InnePokaz slajdówPolecamyPolecane wiadomościSpołeczeństwoŚwiat technologiiZdrowie i uroda

Na czym polega telemedycyna?

Telemedycyna to zjawisko bardzo popularne na świecie, szczególnie w USA. W Polsce dopiero rozwija swoje skrzydła, jednak znajduje coraz więcej zastosowań. Na czym polega telemedycyna i jak można ją wykorzystywać do sprawnej diagnostyki i opieki nad pacjentami?

CZYM JEST TELEMEDYCYNA?

Zapewne wielu z nas czasami spotyka się z terminem „telemedycyna”, ale nie do końca wie, co oznacza. W dużym uproszczeniu jest to udzielanie opieki i porad medycznych z wykorzystaniem technologii: np. telefonu lub internetu. Od tradycyjnej medycyny różni się brakiem bezpośredniego kontaktu „twarzą w twarz” pomiędzy pacjentem, a specjalistą. Forma ta ma swoje wady i zalety, ale zyskuje coraz większą popularność na świecie.

Historia telemedycyny rozpoczęła w USA i jak wiele ważnych odkryć, miała swój związek z wojskiem. Amerykańskie bazy z całego świata musiały mieć połączenie z ośrodkami medycznymi w kraju, żeby szybko reagować w nagłych przypadkach. Swój wkład w rozwój telemedycyny miało również NASA, ponieważ zdalna opieka medyczna była konieczna w przypadku astronautów i wypraw kosmicznych.

Do telemedycyny zalicza się konsultacje, diagnostykę, monitorowanie stanu pacjentów, przesyłanie obrazów statycznych i dynamicznych, a także opracowywanie systemów i sposobów komunikacji w ramach telemedycyny. Jej częścią jest również gromadzenie i przechowywanie kartotek z danymi pacjentów.

GDZIE WYKORZYSTUJE SIĘ TELEMEDYCYNĘ?

Choć może się wydawać, że nic nie zastąpi tradycyjnego kontaktu pomiędzy lekarzem, a pacjentem, telemedycyna znajduje szereg różnych i ważnych zastosowań. Szczególnie często jest ona szeroko stosowana w diagnostyce, kiedy bezpośredni kontakt pomiędzy lekarzem a pacjentem jest utrudniony lub wręcz niemożliwy.

Telemedycynę wykorzystuje się najczęściej w konsultacjach pomiędzy pacjentami, a lekarzami. Jest to również narzędzie służące do szybkiej komunikacji pomiędzy samymi specjalistami. W ten sposób odbyć może się nie tylko wymiana doświadczeń, ale i konsultacje między samymi specjalistami.

Wśród zastosowań telemedycyny znaleźć można również coraz popularniejsze wykorzystanie w chirurgii. Dzięki niej wykonuje się operacje na odległość, między innymi dzięki połączeniu video, co umożliwia asystującym lekarzom na konsultację i wyrażanie uwag. To znaczący krok w przyszłość medycyny tradycyjnej, dlatego więc potrzebna jest certyfikacja rozwiązań telemedycyny.

JAKIE SĄ ZALETY TELEMEDYCYNY?

W niektórych przypadkach telemedycyna okazuje się sprawniejsza i skuteczniejsza od tradycyjnej pomocy medycznej. Jakie zalety ze sobą niesie?

  • Obniżenie kosztów

Najważniejszą zaletą telemedycyny jest jej niski koszt. Oznacza to brak konieczności utrzymywania placówek medycznych i dużej liczby personelu – jest to również duże ułatwienie, kiedy w grę wchodzi konieczność szybkiej konsultacji i postawienia diagnozy. W ten sposób lekarze z całego świata mogą dzielić się widzą i uwagami w czasie rzeczywistym, bez konieczności kosztownego podróżowania do danego miejsca.

  • Szybkość

Wykorzystanie najnowszych technologii oznacza natychmiastową komunikację. Dzięki temu wykluczona zostaje konieczność przemieszczania się i przyspieszeniu ulega proces np. diagnostyki. To kluczowe w ciężkich i nagłych przypadkach, kiedy właściwe rozpoznanie może uratować życie lub zdrowie. To również znaczna wygoda dla pacjentów, którzy z jakichś powodów nie mogą lub nie chcą wychodzić z domu.

  • Stałe monitorowanie

Telemedycyna znacznie ułatwia pracę lekarzom, którzy mogą na bieżąco monitorować stan zdrowia pacjenta (np. rytm serca). Wszystkie potrzebne informacje wyświetlane są na ekranie komputera w czasie rzeczywistym. Dużym ułatwieniem jest także to, że pacjenci wymagający stałego monitorowania stanu zdrowia, mogą regularnie korzystać z wizyt u swojego lekarz nie wychodząc z domu.

Telemedycyna może być przyszłością medycyny. Wraz z postępem technologicznym znacznemu uproszczeniu ulega tradycyjna komunikacja pomiędzy pacjentem, a lekarzem. Jest to komfortowe rozwiązanie dla obu stron, a dodatkowo niesie za sobą szereg innych korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *