Grzejnik dekoracyjny – jak wybrać?

Aranżując pomieszczenia w swoim domu – kuchnię, sypialnię czy łazienkę – wiele osób zapomina o umieszczeniu w projektach grzejnika. Na samą myśl o umiejscowieniu tego elementu na ścianie, w wielu osobach zbiera się aż żółć. Dlaczego? Grzejniki kojarzą się bowiem ze starymi, niemodnymi bryłami, które psują każde wnętrze. Nic bardziej mylnego! Producenci, by sprostać oczekiwaniom swoich konsumentów, projektując grzejniki stawiają nie tylko na funkcję grzejników, ale także na ich design. Pozwala to na umiejscowienie tych elementów nawet na widocznych częściach naszych ścian. Tylko jak wybrać najlepszy grzejnik dekoracyjny? Poniżej znajduje się kilka podpowiedzi.

Kolor i kształt

1-grzejnik-dekoracyjny-lazienkowy-gorgiel(1)Jak sama nazwa wskazuje, grzejnik dekoracyjny musi upiększać nasze mieszkanie. Ważne jest zatem by został on dobrany pod kątem pomieszczenia, w którym ma zawisnąć. Bogactwo barw oraz wzorów może zarówno służyć na korzyść, jak i przynosić niemałych problemów z doborem idealnego modelu. Do salonu, pokojów dziennych oraz sypialni polecane są jednak przede wszystkim modele o stonowanych barwach – biel, grafit lub czerń będą zdecydowanie dobrym pomysłem. Grzejniki nie powinny bowiem stanowić głównego elementu dekoracyjnego tych pomieszczeń. Warto jednak wybrać modele o niecodziennym kształcie – lekko faliste, obłe grzejniki sprawdzą się doskonale przede wszystkim w pomieszczeniach, gdzie przyjmowani są goście. Do łazienek warto wybrać modele mniejsze, które mają tzw. „drabinki” lub „szczeble”, pozwalające na powieszenie ubrań lub ręczników. O kolorze niech w tym przypadku zadecyduje wystrój wnętrza – do niecodziennych, kolorowych łazienek można wybrać podobne grzejniki, np. zielone lub żółte. Do klasycznych wnętrz warto dobrać także standardowe modele o barwie białej lub grafitowej.

Moc grzejnika

Oprócz funkcji dekoracyjnej, nie można zapomnieć o głównej roli grzejników: zimą muszą one ogrzać całe mieszkanie. Przed kupnem konieczne jest zatem zapoznanie się z mocą danego grzejnika. By ją określić należy przygotować takie dane jak:

1) Wielkość pomieszczenia, w którym ma być powieszony grzejnik

2) Typ pomieszczenia (kuchnia, łazienka, salon itp.)

Poniższa tabela powinna ułatwić dobór mocy grzejnika dekoracyjnego. Oczywiście są to wartości przybliżone, przed zakupem produktu warto także skontaktować się ze specjalistą, który lepiej oceni zapotrzebowanie cieplne dla danego pomieszczenia.

moc-grzewcza

Stalowy, żeliwny czy aluminiowy?

2-grzejnik-dekoracyjny-gorgielGrzejniki mogą różnić się także ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. Modele stalowe polecane są do pomieszczeń, które wymagają szybkiego nagrzania. Ich zaletą jest także lekkość oraz duża dostępność w sklepach. Minusem zdecydowanie jest szybkie stygnięcie. Ich przeciwieństwem są modele żeliwne, które wolno się nagrzewają, ale i dużo wolniej stygną. Są bardziej odporne na korozje – mogą wytrzymać nawet kilkanaście lat. Coraz częściej wybierane są modele aluminiowe – są to lekkie grzejniki, które posiadają wysoką odporność na wilgotność. Najczęściej można je spotkać w łazienkach.

Pamiętajmy, że wymianę grzejnika powinno się zaplanować na okres poza sezonem grzewczym (dotyczy to grzejników podłączonych do instalacji C.O.) Jeżeli więc zimą został upatrzony przez kogoś wymarzony grzejnik, można go zakupić lub poczekać – być może w przyszłości będzie jeszcze tańszy. Pamiętajmy także, że często grzejnik dekoracyjny może nie sprostać wymaganiom mocy ogrzania danego pomieszczenia – w takich przypadkach warto przemyśleć czy zależy nam na wyglądzie pomieszczenia czy na jego lepszym ogrzaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *