Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii 2017

W czerwcu 2017 roku na wniosek Theresy May odbyło się przedterminowe głosowanie parlamentarne. W wyborach zwyciężyła Partia Konserwatywna, jednak zabrakło jej 8 mandatów do samodzielnych rządów. Lewicowa Partia Pracy zdobyła 265 miejsc w parlamencie. Decydujące kwestie wokół wyborów dotyczyły Brexitu oraz walki z terroryzmem.

Przedterminowe wybory parlamentarne

W kwietniu 2017 roku brytyjska Izba Gmin podjęła decyzję o przedterminowych wyborach. Za sprawą Proklamacji Królewskiej ustalono datę wyborów na 8 czerwca 2017 roku. Nowo wybrany parlament odbył pierwszą naradę 13 czerwca, a po 6 dniach miała miejsce Mowa Tronowa. Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii odbywają się na zasadzie głosowania na jednego spośród 3,3 tys. kandydatów.

Sondaże przedwyborcze

W większości sondaży przedwyborczych mówiono o ponad 20 punktowej przewadze Partii Konserwatywnej nad najmocniejszą opozycją, czyli Partią Pracy dowodzoną przez Jeremy’ego Cobryn’a. Podczas kampanii wyborczej ta różnica zmniejszała się, a przed samymi wyborami przewaga konserwatystów wynosiła 8%.

Wyniki wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii

Partia Konserwatywna pod przewodnictwem Theresy May wygrała przedterminowe wybory parlamentarne. Uzyskali 42,4% głosów, co jest odpowiednikiem 318 miejsc w Izbie Gmin. Partia nie zdobyła większości głosów (zabrakło im 8 mandatów), w związku z tym powstanie zawieszony parlament. Theresa May powołała wybory przedterminowe, aby umocnić swoją pozycję na nadchodzących negocjacjach w sprawie Brexitu z Unią Europejską. Lewicowa Partia Pracy natomiast uzyskała 265 mandatów, co jest wynikiem o 33 większym niż w 2015 roku. Szkocka Partia Narodowa otrzymała 35 mandatów, a Liberalni Demokraci – 12 miejsc. Łącznie w wyborach parlamentarnych głosowało 32 196 918 osób, co stanowi 68,7% obywateli Wielkiej Brytanii.

Sytuacja w Wielkiej Brytanii po wyborach

Po przedterminowych wyborach parlamentarnych członkowie partii opozycyjnych domagają się rezygnacji Theresy May ze stanowiska premiera. Polityk nie zamierza jednak rezygnować. Główne kwestie decydujące o wyniku wyborów to korzystny Brexit dla obywateli Wielkiej Brytanii oraz skuteczna walka z terroryzmem. W atakach od marca 2017 roku na Wyspach zginęło 35 osób, w związku z czym obowiązuje tam krytyczny poziom zagrożenia. Premier Theresa May zapewnia, że przeciwdziałanie kolejnym zamachom jest dla niej kluczową kwestią i osiągnie ją nawet za cenę ograniczenia wolności i praw człowieka.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.