Gdy twoje dziecko nie przepada za matematyką…

Nauka matematyki jest niezwykle ważna, nie tylko z powodu dobrych ocen w szkole i wyższej średniej. Ma ona także istotne znaczenie w życiu codziennym. Starsze dzieci, które są sfrustrowane swoimi niepowodzeniami matematycznymi w szkole, często stwierdzają, iż nie muszą doskonalić się w tym przedmiocie, ponieważ i tak matematyka nie przyda im się w prawdziwym dorosłym życiu. Niewielu z nich zdaje sobie jednak sprawę, iż matematyka jest przez dorosłych używana częściej niż im się wydaje…

Dlaczego matematyka jest ważna?

Jeśli twoje dziecko odmawia jakiejkolwiek współpracy poprawy szkolnych ocen z matematyki, przedstaw mu poniższe powody, dlaczego warto uczyć się matematyki.

  1. Dobra znajomość matematyki pomoże ci dostać się do dobrego liceum lub na znacznie lepsze studia – dzisiejszy świat jest dość konkurencyjny i jeśli twoje dziecko chce odnieść sukces, musi ukończyć odpowiednie szkoły.
  2. Dorośli korzystają z podstawowej wiedzy matematycznej w życiu codziennym – w trakcie zakupów, mierzenia składników podczas gotowania, odmierzania płynu do prania, czy nawet chodzenia na siłownię.
  3. Matematyka jest podstawowym elementem sztuki – jeśli twoje dziecko lubi prace plastyczne lub techniczne, to jest to doskonały argument. Tworzenie wzorów, symetrii, mieszania kolorów – to wszystko wymaga znajomości matematyki.
  4. Matematyka jest przydatna w życiu osobistym – już w młodym wieku uczymy się jak oszczędzać pieniądze ze swojego kieszonkowego tak, by starczyło na wszystkie dziecięce zachcianki. W życiu dorosłym przekształca się to na umiejętność odpowiedniego planowania swojego budżetu – ile pieniędzy z pensji możemy wydać, a ile zaoszczędzić, czy odłożyć.
  5. Matematyka jest dobrym ćwiczeniem mentalnym – nieustannie potrzebujemy „karmić” nasz mózg, aby działał jak najlepiej przez wiele lat. Wraz z wiekiem, coraz więcej szarych komórek umiera, a matematyka stanowi dla naszego umysłu pewnego rodzaju baterię, która stale ładuje nasz mózg.

Jak sprawić by dziecko polubiło matematykę?

Jako rodzic możesz zastosować różne sposoby, aby ułatwić swojemu dziecku przyswojenie matematyki, a co za tym idzie, i polubienie jej. Zacznij od zaangażowania swojej pociechy przy codziennych czynnościach, w których znajomość matematyki bywa przydatna – w takcie zakupów, odmierzania składników na obiad, czy planowania wolnego czasu w weekend. Dziecko nie tylko będzie ćwiczyło swoje matematyczne umiejętności, ale także odczuje, iż matematyka jest bardzo potrzebna w życiu codziennym. W czasie wolnym od szkoły, staraj się spędzać z dzieckiem czas w sposób produktywny, organizując zabawy matematyczne. Wiele gier planszowych wymaga analitycznego i strategicznego myślenia, które pozwalają dzieciom doskonalić pewne umiejętności matematyczne. Ponadto księgarnie oferują liczne bajki dla dzieci, których bohaterowie przeżywają matematyczne przygody. To doskonałe połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dobrym pomysłem są też dodatkowe zajęcia po szkole, które znacząco uatrakcyjnią dzieciom matematykę, jak na przykład arytmetyka mentalna, kurs małego inżyniera czy lekcje informatyki.

Źródło: Abakus – Arytmetyka mentalna

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *