KomputerySpołeczeństwoŚwiat technologii

Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

O bezpiecznym korzystaniu z Internetu napisano już mnóstwo poradników – wciąż jednak kolejne udane – z punktu widzenia cyberprzestępców – ataki przekonują, że ostrożności nigdy za wiele. Zbyt często padamy ofiarą… również swojej niefrasobliwości.

Warto na co dzień stosować kluczowe zasady bezpiecznego poruszania się w sieci, aby zredukować do minimum ryzyko padnięcia ofiarą przestępstw internetowych, które niestety, w skutkach nie są jedynie wirtualne, ale jak najbardziej realne.

Skala zagrożeń jest duża i stale wzrasta – zalecenia co do zasad bezpiecznego korzystania z sieci dotyczą przeglądania stron internetowych, poczty elektronicznej, aktywności w serwisach społecznościowych, logowania w różnych serwisach, w tym tak „newralgicznych” jak bankowość internetowa i inne, w których zamieszczone są nasze dane wrażliwe, i na których najbardziej zależy cyberprzestępcom.

Na atak możemy się narazić w wielu sytuacjach, na które czasem nie jesteśmy wyczuleni – np. korzystając z ogólnodostępnej sieci Wi-Fi, czy podłączając do naszego komputera nieznany dysk przenośny lub kartę pamięci, ewentualnie podłączając nasze dyski i karty do komputera, który może być zainfekowany. Niezależnie od wszelkich instrukcji dotyczących racjonalnego korzystania z sieci – zawsze pamiętajmy o „zwykłej” ostrożności i nie podejmujmy działań, które są naznaczone znacznym stopniem ryzyka.

Ogólne zasady bezpieczeństwa w sieci

  • Instalujmy sprawdzone programy antywirusowe, nie zapominajmy również o uruchomieniu zabezpieczenia firewall.
  • Zarówno sam system, antywirusy, jak i wszystkie inne programy i aplikacje, jakie mamy zainstalowane na komputerze, powinny być często aktualizowane – to zajmuje niewiele czasu, jednak jest jedną z najskuteczniejszych barier dla różnego rodzaju wirusów i trojanów.
  • Stosujmy ochronę w czasie rzeczywistym.
  • Nie zapominajmy o skanowaniu komputera.
  • Nie używajmy niesprawdzonych programów pozwalających na publikowanie własnych plików w Internecie.
  • Nigdy nie logujmy się na „wrażliwe” strony (np. bankowości internetowej) jeśli nie posiadają one odpowiedniego certyfikatu, wyrażonego ikonką kłódki.
  • Nie bądźmy naiwni i nie wchodźmy na strony z ofertami specjalnymi (np. nazbyt atrakcyjnymi promocjami i nagrodami) – często są one zainfekowane.
  • W sposób szczególny chrońmy swoje dane osobiste, zanim je udostępnimy, upewnijmy się, że strona jest bezpieczna. Takich danych starajmy się również nie udostępniać za pośrednictwem wiadomości e-mail.
  • Logując się do różnych serwisów nigdy nie używajmy tego samego hasła. Wszystkie hasła nie powinny być zbyt proste.

Przeglądarki internetowe

Gros naszej aktywności w Internecie to przeglądanie stron www – wbrew pozorom również takie, typowe działanie w sieci, może okazać się niebezpieczne. Oto kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa w używaniu przeglądarek:

  • Pamiętajmy, że przeglądarka, z której korzystamy powinna posiadać wtyczkę blokującą skrypty.
  • Jeśli nie jesteśmy pewni, czy strona jest bezpieczna, zawsze korzystajmy z funkcji oceniających reputację stron.
  • Unikajmy stron, które po to, by je przeglądać, obligują internautę do zainstalowania dodatkowych programów.

E-mail

Cyberprzestępcy nadal potrafią znaleźć sposób na to, by zwieść naszą czujność za pomocą – zdawałoby się zbyt oczywistego narzędzia, jakim jest fałszywa wiadomość e-mailowa. Jak uniknąć tego typu zagrożeń?

  • Po pierwsze – zawsze używajmy oprogramowania zabezpieczającego przed spamem.
  • Nie otwierajmy nigdy wiadomości niepewnego pochodzenia, nigdy nie otwierajmy załączników w takich wiadomościach – możemy być pewni, że zawierają one bardzo groźne wirusy.
  • Minimalizujmy ilość danych osobowych i innych (np. finansowych) przesyłanych drogą e-mailową.
  • Każda wiadomość pochodząca od banku, w którym mamy konto powinna być traktowana ze szczególną ostrożnością, jeśli w jej treści znajdziemy prośbę o podanie szczegółowych informacji na temat konta, możemy być pewni, że jest to niebezpieczna, fałszywa wiadomość.

Portale społecznościowe

To już nie tylko Facebook – portali społecznościowych cieszących się olbrzymią popularnością jest co najmniej kilka. One również mogą generować pewne niebezpieczeństwa, jeśli nie zachowamy zasad bezpiecznego poruszania się w nich. Warto pamiętać o kilku najistotniejszych.

  • Stwórzmy hasło, które nie będzie zbyt proste. Nigdy nie dzielmy się nim z innymi.
  • Nie bądźmy nadmiernie hojni w udostępnianiu swoich danych i innych informacji o sobie.
  • Nie zamieszczajmy wpisów, szczególnie publicznych, które mogłyby wskazywać np. na to, że w danym czasie nie będzie nas w domu, nie chwalmy się np. nabyciem nowego samochodu, zachowajmy rozsądek w prezentowaniu zdjęć swoich nieletnich dzieci.

Co do tej ostatniej kwestii – Internet i dzieci – to temat na osobny artykuł. W sposób szczególny musimy zwracać uwagę na ich aktywność, nie tylko w serwisach społecznościowych, ale również w innych obszarach Internetu. Warto zainstalować tzw. ochronę rodzicielską, nic nie zastąpi jednak rzeczowej rozmowy z dzieckiem na temat realnych zagrożeń, na jakie może się narazić korzystając z Internetu. Dziecko musi przede wszystkim wiedzieć o tym, by pod żadnym pozorem nie publikować swoich (i bliskich oraz znajomych) danych w sieci.

Artykuł powstał przy współpracy ze specjalistami firmy DataLab.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *