanse kandydata aż o 90%. Test pisany jest w auli, gdzie nadzór nad zdającymi mają czujni i doświadczeni wykładowcy. Jak powinieneś się przygotować?

 • na egzaminie obowiązuje elegancki strój,
 • zabierz ze sobą dowód osobisty,
 • zanim rozpoczniesz egzamin, sprawdź czy wszystko się zgadza – dostajesz tylko jeden egzemplarz testu,
 • wyniki publikowane są jeszcze w ten sam dzień.

PAMIĘTAJ: Do egzaminu wstępnego możesz podejść tylko jeden raz w roku na jednej uczelni. Jeżeli nie udało Ci się w Bratysławie, nie załamuj się i spróbuj ponownie w Koszycach!

Rekordowa liczba Polaków studiujących za naszą południową granicą

W latach 2016/17 na 450 studentów, którzy rozpoczęli naukę na kierunku medycznym w Bratysławie i Koszycach 83 to Polacy. Coraz więcej Polaków decyduje się na łatwiejszy i wygodniejszy sposób zdobywania uprawnień lekarskich za południową granicą naszego kraju. Dzieje się tak z jednego prostego powodu na studia na Słowacji łatwiej jest się dostać i trwają one stosunkowo krócej niż u nas.

Czym różnią się studia w Polsce i na Słowacji?

Poziom nauki nie różni się praktycznie niczym. Istotna różnica pojawia się w czasie studiowania i możliwościach jakie daje nam prawo słowackie. Czas trwania studiów to 6 lat, zarówno w naszym kraju jak i u naszych sąsiadów. Różnica pojawia się w kolejnych etapach nauki, na Słowacji nie musisz odbywać 13 miesięcznego stażu podyplomowego. Przyszły lekarz podchodzi do egzaminu dyplomowego, a po jego zdaniu otrzymuje prawo do wykonywania zawodu lekarza medycyny, uzyskując tytuł MUDr. Jeżeli nie chcesz być lekarzem ogólnym i chcesz poszerzyć swoje kwalifikacje o konkretną specjalizację – w Polsce trwa to od 5 do 6 lat natomiast na Słowacji od 3 do 5 lat w zależności od specjalizacji, jaką chcesz uzyskać. Tak więc, aby lekarz mógł uzyskać pełne kwalifikacje zawodowe, Polsce musi studiować od 12 do 13 lat natomiast na Słowacji maksymalnie 11 lat.

Koszt podjęcia nauki na Słowacji

Studia medyczne i stomatologiczne na Słowacji są płatne i wymagają opłaty semestralnej. Koszty nauki na wymarzonym kierunku przedstawiają się następująco:

 • Semestralna opłata (medycyna) – 5250€
 • Semestralna opłata (stomatologia) – 5500€


Główna zaleta podjęcia studiów za naszą południową granicą

Najważniejszą zaletą ukończenia medycyny na Słowacji jest fakt iż, możesz wykonywać swój zawód we wszystkich krajach Unii Europejskiej a nawet w wielu innych krajach, bez konieczności nostryfikacji dyplomu. Studia w języku angielskim otwierają przed ich absolwentem wiele możliwości, biegła znajomość języka angielskiego to niemały atut i z pewnością będzie mile widziana na stanowisku lekarza.

Medycyna na Słowacji to nie tylko wielka szansa ale również spore ułatwienie dla osób, którym nie udało się dostać na renomowaną polską uczelnie. Taki wariant ma wiele zalet i otwiera przed absolwentem wiele możliwości rozwoju. Jeżeli nie dostałeś się na medycynę czy stomatologię w Polsce nie rezygnuj z marzeń i podejmij studia w Koszycach lub Bratysławie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *