Jak rozwiązać problemy z wodą w domku rekreacyjnym?

Domek letniskowy, położony w zaciszu za miastem, może przysporzyć wiele radości, ale jednocześni także nieco starań. Trzeba się bowiem natrudzić, żeby móc w nim mieszkać komfortowo.

Zanim oddamy się błogiemu wypoczynkowi na łonie natury we własnym domku letniskowym, powinniśmy zadbać o kilka technikaliów, bez których nie ma mowy o udanym urlopie. Domki rekreacyjne są stosunkowo łatwe w budowie i utrzymaniu, ale właściwe przyłączenie (a następnie użytkowanie) instalacji wodnej może stanowić wyzwanie. Większość takich konstrukcji korzysta z tak zwanych ujęć własnych wody, co zwykle związane jest z koniecznością uzdatniania.

Przeszkodą w korzystaniu z wody studziennej okazuje się nadmiar manganu i żelaza oraz tak zwana twardość. Warto wiedzieć, że nie jest to problem jedynie właścicieli domków rekreacyjnych na działkach, ciągle wiele gospodarstw nie korzysta z wodociągów i jest zmuszona do borykania się z tymi samymi kłopotami. Zawartość żelaza i manganu w wodzie z wodociągu jest ściśle przestrzegana, ponieważ w Polsce obowiązują dopuszczalne normy stężenia tych pierwiastków ‒ 0,2 mg/litr. Natomiast woda z tzw. ujęć własnych zwykle dwukrotnie przekracza podane normy.

Rozwiązaniem tego problemu jest instalacjach w domkach rekreacyjnych stacjo uzdatniania wody: odżelaziacze i odmanganiacze. Montujemy je przy głównym zaworze wody w piwnicy albo kotłowni, a ich działanie sprawia, że woda w całym domu jest zdatna do picia. Przed kupnem takich urządzeń warto dokładnie przebadać wodę, na przykład w lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Nadmiernej twardości wody możemy się pozbyć, instalując stację zmiękczającą. Zamontowana przy głównym zaworze, uzdatni wodę w całym budynku. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne: pracuje bezobsługowo, a my musimy pamiętać jedynie o tym, żeby raz w miesiącu wsypać do obudowy tabletki specjalnej soli, która zregeneruje złoże uzdatniające. Zachowywanie odpowiedniego stopnia twardości wody (250 mg CaCO3/dm3) pozwala na zachowanie w dobrym stanie instalacji sanitarnych i grzewczych oraz kotła CO2.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *