Klinkier – Imitacja starej cegły w nowoczesnej architekturze

Wyroby klinkierowe w nowoczesnej odsłonie. Imitacja starej cegły na ścianach wewnętrznych i elewacyjnych. Ciekawe i nietuzinkowe aranżacje w obecnej architekturze. Co to jest i do czego są wykorzystywane płytki, cegły i bruki klinkierowe. Dowiedz się więcej tutaj!

Klinkier – nowoczesne aranżacje wnętrz i elewacji

Klinkier jest tworzywem ceramicznym używanym między innymi do produkcji cegły, płytek czy bruku. Otrzymuje się go w temperaturze ponad 1000°C poprzez wypalanie glin wapienno-magnezowych lub wapienno-żelazistych. Ten proces sprawia, że gotowe wyroby są bardzo wytrzymałe i trwałe. Wszystkie wyroby z tego materiału są odporne na mróz, dzięki czemu są wykorzystywane w miejscach, gdzie inne materiały nie zdałyby egzaminu. Wielu ludzi uważa, że produkty z klinkieru mają bardzo niewielką gamę barw, ale jest to nieprawda. Na kolor materiału ma wpływ skład chemiczny gliny, szczególnie tlenek żelaza. Różnorodne zabarwienie można uzyskać także poprzez zmianę temperatury wypalania oraz dopływu tlenu w czasie tego procesu.

Zastosowanie produktów z klinkieru

nowoczesna elewacja klinkierowa

Surowiec ten stosuje się przede wszystkim do wykonywania elewacji budynków z cegieł lub płytek. Oprócz elewacji cegły sprawdzają się w budowie kominów, gdzie odporność na ekstremalne temperatury jest czynnikiem decydującym. Również dobrym pomysłem może być stworzenie ogrodzenia z klinkieru, szczególnie gdy elewacja budynku również jest wykonana z tego surowca. Równie dobrze przy zakładaniu ogrodu sprawdzi się jako element wykończeniowy lub dekoracyjny przy budowie grilla ogrodowego, altany, oczka wodnego, fontanny, schodów czy podłogi na tarasie. Bardzo często wykorzystywany jest do nowoczesnych dekoracji wnętrz w postaci ścian działowych.

Płytki klinkierowe podobnie jak cegły również używa się do tworzenia elewacji, chętnie są stosowane także do tworzenia ogrodzeń, parapetów i nawierzchni na tarasach czy balkonach. Służą także wewnątrz budynków, jako okładziny na ścianach. Stanowią nieograniczone możliwości dekoracyjne, które bardzo często są wykorzystywane przez architektów.

Czym różnią się cegły od płytek

Elewacje można wykonywać z cegieł klinkierowych lub płytek. Główne różnice to grubość i waga. Cegły są znacznie cięższe od płytek oraz wiele grubsze. Mają około 65-70 mm grubości, podczas gdy te drugie około 8-20 mm. Natomiast długość i szerokość z reguły są takie same i wynoszą odpowiednio 240 x 115 mm lub 250 x 120 mm.

Wybór cegły lub płytek należy uzależnić głównie od 2 czynników:

  • rodzaju ściany zewnętrznej – na ścianach dwuwarstwowych lepszym wyborem będą płytki ze względu na ich niższą masę, łatwiejszy sposób nakładania, oraz niższą cenę. Do ścian trójwarstwowych stosuje się cegłę, ale należy pamiętać, że wymaga ona odpowiednio mocnych fundamentów ze względu na swój ciężar,
  • finansów –  jeśli twoje finanse są mocno ograniczone, należy wybrać płytki klinkierowe. Są one tańsze od cegieł ze względu na mniejszą ilość materiału niezbędną do ich wytworzenia.

Dobór materiału na elewację

Czynność tą najlepiej wykonać na etapie projektowania. Należy podjąć decyzję, z czego ma być wykonana elewacja budynku: cegieł czy płytek. Dodatkowo należy ustalić, jaki ma być kolor oraz struktura materiału. Trzeba się dobrze zastanowić nad tą kwestią, ponieważ w domu możemy mieszkać nawet kilkadziesiąt lat i nie można popełnić błędu z tym wyborem. Odpowiednio dobranym produktem możemy wykończyć nie tylko nowoczesne domy, ale także te nawiązujące do tradycyjnej architektury. Do tych drugich bardziej pasują cegły, czy płytki klinkierowe w ich naturalnym kolorze, natomiast do nowoczesnych lepszym rozwiązaniem wydają się ciemniejsze barwy, które doskonale komponują się z innymi elementami, takimi jak: okna, drzwi, czy ogrodowe donice na kwiaty.

Możliwości aranżacyjne produktów klinkierowych

Obecne budownictwo szuka ciekawych i awangardowych rozwiązań, które kuszą swym widokiem, funkcjonalnością oraz jakością. Zdecydowanie do jednych z najbardziej wykorzystywanych materiałów w nowoczesnej, jak i tradycyjnej architekturze są wyroby klinkierowe w postaci płytek, bruków i cegieł. W ofercie producenta Feldhaus znajdziemy produkty do stosowania wewnątrz, jak i na zewnętrznych elewacjach ścian budynków.

płytki ceglane Vascu

Różnorodność formatów, kolorów i wzorów pozwala sprostać nawet najbardziej wymagającym projektom. Klasyczne, tradycyjne rozwiązania doskonale odzwierciedlane są przez płytki cegłopodobne z kolekcji Vascu dostępne na stronie https://www.feldhaus.pl/pl/produkty/4/vascu. Kolekcja ta, to doskonała imitacja struktury odpowiadającej starej cegle. Bogata kolorystyka pozwala tworzyć projekty w pełni nawiązujące do średniowiecznych budynków, jak i wykończenia i dekoracje wnętrz odbiegające od głębokich standardów i tuzinkowych rozwiązań. Połączenie ze szkłem, drewnem czy innym materiałem pozwala tworzyć aranżacje z imitacją starych cegieł w innowacyjnej odsłonie.

Nowoczesne budownictwo bardzo często nawiązuje do tradycji i sprawdzonych rozwiązań. W przypadku wyrobów klinkierowych bardzo dobrze sprawdzają się także długie formaty płytek LDF  z proponowanych i najbardziej cenionych kolekcji. Odbiegając od stereotypów i klasycznych rozwiązań, tego typu płytki szybko zwrócą na siebie uwagę.

płytki klinkierowe w formacie LDF

Montaż

ściana z klinkieru

Ten proces należy wykonać bardzo starannie, ponieważ zależy od niego wygląd naszego całego budynku. Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi ono być czyste, gładkie i nośne. Wykonując elewację, należy zabezpieczyć ją przed wilgocią z gruntu poprzez stworzenie izolacji. Następnie nanosimy na podłoże warstwę kleju, przeznaczonego specjalnie do mocowania wyrobów z klinkieru, a na nim układamy cegły lub płytki, zaczynając od naroży, pomiędzy którymi powinny być odstępy około 10 milimetrowe. Należy stosować się do zaleceń producenta. Gdy zaprawa zwiąże, można rozpocząć fugowanie oraz usunięcie pozostałości po niej.

Pielęgnacja wyrobów klinkierowych

Elewacja klinkierowa to inwestycja na wiele lat. Nie zmienia barwy pod wpływem promieniowania UV, nie pochłania kurzu. Jest odporna na wszelkie warunki atmosferyczne, korozję oraz aktywność różnego rodzaju kwasów. Niestety mogą pojawiać się na niej wykwity. Gdy są one niewielkie, można przetrzeć je wilgotną ścierką lub użyć myjki ciśnieniowej. Bardziej widoczny brud  należy wyczyścić przy pomocy twardej szczotki i specjalnego preparatu przeznaczonego do tego celu.

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.