Automatyczne programowanie maszyn CNC – na czym polega?

Zasada działania programowania maszynowego opiera się o to, że system za pomocą zewnętrznego komputera odpowiada za zapis programu z użyciem konkretnego języka symbolicznego. W dalszym etapie, ten program przetwarza się do postaci gotowego sterującego programu. Języki symboliczne to KSP (Konwersacyjny System Programowania) oraz EXAPT. Zasada działania programowania maszynowego jest jasna. Realizuje się je niezależnie od tego, jak jest wyposażony warsztat. Zadanie technologiczne określane w programie rozwiązuje się zgodnie z określoną procedurą przetwarzania. W systemie automatycznego programowania, programy obróbki poszczególnych elementów tworzy się w języku zorientowanym na problem. Dane sterujące z kolei, konieczne do obróbki, generuje się przez dostęp do lików ze szczegółowymi informacjami o aplikacji.

Program części – przetwarzanie w trybie automatycznym

W programie wyróżniamy następujące elementy struktury: dane główne, czyli nagłówek, zestaw definicji: geometrycznych i technologicznych. Dodatkowo, dochodzą jeszcze instrukcje wykonawcze i symbol zakończenia.

Obróbka w EXAPT – przykładowy program
Realizacja programu wspomagają dwa elementy – procesory oraz postprocesory. pierwsze przetwarzają program części (z dostępem do plików) i generują interfejs, niezależny od obrabiarki (CLData – cutter location data). Postprocesory z kolei, z dostępem do danych obrabiarki, odpowiadają za przetwarzanie pliku danych CLData do programu sterującego. Następnie chodzi o dopasowanie do konkretnej obrabiarki NC i układu sterowania.

W tej realizujemy następujące czynności:

-kontrolowanie realizacji danych CLData na obrabiarce,
-adaptacja programu do obrabiarki zgodnie z charakterystyką,
-kontrola przestrzeni roboczej i ewentualnej kolizji narzędzi,
-realizacja bloków programu sterującego z przenoszeniem na inne obrabiarki,
-symulacja poszczególnych etapów przebiegu obróbki

Ogromy plusem, jeśli chodzi o możliwość automatycznego przygotowania programów NC jest obok środowiska przyjaznego programistom, a także ułatwionej kontroli błędów i kolizji, jest też przenoszenie wygenerowanego programu na inne obrabiarki, które są stosowane w danym warsztacie.

Części do maszyn CNC takie jak sterownik silnika krokowego znajdą Państwo w sklepie EBMiA pod adresem: https://www.ebmia.pl/silniki-krokowe-sterowniki-silnikow-krokowych-c-197_1214_29.html

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.