Dom pasywny – na czym to polega

Określenie dom energooszczędny na trwałe wpisało się już w terminologię budowlaną. Każdy wie jakie cechy posiadają okna i drzwi energooszczędne, jak powinny być ocieplone ściany. Co raz częściej jednak pojawia się określenie dom pasywny.

Określenie dom energooszczędny na trwałe wpisało się już w terminologię budowlaną. Każdy wie jakie cechy posiadają okna i drzwi energooszczędne, jak powinny być ocieplone ściany. Co raz częściej jednak pojawia się określenie dom pasywny.

Co to są domy pasywne

Konieczność zmniejszenia zużycia energii jest nie tylko kwestią wysokich kosztów, ale przede wszystkim wymuszona jest przez zanieczyszczenie środowiska i gwałtownie zmniejszające się zasoby tradycyjnych źródeł energii, czyli węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego.

Ze względu na zapotrzebowanie energetyczne budynki dzielimy na:

  • tradycyjne – do 280 kWh/m2/rok,
  • energooszczędne – do 140 kWh/m2/rok,
  • pasywne – do 40 kWh/m2/rok,
  • samowystarczalne – nie potrzebują energii zewnętrznej.

Już tylko to krótkie zestawienie pokazuje przewagę domów budowanych w nowych technologiach, koszty eksploatacji można ograniczyć nawet dziesięciokrotnie lub całkowicie zniwelować w domach samowystarczalnych.

Gdzie tkwi sekret

Jak donoszą eksperci z portalu Dom.pl, na zużycie energii największy wpływ ma system ogrzewania, który w domach tradycyjnych może pochłaniać nawet 80% energii, kolejne jest zapotrzebowanie na ciepłą wodę i urządzenia elektryczne (mniej więcej po 10%).

W domach nowych technologii największą uwagę zwraca się na zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną, czyli poprawę bilansu cieplnego budynku. Trzeba to jednak uwzględniać już na etapie projektowania budynku. W domach samowystarczalnych wykorzystywane są odnawialne źródła energii.

Budownictwo ekologiczne wymaga zastosowania odpowiednich materiałów i rozwiązań technicznych.

passivehouse

Materiały

W domach o niskim zużyciu energii muszą być stosowane materiały o niskiej przenikalności ciepła. Dla ścian wynosi ona 0,15 W/m2 , muszą być one warstwowe, dobrze ocieplone. Dla okien wynosi on poniżej 0,8. To właśnie one powodują największe straty ciepła. Zarówno szyby, jak i profile muszą być wykonane z materiałów najwyższej jakości. Ważny jest także ich montaż. Powinien być to tzw. ciepły montaż, który likwiduje mostki cieplne. W domach pasywnych i samowystarczalnych stosuje się szyby trzywarstwowe, które mają zdolność odzyskiwania ciepła z energii słonecznej. Duże przestrzenie szklane umieszczane są od strony południowej, w ścianie północnej ilość okien ograniczona jest do niezbędnego minimum.

Rozwiązania techniczne

W domach pasywnych dotyczą przede wszystkim systemu ogrzewania i wentylacji. Najczęściej jest to system sprzężony wykorzystujący wentylację mechaniczną z rekuperacją i gruntowym wymiennikiem ciepła.

W domach samowystarczalnych energia potrzebna do ogrzania i przygotowania wody ciepłej wytwarzana jest przez urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, czyli urządzenia solarne, geotermalne i wiatrowe.

dom-pasywny

Bryła budynku – projekt architektoniczny

Domy pasywne i samowystarczalne różnią się od pozostałych swoim wyglądem. Przede wszystkim posiadają zwartą bryłę bez wykuszy, balkoników, balustrad, facjat. Taki dom nie jest podpiwniczony, a dach posiada prostą spadzistą konstrukcję. Nie oznacza to jednak, że ich wygląd jest monotonny. Można znaleźć wiele ciekawych gotowych projektów.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *