Zdrowie i uroda

Podstawowe badania na serce

Choroby układu krążeniowego, a przede wszystkim niewydolność krążeniowa, są przyczynami wielu zgonów. Aby kontrolować stan zdrowia i wdrożyć odpowiednie leczenie, gdy to jest niezbędne, konieczne jest regularne przeprowadzanie badań kardiologicznych. Wykonanie jakich jest niezbędne, gdy mowa o diagnostyce chorób serca?

Badania na serce – kto powinien je wykonać?

Statystyczny pacjent, u którego rozpoznano zawał serca, ma ponad 40 lat. Ponieważ z wiekiem ryzyko rozwoju chorób serca wzrasta, systematyczne wykonywanie badań kardiologicznych zaleca się przede wszystkim osobom dojrzałym, czyli w wieku powyżej 40 lat.

Pod stałą opieką specjalisty powinna być każda osoba, w rodzinie której zdiagnozowano jedną z chorób serca. Również pacjenci z wadami wrodzonymi muszą regularnie poddawać się badaniom kontrolnym, aby lekarz mógł monitorować zmiany.

W jakim celu przeprowadza się badania na serce?

Badania na serce przeprowadza się, aby ocenić budowę anatomiczną zarówno serca, jak i struktur z nim związanych. Gdy wyniki badań nie mieszczą się w normach, lekarz może przypisać leki, które wyeliminują przyczynę zaburzeń.

Jeżeli pacjent przyjmuje leki, to kontrolne badania na serce pozwalają ocenić ich skuteczność. Gdy lekarz nie widzi poprawy, może przypisać zmodyfikować dotychczasową ścieżkę leczenia.

Badania na serce – rodzaje

Zanim lekarz wypisze skierowanie na badania kardiologiczne, przeprowadza wywiad, a także osłuchuje pacjenta. Badanie fizykalne pozwala stwierdzić występowanie nieprawidłowości w postaci np. szmerów serca.

Do najpopularniejszych badań kardiologicznych należą:

  • EKG (elektrokardiografia) – to badania pozwala zarejestrować prądy elektryczne wytwarzane w mięśniu sercowym, a na podstawie wyników badań możliwe jest wykrycie np. przebytego zawału serca,
  • EKG wysiłkowe – pacjent chodzi po bieżni z przypiętymi elektrodami; badanie pozwala określić wydolność mięśnia sercowego i wykryć zaburzenia rytmu serca,
  • USG (echokardiografia) – badanie przeprowadza się, aby ocenić budowę serca; za jego pomocą można wykryć również np. blizny.

Lekarz może też zlecić przeprowadzenie jednego z inwazyjnych badań kardiologicznych, np. koronarografii. Badanie to polega na wprowadzeniu cewnika przez tętnicę udową.

Wykonanie jakich badań na serce zaleci lekarz, w głównej mierze zależy od dolegliwości, na które skarży się pacjent i postawionej diagnozy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *